Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společnost: O chytrém budíku, který vše zastane

20. 05. 2017 7:52:16
Článek, který vyšel v tisku, mne přiměl k zamyšlení. Chytrý budík, který dokáže nejen hlídat spánek, naučí člověka zdravě spát, ale také vytáhne žaluzie, zapne kávovar a umí spoustu jiných věcí. Takový Saturnin. Čemu to prospěje?

Ranní probouzení

Lidé se probouzejí v různém rozpoložení a v různých náladách a stavech do nového dne, za který ani nepoděkují, protože jsou rádi, že nezaspali, že jim není špatně a že se rozpomenou, co mají udělat jako první a následující, aby se dostali včas do práce a neměli problém. Tomu se nedá říkat zdravý život, ale nevedou ho tak všichni. Takže všechna ta doporučení o zdravé životosprávě a životním rytmu neplatí na každého. Ale určitě každý uzná, že to není zrovna nic úžasného, když člověk ráno vyletí z postele jako střela, za pět minut je hotov se svou ranní toaletou, mezitím se vaří ranní káva, proběhne kontrola obsahu kabelky či jiného příručního zavazadla a hodí na sebe oblečení a maže do práce buď vlastním vozem, nebo MHD. Nehledě na maminky, které odvádějí vzpouzející se děti do školky, mají to o něco těžší, nebo kteří jezdí do práce vlaky a autobusy do vzdálených míst. Lidé jsou závislí na mnoha věcech, které musí dohánět, leccos strpět a leccos vytrpět. A tak týdny, měsíce a roky běží a lidský organismus dostává pořádně zabrat nejen fyzická, ale také psychická stránka. Tím se nám vysvětluje problém, proč dochází k vyčerpanosti a civilizačním nemocem. Když takový životaběh skončí v čekárně u té které ordinace, pak si leckterý člověk pomyslí, jestli mu to stálo za to.Najednou se cítí s tím vším hrozně sám, opuštěný a bezradný. Klade si otázku, co dál. Má o jednu starost navíc, a to je zdraví.

Chytrá domácnost, ale já nestíhám

Chytrý budík dokáže ušetřit několik úkonů, které člověk musí udělat, aby vykonal ty obvyklé věci. Ale k tomu potřebuje zařízení, aby měl takový chytrý budík co zapnout - třeba kávovar, vytáhnout žaluzie, apod. Technické vymoženosti jsou úžasné, pokud fungují a dá se na ně spolehnout. Napovídají svou existencí, že je třeba člověku ulehčit v jeho životním shonu, i když každý ví, jak má vést svůj životní režim, ale často mu nemůže dostát. Jsou takové příhody - vis maior - které nelze odvrátit, jako například, že se nedostal včas domů, protože na poslední chvíli mu šéf dal úkol, který musel být hotový, jinak průšvih - promiň Franto, já jsem na to úplně zapomněl, ale neboj, nebudeš škodnej, já musím letět domů, však víš. Cestou domů vznikla ve městě zácpa kvůli nehodě, takže unavený a naštvaný člověk odemkne dveře svého bytu, zabručí, že to dříve nestihl, navečeří se o dvě tři hodiny později, než je zvykem a ještě se musí postarat o děti, které nerozumí zadání domácího úkolu a musí ho přinést do zítřka, jinak bude průšvih, žena řekne - prosím tě, zajeď zítra za dědou, má nějaké doktory a špatně se mu chodí, já přijdu kolem osmé, mám cvičení.

Technologie nám život neusnadňují - jen omezují pohyb, myšlení a vztahy mezi lidmi

Chytrý budík a chytrá domácnost, chytré počítače, tak úžasné technologie však nezastanou lidskou činnost, kterou musí člověk udělat osobně a dokonce mu neušetří ani čas, který musí věnovat všem těm činnostem, jež někdo zapomněl udělat, u kterých nedomyslel koncovky a někdo na ně čeká s netrpělivostí, protože je musí někomu odevzdat, a tak neřeší rozhozený rytmus času obvyklého dne, který člověk běžně prožívá a zažívá a bere to jako - to je život. Nyní se čím dál více dochází k tomu, že sezení u počítače, který sice nesmírně urychlí pracovní procesy, škodí zdraví, ale mnozí budou oponovat, protože e-mailem a přes internet se dá vyřídit mnoho věcí, takže člověk nemusí chodit po úřadech, někam jezdit, aby vyřešil problém, mít schůzky, které by jinak byly neodkladné a nemusí chodit ani na poštu, když má někdo blízký narozeniny, svátek či jiné slavnostní příležitosti, protože to vyřídí touto cestou - napíše, zavolá, popřeje a drží palce. Neškodí to jen zdraví, když se sedí u PC, ale také to škodí mezilidským vztahům. Podání ruky, objetí, předání kytice, osobní účast na hostině, pohlazení, oslava, to jsou starodávné důkazy lidské sounáležitosti, projevu přátelství a lásky, kterou nelze omezit na SMS - miluji tě.

Čas je běh a život člověka je mu podřízen

Časný život je podřízen běhu času. Je možné se zbavit vrásek, nastavit si vlasy, nalíčit se, ošálit obraz v zrcadle, ale nelze zastavit čas, který se odráží jinde a jinak. Zbytečný stres, který nám způsobují nedochvilní, nepořádní a nevyrovnaní lidé, havarující technologie a jiné denní příhody, včetně neustálé vršení požadavků na dokonalost, urychlují v organismu škodlivé procesy, které vedou k malým i velkým havárkám v nás.Najednou zjistíme, že jsme vyčerpáni fyzicky a psychicky, aniž jsme dosáhli požadovanému výkonu, natož dokonalosti. Ale přijal jsme do života tolik závazků, odpovědností a vztahů, že se nemůžeme z nich snadno vyvázat.

O človíčkovství

Když se podíváte na obrázek lidských orgánů, kostry, lymfy a srdce, udělá se vám nevolno. Ať jste v životě dosáhli jakýchkoliv met a uznání, ať jste dosáhli slušného platu, dokázali jste postavit dům, zasadit strom a zplodit děti, v organismu se nic nezměnilo, nic neobnovilo, regenerace se nekoná a síly ubývají - a přitom zjistíte v tisku, že důchodový věk se stále prodlužuje. Trh sice nabízí všelijaké preparáty na omlazení, medicína dosahuje nebývalých úspěchů, ale to človíčkovství v nás je o něčem jiném - o duchu, o duši a o těle, tam jsou totiž ty zdroje, o které jde a o nich se mluví už od dávné historie, co byly objeveny a vyřčeny, neboť o zdravém životním stylu lidé přemýšlejí od pradávna. A tak myslím na svou prababičku, babičku i matku - dlouhověkost - když promyslím, v jaké době žily a co prožila moje stále žijící máma, které táhne na devadesátku nedokáži si představit, že bych tak žila já. Možná, že u nich to bylo o té duši, duchu a těle, i bez těch vymožeností, které máme my a při nichž strádáme víc, než oni, v pohodlí, v péči vědy, v usnadnění života technologiemi, takže v pohodlí domova dokážeme udělat spoustu věcí, které ony musely oběhat, vystát a odtrpět.

Asi je nutné objevit v našem způsobu života řešení, jak dosáhnout pravé štěstí, jak si uvědomit jsoucno a čeho musíme osobně a v sobě dosahovat, abychom se vyrovnali se svým prostředím, z kterého neunikneme, ve zdraví a pohodě, ale to se budeme muset všichni učit úplně jinak a něco jiného, než dosud. Téma, co je člověk ve svém jsoucnu, si vyžaduje hodně času - vice času, než si našetřit peníze na chytrý budík a domácnost a výkonné PC, které i přes mou veškerou úctu k chytrým věcem a technologii nemůže nahradit - človíčkovství.

Autor: Irena Maura Aghová | sobota 20.5.2017 7:52 | karma článku: 13.61 | přečteno: 235x

Další články blogera

Irena Maura Aghová

Pár slov o Ernestu Denisovi

V předchozím miniseriálu jste se setkali s jeho zdrojem, s dílem Ernesta Denise. Představím Vám ho, milí přátelé.

13.9.2017 v 23:56 | Karma článku: 9.33 | Přečteno: 225 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do dějin: Volba mezi odbojem a porobou 6 - závěr

Boj mezi králem a stavy za doby Ferdinandovy v Rudolfově době, v které se nyní nacházíme, neustává. Ústavní otázka nebyla rozřešena lépe než roku 1526, ale stavové chtěli zase zkusit štěstí.

13.9.2017 v 17:49 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 147 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do historie: Pod Rudolfem Habsburským 5

Stejně jako Filip II. tak i Rudolf II. si mysleli, že povinností a prospěchem panovníků je potlačovat kacířství a zničit tu svobodu svědomí, která jim byla uložena nešťastnou dobou.

13.9.2017 v 1:15 | Karma článku: 7.04 | Přečteno: 287 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do dějin: Jak povstala Česká konfese, a Rudolf se stal králem 4

V pozadí vlády předchůdců Rudolfa II. se zrcadlí náboženské boje, které vyvrcholí v bitvě na Bílé hoře a její výsledky poznamenají evropské dějiny. Vraťme se nyní do Maxmiliánovy doby, abychom plynule přešli k době Rudolfově. i

11.9.2017 v 19:02 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 203 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 12.91 | Přečteno: 201 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 193 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 316 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 247 | Diskuse
Počet článků 1445 Celková karma 10.05 Průměrná čtenost 1303

Snažím se o vlastní a nezávislý pohled na život.

Vystudovala jsem Právnickou fakultu v Brně, nyní studuji na CMTF v Olomouci a středobodem mého zájmu je antika a doba reformace v Evropě. Zajímám se o dějiny umění a ráda čtu.  

 

 


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.