Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společnost: O singl životě a nešťastných vztazích

26. 04. 2017 16:38:39
Když někdo jde do singl života, myslí si, že se vyhne problémům, které mají lidé v manželství. Mnoho mladých manželství se rozvádí s mnoha příčin, ale jedna z nich nejvážnější: nedostatek lásky, sounáležitosti a odpovědnosti.

Tento článek má své adresáty, a tak využívám tohoto místa i času, abych jim sdělila pár myšlenek na jejich úvahy o lásce a bolesti z ní, které jsme společně vedli při čaji a svíčkách. Rozhovory tak otevřenými a nesnadno sdělitelnými se cítím sama obohacena, i když naopak, nemám jejich špatné zkušenosti.

Bojím se být sama, slyšíme tak často

Strach ze samoty není zrovna ideální motivací k hledání partnera na celý život, protože takový vztah vyžaduje mnohem víc důvodů a motivací, které je nutno naplnit vzájemnou úctou, láskou, důvěrou, štěstím a trpělivostí. Jeden druhému musí naslouchat a snažit se chápat potřeby a problémy, které se pochopitelně naskýtají během života a umět také odpouštět. To jsou morální maxima, které ještě neznamenají, že vztah vydrží úplně všechno, jako jsou osudové okamžiky.

Ale mně se zdá, že lidé utíkají ze vztahů velmi brzy, aniž si vyzkouší jeho intenzitu a sílu. Není řešením si dávat náplast jiným vztahem, který může skončit stejně jako ten první, protože se nikdo z těch dvou nenaučil ve vztahu žít. A tak přichází mnoho přímo destruktivních okamžiků, z nichž jedním z nejvážnějších je strach ze samoty. Pod tlakem tohoto pocitu se lidé snaží změnit svůj neutěšený život a domnívají se, že jediným východiskem je risknout další vztah, který se může zpočátku dobře vyvíjet, než se vypotřebují mnohé prostředky ke štěstí a chybí schopnost je naplnit. Chybějící schopnost vyvěrá z toho, že se o to lidé nesnaží a ani často nevědí, jak. Oboustranná nespokojenost, nuda a bezvýchodnost se nedá dlouho vydržet a vztah se pomalu rozpadá jako omítka na zdi, která nebyla dlouho ošetřena. Nezbývá, než se smířit se skutečností, která je zdrcující: nemám na to vytvořit šťastný a trvalý vztah.

Lidská nejistota a nerozhodnost je zneužitelná

Jak je snadné zneužít nejistého člověka, který není oporou ani sobě, ani druhému. Je snadné navodit iluzi harmonického vztahu, a pak udeřit bezdůvodnou žárlivostí, citovým vydíráním, hysterickými scénami, útoky, ponižováním až jeden nebo druhý se rozhodne vztah ukončit. Není vítězů, jen poražených s následky, které se nedají snadno odstranit a je jedno, zda to trvá delší dobu nebo krátce: srdce je zlomeno, duše samá rána a cit odumírá, stejně jako životodárné síly, které živí opravdová láska, opravdové štěstí, opravdový život. Co dál, pomyslí si takový zlomený člověk? A začne přemýšlet, co "s načatým večerem". Co vlastně umím? Jaký je smysl mého života? Co život očekává ode mne a co já od něho? Co jsem udělal/a špatně a čím jsem se provinil/a, že jsem selhal/a v každém vztahu a nakonec jsem se dočkal/a něčeho tak ponižujícího, strašného, bolestného a zraňujícího? Na tyto otázky není snadná odpověď, protože za každou z nich je nějaká nedostatečnost, kterou by dokázal vyložit dobrý psycholog, který má zkušenosti. Dobrá, i když sepíše diagnozu sebelépe, bude vymýšlet pro svého klienta/klientku všelijaké terapie, rozmluvy, nic to nepomůže, dokud ten člověk sám nerozpustí v sobě všechny zlé zkušenosti, které ho zatvrzují vůči druhému a rozhodne se, jak bude žít dál - zda sám či ve dvou. Nezřídka se stane, že se k sobě lidé vracejí, protože jim dochází, že ač si to neuměli vzájemně sdělit, přeci jenom byla mezi nimi láska.

Láska má mnoho tváří, ale jediné nestvořené světlo

Láska sama o sobě je veliký div, dán člověku; nemá jen tu romantickou a erotickou tvář, ale je sama o sobě silou, která koná zázraky i tam, kde se zdá, že všechno ztraceno. A tak si myslím, že by se lidé neměli jen upínat na tělesnou a hmotnou stránku, i když jsou důležité a nezbytné, ale dávat víc s upřímností a citem bez ohledu, zda ten druhý je schopen to chápat. I když se něco zvrtne a přijde odloučení, taková láska zůstane a často se stane, že přitáhne ty dva vyvolené zase k sobě. To konečně poznají, až při náhodném setkání v nich zažehne ten oheň, protože srdce musí vždy hořeti. To je asi ten důvod, proč naši předkové přetrvali spolu války, strach o život, hlad, strach o děti a lopocení se životem. Neopouštěli se v dobách zlých a byli šťastni v dobách dobrých, byť žili skromně, a jak žili, tak i umírali. Dokázali leccos ustát, i když nebylo vždy posvícení. Bylo by jen dobře se nad tím hluboce zamyslet, než začnete ze vzteku a zklamání psát návrh o rozvod. Třeba všechno nevyhaslo.

Autor: Irena Maura Aghová | středa 26.4.2017 16:38 | karma článku: 20.78 | přečteno: 1237x

Další články blogera

Irena Maura Aghová

Pár slov o Ernestu Denisovi

V předchozím miniseriálu jste se setkali s jeho zdrojem, s dílem Ernesta Denise. Představím Vám ho, milí přátelé.

13.9.2017 v 23:56 | Karma článku: 9.33 | Přečteno: 225 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do dějin: Volba mezi odbojem a porobou 6 - závěr

Boj mezi králem a stavy za doby Ferdinandovy v Rudolfově době, v které se nyní nacházíme, neustává. Ústavní otázka nebyla rozřešena lépe než roku 1526, ale stavové chtěli zase zkusit štěstí.

13.9.2017 v 17:49 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 147 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do historie: Pod Rudolfem Habsburským 5

Stejně jako Filip II. tak i Rudolf II. si mysleli, že povinností a prospěchem panovníků je potlačovat kacířství a zničit tu svobodu svědomí, která jim byla uložena nešťastnou dobou.

13.9.2017 v 1:15 | Karma článku: 7.04 | Přečteno: 287 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do dějin: Jak povstala Česká konfese, a Rudolf se stal králem 4

V pozadí vlády předchůdců Rudolfa II. se zrcadlí náboženské boje, které vyvrcholí v bitvě na Bílé hoře a její výsledky poznamenají evropské dějiny. Vraťme se nyní do Maxmiliánovy doby, abychom plynule přešli k době Rudolfově. i

11.9.2017 v 19:02 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 203 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Dominika Veverková

Sestra nebo zlodějka?

Jak se to stalo? Jak se to může stát? Může ti sestra takhle lhát, okrádat tě a přitom se na tebe usmívat a psát ti seznam dárků k narozeninám? ANO!!! Je to možný a dokonce bych řekla, že na Slovensku úplně legální.

22.9.2017 v 20:00 | Karma článku: 7.66 | Přečteno: 125 | Diskuse

Tereza Lišková

Dokonalá matka

Jsem dokonalá matka. Vždy dokonale upravená a oblečená podle poslední módy. Jsem skvělá kuchařka, matka, manželka i milenka. Dá to sice hodně práce a odříkání, ale rozzářená tvář dítěte a spokojený výraz manžela za to stojí.

22.9.2017 v 8:52 | Karma článku: 20.12 | Přečteno: 675 | Diskuse

Klára Dvořáková

Co neříkat ráno po náhodném sexu

Večírek, spousta alkoholu, jiskření, vášnivá noc, bolestivé ráno a z pod peřiny kouká cizí noha. Za které otázky máme chuť zabíjet?

22.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 1542 | Diskuse

Jitka Štanclová

Děcka, hybaj na pole!

Už když jsem přicházela ze školy k domovu, vsázela jsem se sama se sebou, zda tam bude ten vzkaz ležet.

21.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 27.51 | Přečteno: 682 | Diskuse

Ivana Dianová

Trest nebo výsměch?

A je to jenom výsměch samotné oběti, a nebo snad celé společnosti? Asi oboje, nebo nevím.................................

20.9.2017 v 16:17 | Karma článku: 34.25 | Přečteno: 1393 | Diskuse
Počet článků 1445 Celková karma 10.05 Průměrná čtenost 1303

Snažím se o vlastní a nezávislý pohled na život.

Vystudovala jsem Právnickou fakultu v Brně, nyní studuji na CMTF v Olomouci a středobodem mého zájmu je antika a doba reformace v Evropě. Zajímám se o dějiny umění a ráda čtu.  

 

 


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.