Zdravotnictví: Mnoho nedorozumění a obavy

23. 03. 2012 11:31:47
Starší lidé se obávají, že lékaři je nebudou léčit, pokud nebudou mít na léky, bojí se, že nebudou léčeni stejně pečlivě, jako mladší a zámožnější spoluobčané, zkrátka zdravotnictví je pro ně strašák, který si však sami nevymysleli. Fámy, které pocházejí z tisku a spolehlivé agentury JPP, se pomalu šíří veřejností a zkrátka, někdo si je neumí přebrat, a tak k nim přidává. Ještě scházelo, aby si lidé vyprávěli mýty a zhoršoval se jejich zdravotní stav tím, že se bojí jít pro léky, aby na ně "nepadl celý důchod." Ale to není můj výmysl, to se skutečně mezi lidmi šíří.

Zvyk je železná košile

Pamatuji si, že moje prababička i babička, obě se dožily požehnaného věku, šly k doktorovi, až když měly pomalu "smrt na jazyku." Léčily se podle zvyklostí domácí medicíny a protože žily zdravěji, měly mnoho pohybu v hospodářství a šťastnějí, navzdory přežitým dvěma světovým válkám, měnové reformě a jiným historickým "radostem", zřejmě netrpěly, nebo si to neuvědomuji, civilizačními chorobami. A pokud je něco trápilo, trpělivě se "kurýrovaly" po svém. "Doktora až na smrtelné posteli," hlásala moje babička po své matce, a tak se to přeneslo i do generace mých rodičů. Jenomže dnes, v případě našich rodičů, je už všechno jinak a lékařská péče vyžaduje i pozornost pacienta ke svému zdravotnímu stavu. Takže když někdo přijde k doktorovi s rozjetou chřipkou, angínou, virózou nebo jinými chorobami, zkusmo po domácku léčenými, pak samozřejmě, u starších lidí, je proces léčení delší, někdy komplikovanější a náročnější na léky. Už nestačí aspirin, ale antibiotika a také rady lékaře, který říká: na tyhle léky nesmíte jogurt, nic kyselého, nesmíte alkohol, ani to vaše ranní štamprle apod. A na bylinky zapomeňte, nebo vám nebudou léky učinkovat. Zapíjejte prášky čistou vodou. Říkala mi přítelkyně, jak se hádá s rodiči, aby je dostala k doktorovi, oba jsou staří lidé, mají neduhy stáří a oni tvrdí, že je doktor už nevezme, protože staré lidi už "oni" nechtějí léčit. Když lékař nedoporučí starému člověku nějakou operaci, to neznamená, že ho nechce léčit, ale že zvažuje jeho aktuální zdravotní stav a obavy o úspěšnost operace. Raději přistoupí k šetrnější léčbě. "Tak, von mi nakonec řekl, že mě operovat je už zbytečný," říká babička smutně na lavičce ostatním přísedícím. "To víte, s námi se už párat nebudou." Staré dámy se po sobě podívají a pokývají hlavou. A už to jede ...

Reforma zdravotnictví vyvolala spoustu fám

Už se mnohokrát kritizovalo, že pokud se hovoří o reformách příliš sofistikovaně, "na půl huby", sem tam ještě si někdo něco přidá, aby byla legrace, hodně lidí to pořádně nepochopí. V tomto případě je to smutná záležítost. Starý člověk se bojí, že když mu doktor nepředepíše obvyklé prášky, že už nad ním zlomil hůl. Možná, že si neuvědomí, že by to měl vysvětlit - tohle nepotřebujete, dám vám místo toho něco jiného. Uvidíte, přijďte se mi ukázat." No jasně, myslí si pacient, bude mne tahat na kontroly, abych zase musel platit třicet korun. Copak kradu? Tvoje příjmy, holoubku, bych chtěl mít.

Jestli se nějaký zdravotník zachoval neomaleně k pacientovi, je to také člověk, pak samozřejmě, že zavdal příčinu k jeho obavám chodit k doktorovi. Lze jen doporučit, aby, vlivem všech těch fám, poplašných zpráv a následkům dojmů a pojmů lékař hovořil ke starým lidem srozumitelně, raději jim důležité věci zopakoval. Pokud má dojem, že ho pacient nepochopil, radši by to měl sdělit blízkému rodinnému příslušníkovi. Je to škoda, že taková nedorozumění mezi lidmi žijí. Lékaři se starají, alespoň pokud já vím, o staré lidi vzorně, jen aby zase oni vzorně plnili jejich příkazy a užívali správně léky, které jim předepíší. Na naší poliklinice se starají o staré lidi hezky. A neslyšela jsem, že by někdo na ně, na "doktory" nadával. Pokud ovšem nechodí tři dny se zlomenou rukou a čeká, jestli ho to nepřejde. "Já dám na to obklad a namažu to kostivalem, bude to dobrý," mínila jedna paní u nás v ulici, a pak hubovala, že musí chodit pořád na rehabilitace a čekat u doktora, že ji tu zlomeninu byl čert dlužen.

Autor: Irena Aghová | pátek 23.3.2012 11:31 | karma článku: 23.08 | přečteno: 1009x

Další články blogera

Irena Aghová

Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti

29.3.2023 v 14:48 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 116 | Diskuse

Irena Aghová

Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.

11.11.2022 v 18:28 | Karma článku: 13.90 | Přečteno: 312 | Diskuse

Irena Aghová

To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.

6.10.2022 v 15:29 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 271 | Diskuse

Irena Aghová

O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.

19.8.2022 v 10:23 | Karma článku: 12.49 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 21.68 | Přečteno: 317 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.12 | Přečteno: 287 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 504 | Diskuse

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...