Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Budoucnost: Do jedné řeky dvakrát?

Kdo zkoumá minulost, buduje budoucnost. Tak se praví v jednom pořekadle. A já jsem o tom přemýšlela na mé včerejší mrazivé cestě do Prahy. V rádiu mluvili o situaci v syrském Homsu, který dobře znám. Je mi to velmi líto. Pak cosi o politice, a já měla před zkouškou z dějin. Trochu jsem se bála, pan profesor je dost přísný. Pořád jsem měla pocit, že mi vypadávají z paměti drobnosti, a to mě dělá dost nervózní, protože vím, z každodenní praxe, jak ty drobnosti jsou někdy hodně důležité. A jak rozhodují ...

Evropa je nejlepší místo pro život ...

Když hledáme zdroje pro život moderní společnosti, kulturní a politické zázemí pro další nosné teze, pak se, bohužel, nedíváme dozadu, ale kolem sebe. Je to pohodlnější, než zkoumat řady a řady spisů, které svým myšlenkovým potencionálem překročily Rubikon své doby. Jejich autoři, často tváří v tvář násilí, válkám a destrukcím, vyslovovali do budoucnosti myšlenky, které by ještě dnes, kdybychom se od nich kulturně trochu nedistancovali, nám měly co říci. Hluboký a rázný odklon od minulosti nám uškodil v přítomnosti. Je škoda, že do budoucnosti nemáme co nabídnout. A to ani pro individuální, ani skupinový a společenský život.

Světská a duchovní moc: konfrontace pro svobodu

Milánský edikt, vydaný císařem Konstantinem ve 4. století našeho letopočtu, předznamenal dvě skutečnosti. Jednak uzákonil křesťanství, a tím ho upřednostnil před polyteismem, a jednak, což bylo zřejmě pro budoucnost rozhodující i osudové, spojil císařskou moc s mocí duchovní. A tím předznamenal další a dlouhodobý vývoj dějin, naplněný nejen boji o vliv v Evropě, ale také formováním moci jako takové. A v čele staré Evropy, kromě neúspěšných a slabých adeptů, byli lidé, kteří rozhodně hluboce ovlivnili nejen svou přítomnost, ale také budoucnost. A jak víme dnes z historie, byla to řada dalších a dalších lidí nejrůznějšího lidského charakteru, nejrůznějších osobních sklonů a také vizí. Tyto dějiny moci a vládnutí byly však poznamenány i krutostí, zločinem, zbytečnými obětmi, sobectvím, egocentrismem jednotlivců - ale přesto je nelze vymazat, natož za nimi udělat tlustou čáru. Protože z prvotního zdroje, z kterého vzešly, se stále objevují, v našem přemítání, úvahy o smyslu života, o koncepci státu, o směřování politiky a vládnutí, o lidském a společenském potenciálu, který je nutný udržet, ať se to komukoliv líbí nebo nelíbí. Protože Evropa je tak historicky nastavená a dějiny v nejširším slova smyslu nelze prostě zapudit, smazat, ztrestat, zmuchlat a vyhodit. Copak se ani v dnešní době neobjevují stále tytéž motivy, které čas od času způsobují destabilitu, jakési intelektuální vzduchoprázdno, v němž se pohybují lidé, snažící se o bourání hranic etiky, politiky, práva a společenských hranic - odkud - pokud? Lidé přemýšlí: co je lepší? Demokracie nebo totalita? Vláda lidu, lidem a pro lid, či totalitární systém, který ty hranice - odkud - pokud stanoví jasně a zřetelně i pro ty, kteří takový způsob vládnutí nechtějí uznávat?

Zdroje inspirací se vypotřebovávají

Finální státy v Evropě, jak je vnímáme dnes, vzešly historicky spíš z konfrontace než ze spolupráce, která stála mnoho lidských životů, utrpení a strádání. Nyní se snaží spolupracovat. Vytvářet větší ekonomické celky, získat soběstačnost a vyváženost vůči okolnímu světu. Může evropský člověk odmítnout Evropu jako takovou? Může zavřít oči před jejími přirozenými základy? Může zahodit minulost, zapomenout na společenský a politický vývoj, který dostal jednotlivé evropské společnosti tam, kde nyní jsou a z čeho vzešly? Samozřejmě, že svět byl, je a bude stále na prahu ohrožení. A to může znamenat nejen nedostatek životně nutných zdrojů, ale také zbourání všech etických, právních, ekonomických, duchovních, filozofických tezí. A ze zbytků nemůže čerpat další generace. Nepostaví nové zdroje pro vybudování základů pro konkurenceschopnou a perspektivní společnost, která by byla schopná vybudovat moderní stát, jež obstojí mezi ostatními v dobách dobrých a zlých.

 

Myslím, že se dohadovat o maličkostech a řešit zástupné problémy je časově nerentabilní. Je nutné se zamyslet nad blízkou budoucností. Ta na nás doléhá stále tíživěji v souvislosti s celosvětovou situací. Snažme se sáhnout do minulosti a nacházet odpovědi na své naléhavé otázky: jak dál, abychom překonali bez osobních i celkových ztrát krize, které světem zmítají? A je jedno, zda je to od našich hranic daleko nebo blízko.

Autor: Irena Aghová | neděle 5.2.2012 13:17 | karma článku: 18,88 | přečteno: 877x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50 | Přečteno: 116x | Diskuse

Irena Aghová

Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.

11.11.2022 v 18:28 | Karma: 14,44 | Přečteno: 313x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.

6.10.2022 v 15:29 | Karma: 14,56 | Přečteno: 271x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07 | Přečteno: 233x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.

19.5.2022 v 6:09 | Karma: 15,02 | Přečteno: 337x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...