Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politika: O spekulací a rozumu

19. 04. 2017 13:56:16
Víte co je nového? To samé, co před týdnem, co včera a co nás zítra opět nemine. Určitě nejzajímavější zpráva bude o tom, jak si bude počínat Evropa za 55 let. O tom tento článek.

K plánování nepřistupují lidé spekulativně, ale racionálně. Racionalita, to je povaha myšlení v Evropě - nebo spíš byla, a nyní se různě maskuje, asi jako když si představoval Sabellián, ten heretik, Trojici Boží. Takže, ještě před třemi roky jsem si myslela, že žiji v Evropě, která přeci jenom racionalitu má zažitou, filosoficky vypulírovanou, že se umí podívat do problému okem zkušeného a vědami opráskaného muže v nejlepších letech, který už dávno ví, že pro jedno kvítí slunce nesvítí a že se nechválí den před večerem.

Risk není vždy zisk

Ale plánování je jedna věc, spekulace je věc další. Je postavena na riskantním uvažování s možným až tragickým výsledkem. A já jsem si myslela, že nástupem racionalismu jsme zametli jednou provždy se scholastikou, jak se píše v učebnicích, a začali jsme myslet jaksi jednotně, s použitím rozumu, že důvodně docházíme k nějakým závěrům, které nejsou proti rozumu a v souladu s časností lidského bytí, jako hybatele dějin či přírody, kterou zkoumají vědní obory a mohou rozumově předvídat její chování.

O věštění budoucnosti

Avšak co se týče lidí, těžko předvídat jejich rozhodnutí, to pro přirozenou lidskou nedostatečnost. Takže z bodu A do bodu B je třeba čekat, protože bod B představuje následnou budoucnost, která může nastat za námi jasných a rozumově zvážených situací, nikoliv spekulacemi, a to na jednu dobrou a na základě dohody, že to tak má být a tou dohodou myslím souhlas například u volební urny či zákonem stanovenou podmínkou - když uděláš to, nastane to, když to neuděláš, narušíš očekávanou situaci se všemi následky, za které jsi odpovědný.

O přirozeném řádu a lidském neřádu

Jsou věci, které běží ve svém řádu, ať se to někomu líbí nebo ne a těžko ten přirozený řád zvrátit spekulativně promyšlenými důvody, které narazí na rozum či přírodní zákony či zrovna na lidské zákony, s kterými se nedá točit do nekonečna. Jistě, že jsme často, každý z nás. slyšeli taková dvě slova - práce navíc -.. Skutečně, některé věci nelze dělat bez pochopení řádu a respektu k němu, protože zákonitě dojde k problému, že nějaký proces ztratí balanc, Někdy je potřeba udělat všechno tak dobře, aby se za ní netáhly nekonečné soudy, sociální zmatky a mediální spekulativní úvahy, které vymýšlí další možnosti, jak se do toho nejlépe a dokonale zamotat.

Jak myslí politici a jak myslí lidé kolem nich

Skutečně obdivuji ty pisatele denních zpráv, že dokáží napsat poutavý článek o situaci v Evropě za 55 let, že dokáží docela jistě odhadnout, co si zítra či za rok budou myslet ti kteří politici a kam se stočí politika a ekonomika Evropy a co udělá za deset let Rusko, když jiná velmoc udělá to či ono. Jak jsem napsala výše, člověk trpí přirozenou nedostatečností, tedy i lidé a v tomto smyslu je třeba vést úsudky do blízké budoucnosti, protože ta vzdálená není z přítomnosti odhadnutelná a nepomůže ani Venušino zrcadlo či křišťálové koule, o jejichž spolehlivosti a umění z nich vzhlížet k budoucnosti díky lidem, kteří to ovládají, pochybuji tak 10:100.

O povaze politiky

Politika není o nemožném, ale o možném, nelítá v luftě, ale je lidskou činností, pozemskou činností, nikoliv duchovní záležitostí, je to pěkně tvrdá práce a já žádnému politikovi nezávidím jeho mravní a lidskou odpovědnost za rozhodování. A politik uvažuje jinak, než běžný člověk, než umělec, novinář apod. A to je třeba reflektovat. Politik nemusí být třeskutě vzdělaný, ale rozhodně musí umět rozhodovat ve prospěch veřejného blaha, na které bychom neměli, jako na pojem zapomínat.To znamená, že by to měl být člověk uvážlivý, mravný a čestný a měl by mít talent věci vidět v rozumném horizontu. Pak může být i lehce ješitný a líbit se i dámám, které si u televize lakují nehty a zálibně mu naslouchají. Pořád je to o věcech veřejných a ta půvabná dáma, sledující politickou debatu, se vlastně sama ocitá ve veřejném prostoru.

Závěr

A nyní na závěr: dřív jsem se dívala na zprávy s naivní důvěrou a vlastně jsem o tom ani moc nepřemýšlela, dnes, při čtení tisku se nestačím divit, co všechno dokáže člověk vymyslet. Myslím, že bychom se měli opět uchýlit k racionalitě, sjednotit se na obrazu světa, tedy na kosmologii a druhá strana by si měla uvědomit, že plátci internetu jsou v postavení spotřebitelů a i v tomto případě platí kvalita, která by měla převýšit kvantitu. Jo, víte, že když jíte vejce, jde o život - obraťte list, když nebudete jíst vejce, můžete si vážně poškodit zdraví. A o tom to asi všechno je, neb vlastně není? . .

Autor: Irena Maura Aghová | středa 19.4.2017 13:56 | karma článku: 9.36 | přečteno: 331x

Další články blogera

Irena Maura Aghová

Pár slov o Ernestu Denisovi

V předchozím miniseriálu jste se setkali s jeho zdrojem, s dílem Ernesta Denise. Představím Vám ho, milí přátelé.

13.9.2017 v 23:56 | Karma článku: 9.33 | Přečteno: 225 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do dějin: Volba mezi odbojem a porobou 6 - závěr

Boj mezi králem a stavy za doby Ferdinandovy v Rudolfově době, v které se nyní nacházíme, neustává. Ústavní otázka nebyla rozřešena lépe než roku 1526, ale stavové chtěli zase zkusit štěstí.

13.9.2017 v 17:49 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 147 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do historie: Pod Rudolfem Habsburským 5

Stejně jako Filip II. tak i Rudolf II. si mysleli, že povinností a prospěchem panovníků je potlačovat kacířství a zničit tu svobodu svědomí, která jim byla uložena nešťastnou dobou.

13.9.2017 v 1:15 | Karma článku: 7.04 | Přečteno: 287 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do dějin: Jak povstala Česká konfese, a Rudolf se stal králem 4

V pozadí vlády předchůdců Rudolfa II. se zrcadlí náboženské boje, které vyvrcholí v bitvě na Bílé hoře a její výsledky poznamenají evropské dějiny. Vraťme se nyní do Maxmiliánovy doby, abychom plynule přešli k době Rudolfově. i

11.9.2017 v 19:02 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 203 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

ondřejmrázek Mrázek

Svěží vichr z hor nebo nájemné beranidlo?

Spanilá jízda oficiálního vyhnance z Ukrajiny Michaila Saakšviliho po ukrajinských městech je předzvěstí dalších politických otřesů v beztak notně roztřesené zemi. Kdo z nich bude mít prospěch?

22.9.2017 v 17:16 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 215 | Diskuse

Miroslav Gruner

Horáček nakrocil k legalizaci zločinu

Když v zemi existuje mnozstvi osob dluzicich státu a Horáček ve chvílích, kdy se mu začínají preference potacet, jim chce vyjednat úrokový pardon, je zjevné, že mu jde o moc.

22.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 782 | Diskuse

Marek Tomanka

Náhled do blízké budoucnosti

Nejpravděpodobnějším vítězem říjnových parlamentních voleb je stále hnutí ANO Andreje Babiše. Pokud prosadí mnohokrát avizované "řízení státu jako firmy", Českou republiku čekají složité časy.

22.9.2017 v 15:56 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 321 | Diskuse

Luboš Zálom

Nigel Farage v Praze: následujme příkladu Brexitu

Včera navštívil Prahu britský politik, europoslanec za UKIP, Nigel Farage. Připomněl ve svém projevu českým euroskeptikům, že snaha na znovuzískání suverenity na bruselském politickém molochu má smysl.

22.9.2017 v 13:46 | Karma článku: 33.68 | Přečteno: 839 | Diskuse

Jan Dvořák

Přijít kvůli neschopným agentům o jedinou teroristickou skupinu by byl opravdu luxus!

Soud osvobodil skupinu anarchistů, která měla podle obžaloby chystat teroristický útok na vlak s vojenskou techniku a automobily.

22.9.2017 v 13:38 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 534 | Diskuse
Počet článků 1445 Celková karma 10.05 Průměrná čtenost 1303

Snažím se o vlastní a nezávislý pohled na život.

Vystudovala jsem Právnickou fakultu v Brně, nyní studuji na CMTF v Olomouci a středobodem mého zájmu je antika a doba reformace v Evropě. Zajímám se o dějiny umění a ráda čtu.  

 

 


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.