Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politika: Problém s důchodci a důchody nyní i v budoucnu

1. 06. 2017 15:05:35
Nechci přidávat polínko do ohně, protože tento problém je skutečně ožehavý, ale protože ve středobodu jeho ohniska je člověk, je potřebné ohniště také prohrábnout třeba i holou rukou. A o tom tento článek.

Předčasné odchody do důchodu a trh práce pro čerstvé důchodce

Stárnutí nemusí znamenat snížení kvality lidského výkonu, ale může být předpokládáno, že se nástupem nových technologií nemusí starší zaměstnanci, manažeři a jiní lidé pracující v oborech, kde se přednostně tyto technologie využívají, nemusí stačit na jejich provoz a obsluhu. Je to pravda? To byl jeden z důvodů, který se předkládal při idei, že člověk už od 45 let není pro firmu (obecně řečeno, ale platí to o každém pracovišti) perspektivní. Ano, od 45 let svého věku v nedávné minulosti měli lidé kvalifikovaní, zkušení a zběhlí v agendě velké problémy si najít zaměstnání, pokud byli propuštěni z důvodů, které připouštěl zákoník práce, a to nemusím dokazovat. Od 45 let lidského věku podle statistiky dožití zbývá ještě mnoho let, kdy je člověk činný, nepostrádá zkušeností a může se učit a zvládat technologie, protože má právo na zaškolení. Ze sociálního pohledu - tito lidé mají dospívající děti, vnoučata a stárnoucí rodiče, o které se starají, takže na jejich bedra se snáší více problémů, z nichž jeden je nejvážnější, který jim může působit i zdravotní problémy, a tím je strach z nepotřebnosti a snadné nahraditelnosti.

A tak se vyráběly delší dobu lidi, závislé na státní rentě a často bez naděje na možnost si najít v místě bydliště zaměstnání, protože předčasný důchod jim skutečně žádné bohatství nepřidal, zvláště, když neměli možnost se stěhovat za prací, protože by museli vzít celou svou rodinu, o kterou se starají a jít do nejistých podmínek. A to nemluvím o studujících dědech či starých rodičích, kteří by s přestěhováním měli spoustu problémů. Pracovní trh tomto trendu nepotřebnosti v poměrně nízkém věku nic nebyl schopen nabídnout, nehledě na dnes již diskutovanou práci pracovních agentur a jejich výsledky se zařazováním do pracovního procesu.

Sliby, že i lidé nad šedesát roků najdou práci

Nešťastný postoj k lidem, kteří dospěli na vrchol žádoucího věku pro pracovní trh, vytvořil jistou hranici věku, která umožňovala je vyměnit za mladší a já proti tomu absolutně nebrojím, protože patřím k těm, kteří chápou potřeby mladé generace, zvláště z pohledu zakládání rodin. S tou hranicí bych souhlasila, kdyby byl pro tyto starší lidi trh práce připraven a nabídl jim práci, protože jen málokdo si mohl našetřit na důchod, aby si v něm mohl lebedit a málokdo v této zemi z lidí této generace netouží pracovat. To se tedy všichni hodně mýlí, jestli si myslí, že lidé rádi opouštějí práci, které věnovali takové roky života, byli zdrojem příjmů pro rodinu a žili své obyčejné životy.

----- Zátěž pro zdravotnický systém a snaha se uživit vlastními silami

Odchod do důchodu ať předčasného, dobrovolného z navršení času či nuceného vždycky je zátěží i pro zdravotnictví, nejen systém sociálního zabezpečení, protože náhlá změna životního režimu může lidem přinést zdravotní komplikace, na které se vydávají vysoké finanční částky. Leč, přátelé, všechny ty sliby, že lidé nad šedesát let by mohli být přínosem pro pracovní procesy svým vzděláním, zkušenostmi i přístupem k práci se nějak nenaplnily. Jistě, protože to není snadné, protože ta přetahovaná o pracovní místa na trhu práce vykopala příkop mezi generacemi, které by se na pracovištích setkávaly a spolupracovaly. Takže nějaký příliv zaměstnanců nad šedesát, kteří přerušili důchod a šli do práce ,jsem nezaznamenala, ale zaznamenala jsem lidi, kteří šli na "volnou nohu" a těm již nikdo nebrání do určité výše částky si přivydělat k důchodu - ne proto, aby jezdili na Mallorku na dovolenou, ale aby podpořili své děti,nebo jim odňaly břemeno, aby se musely při svých vlastních problémech se ještě o ně starat a dělit se s nimi o své platy - málokdo z rodičů takovou pomoc přijme rád, málokdo by po těch penězích sáhl bez vnitřních výčitek. Ale to je věc jiná, ať každý dělá, co považuje za mravné a důstojné.

Ne všichni mají střechu nad hlavou a dost do talíře

Ne každý v této zemi měl to štěstí, že si mohl pořídit trvalé bydlení, ale někteří, a není jich málo, žijí v podnájmu. Když se podíváte na průměrný důchod a ceny za bydlení v nájmu, ne každý si může dovolit jej platit. Když se podíváte na ceny léků, které se zvyšují a ceny potravin, které se též zvyšují, nemáte pocit, že někteří musí zákonitě živořit? A to nemluvím o vdovách a vdovcích, kteří ztrátou partnera ztratí i významnou částku příjmů. Nemluvím o lidech nemocných, jejich život závisí na dietní (drahé) stravě, lidech invalidních, kteří se neobejdou bez cizí pomoci a lidech, trpících duševními nemocemi, na které se tak často zapomíná, že jsou též odkázáni na druhé lidi. Na děti, které ztratily dobré zázemí smrtí rodiče, nebo rodičů a nemají tolik šancí jako děti, kteří mají to štěstí vyrůstat v běžném prostředí, které jim otevírá lepší šance do budoucnosti a pro své rodiče znamenají též budoucnost.

Co z toho všeho plyne?

Podle mého názoru nejméně z doby Nečasovy vlády uvázly aktivity trhu práce na mělčině. Alespoň z nabídek nevidím pro starší lidi z různorodou kvalifikací možnosti si práci najít. Jedná se většinou o profese, které se týkají IT činností, tedy lidí takto vzdělaných, málokdy pro zdravotníky, jen tu a tam, učitele, jen tu a tam (většinou angličtiny), dělnické profese, na které každý není disponován a vyučen je vykonávat atd. atd. Jistě, že firmy si vybírají zdatné mladé lidi, a to z důvodu výše mzdy, protože zkušeného a kvalifikovaného člověka by museli jinak zaplatit. Tam je možná to čertovo kopýtko. Ale myslím, že je nutné myslet více celostně, nikoliv jen z pohledu jedné profese (ekonoma).

Myslím, že právě trh práce je tím vrcholným bodem, na který by se měly soustředit lidé, řešící problém s důchodci, ať předčasnými, časnými či lidmi nad šedesát let a to se neděje. Důchodová reforma je v nedohlednu, pan Pilný vidí budoucnost v nejasných barvách z hlediska peněz a lidé se dožívají vysokého věku, což je chvályhodné, protože se mohou věnovat díky našemu zdravotnictví, které považuji za skvělé, práci, výchově dětí svých dětí a sami sobě, bez závislosti na druhých, v mnohých případech. Je to skvělý výsledek, oproti předchozím letům.

Analyzujme trh práce, nemysleme jen na vyhlídky s penězi

Takže místo bědování a malování čertů na zeď by bylo nejlepší udělat analýzu práceschopnosti starších lidí, kteří z uvedených důvodů museli svá pracoviště opustit, nebo byli už nepotřební kolem padesátky a pobídnout trh práce, aby jim nabídl místa podle jejich zkušeností, kvalifikací a profese, aby mohli pokračovat dál a měli na výběr. Jediný důvod živoření spočívá v tom, že na všechno se hledí jen z ekonomického hlediska, ale další hlediska, která mohou tyto vize naplnit se neřeší - o tom jsem od nikoho z těch, kteří o důchodech mluví, neslyšela. Propast mezi žijícími generacemi je problém, který by nemusel být a jeho eliminace by hodně pomohla ke zkvalitnění životní úrovně v naší zemi. Koho těší ošetřovat trávníky, nechť je ošetřuje, ale lidé potřebují seberealizaci i ve vyšším věku. Jsou to pořád plnohodnotné lidské osobnosti, občané, naši bližní, nemyslíte? .

Autor: Irena Maura Aghová | čtvrtek 1.6.2017 15:05 | karma článku: 20.82 | přečteno: 874x

Další články blogera

Irena Maura Aghová

Pár slov o Ernestu Denisovi

V předchozím miniseriálu jste se setkali s jeho zdrojem, s dílem Ernesta Denise. Představím Vám ho, milí přátelé.

13.9.2017 v 23:56 | Karma článku: 9.33 | Přečteno: 225 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do dějin: Volba mezi odbojem a porobou 6 - závěr

Boj mezi králem a stavy za doby Ferdinandovy v Rudolfově době, v které se nyní nacházíme, neustává. Ústavní otázka nebyla rozřešena lépe než roku 1526, ale stavové chtěli zase zkusit štěstí.

13.9.2017 v 17:49 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 147 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do historie: Pod Rudolfem Habsburským 5

Stejně jako Filip II. tak i Rudolf II. si mysleli, že povinností a prospěchem panovníků je potlačovat kacířství a zničit tu svobodu svědomí, která jim byla uložena nešťastnou dobou.

13.9.2017 v 1:15 | Karma článku: 7.04 | Přečteno: 287 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do dějin: Jak povstala Česká konfese, a Rudolf se stal králem 4

V pozadí vlády předchůdců Rudolfa II. se zrcadlí náboženské boje, které vyvrcholí v bitvě na Bílé hoře a její výsledky poznamenají evropské dějiny. Vraťme se nyní do Maxmiliánovy doby, abychom plynule přešli k době Rudolfově. i

11.9.2017 v 19:02 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 203 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

ondřejmrázek Mrázek

Svěží vichr z hor nebo nájemné beranidlo?

Spanilá jízda oficiálního vyhnance z Ukrajiny Michaila Saakšviliho po ukrajinských městech je předzvěstí dalších politických otřesů v beztak notně roztřesené zemi. Kdo z nich bude mít prospěch?

22.9.2017 v 17:16 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 215 | Diskuse

Miroslav Gruner

Horáček nakrocil k legalizaci zločinu

Když v zemi existuje mnozstvi osob dluzicich státu a Horáček ve chvílích, kdy se mu začínají preference potacet, jim chce vyjednat úrokový pardon, je zjevné, že mu jde o moc.

22.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 782 | Diskuse

Marek Tomanka

Náhled do blízké budoucnosti

Nejpravděpodobnějším vítězem říjnových parlamentních voleb je stále hnutí ANO Andreje Babiše. Pokud prosadí mnohokrát avizované "řízení státu jako firmy", Českou republiku čekají složité časy.

22.9.2017 v 15:56 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 321 | Diskuse

Luboš Zálom

Nigel Farage v Praze: následujme příkladu Brexitu

Včera navštívil Prahu britský politik, europoslanec za UKIP, Nigel Farage. Připomněl ve svém projevu českým euroskeptikům, že snaha na znovuzískání suverenity na bruselském politickém molochu má smysl.

22.9.2017 v 13:46 | Karma článku: 33.68 | Přečteno: 839 | Diskuse

Jan Dvořák

Přijít kvůli neschopným agentům o jedinou teroristickou skupinu by byl opravdu luxus!

Soud osvobodil skupinu anarchistů, která měla podle obžaloby chystat teroristický útok na vlak s vojenskou techniku a automobily.

22.9.2017 v 13:38 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 534 | Diskuse
Počet článků 1445 Celková karma 10.05 Průměrná čtenost 1303

Snažím se o vlastní a nezávislý pohled na život.

Vystudovala jsem Právnickou fakultu v Brně, nyní studuji na CMTF v Olomouci a středobodem mého zájmu je antika a doba reformace v Evropě. Zajímám se o dějiny umění a ráda čtu.  

 

 


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.