Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společnost: Chování na ulicích a bezpečnost

25. 08. 2017 19:36:40
Jedno video zveřejněné na internetu předvedlo, z kamery jedné řidičky, jak lidé se snaží přebíhat kolejiště tramvají před rozjetou tramvají, která musí často prudce zabrzdit a tím jsou ohroženi cestující. O co tu jde?

Blíží se začátek začátek školního roku ...

Dlouhé a krásné prázdniny jistě napomohly nejen zdraví a prožitkům zábav, získání zážitků a odpočinku, ale také uvolnění z navyklých povinností a obezřetností v každodenním životě. Určitě rodiče neučili děti během prázdnin přecházet vozovky, řízené semafory, aby jim připomněli, že mají čekat na zeleného panáčka, zvláště, mají-li zářné příklady od starších dětí a omladiny i dospělých, kteří často přeběhnou na červenou, protože je asi čeká na druhé straně pytel plný zlaťáků, o který je opřen ideál a čeká jen na ně, jehož vidí jen oni. Neumím si vysvětlit, proč jinak nemohou čekat, až blikne zelená, protože je to nejen známka dobrého chování, ale také ta signalizace něco přeci signalizuje, že?

Proč bychom se divili, že dospělí lidé i navzdory signalizaci na vlakových přejezdech klidně přejíždějí koleje, aniž si uvědomí, jakou rychlostí jede vlak a že je to o vlásek, nebo ani ne o ten. Těžko člověk pochopí, co je to za způsob myšlení, či životního stylu, který vyznává porušování pravidel. Jenže, tento trend všeobecně působící se může obrátit proti narušitelům a způsobit jim doživotní tělesné problémy po vážném úraze, když ho přežijí. Takže, je na čase si s dětmi promluvit, že prázdniny končí a že je třeba se koukat při přechodu, zda nesvítí zelená, nebo zda v dohledu nejede auto, před kterým není radno přebíhat, protože se řidič zrovna při jízdě může věnovat mobilování.

Řidiči MHD ve městech musí mít nervy z titanu

Před Hlavním nádražím v Brně jsou kolejiště, kterými projíždí většina tramvají. Lidé, kteří přijeli vlakem anebo na vlak spěchají přebíhají koleje v houfech, v chůzi telefonují a nedávají pozor na cestu. Dokonce asi neslyší zvonění rozjeté tramvaje. Zřejmě se některým ten houf takto přecházejících lidí zdá bezpečný (když můžou oni, proč se nepřipojit), a tak lidé jdou s nimi. Nějak to prostě přejdou různou rychlostí chůze, řidič je přeci jen tak z ničeho nic nepřejede..

A protože každý je odpovědný sám za sebe, není třeba všude stavět policisty - dopraváky, aby řídili chodce a dopravu starou známou plácačkou. Všechno je holoubku na tobě, podle občanského zákoníku. Nejde jen o chodce, ale také o automobily, které nemohou počkat, až tramvaj přejede, ale to by čekali do večera, protože jede jedna za druhou. A když se to všechno setká na jedné cestě. chodci, automobily a tramvaje, maminky s kočárky, lidé ze zavazadly, a žádný z nich nedá nikomu přednost, protože potřebuje být mezi prvními, který do tramvaje nastoupí, nebo dosáhne jiného cíle (vstup do nádražní budovy), pak je zmatek dokonalý. A nemyslím si, že to jen v Praze, nebo v Brně.

Nemám tušení, proč jsou nasazeny v Brně dlouhé tramvaje, které jezdí poloprázdné a mezi nimi tramvaje, které nemají připojené vozy a jsou často narvané v době, kdy se lidé přesouvají z práce, nebo ze školy. Asi se to nikdy nedovím, ale jedno je jisté, že je třeba hledět na bezpečnost MHD dopravy ve městech a i na železničních přejezdech, protože k fatálnímu zranění mohou přijít i lidé, kteří jedou ve voze kvůli těm, pro které musí řidič prudce sešlápnout brzdu.

Abych se vrátila k původnímu tématu: je třeba s dětmi často mluvit o bezpečnosti na ulicích a vysvětlit jim, že když běží na červenou ostatní, že je to špatně se k nim přidávat, protože ne každý řidič dává vždycky pozor, zda někdo nepřebíhá. Asi jako v životě.

.

Autor: Irena Maura Aghová | pátek 25.8.2017 19:36 | karma článku: 19.99 | přečteno: 2246x

Další články blogera

Irena Maura Aghová

Pár slov o Ernestu Denisovi

V předchozím miniseriálu jste se setkali s jeho zdrojem, s dílem Ernesta Denise. Představím Vám ho, milí přátelé.

13.9.2017 v 23:56 | Karma článku: 9.33 | Přečteno: 225 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do dějin: Volba mezi odbojem a porobou 6 - závěr

Boj mezi králem a stavy za doby Ferdinandovy v Rudolfově době, v které se nyní nacházíme, neustává. Ústavní otázka nebyla rozřešena lépe než roku 1526, ale stavové chtěli zase zkusit štěstí.

13.9.2017 v 17:49 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 147 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do historie: Pod Rudolfem Habsburským 5

Stejně jako Filip II. tak i Rudolf II. si mysleli, že povinností a prospěchem panovníků je potlačovat kacířství a zničit tu svobodu svědomí, která jim byla uložena nešťastnou dobou.

13.9.2017 v 1:15 | Karma článku: 7.04 | Přečteno: 287 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Kukátko do dějin: Jak povstala Česká konfese, a Rudolf se stal králem 4

V pozadí vlády předchůdců Rudolfa II. se zrcadlí náboženské boje, které vyvrcholí v bitvě na Bílé hoře a její výsledky poznamenají evropské dějiny. Vraťme se nyní do Maxmiliánovy doby, abychom plynule přešli k době Rudolfově. i

11.9.2017 v 19:02 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 203 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 229 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 209 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 189 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 325 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 252 | Diskuse
Počet článků 1445 Celková karma 10.05 Průměrná čtenost 1303

Snažím se o vlastní a nezávislý pohled na život.

Vystudovala jsem Právnickou fakultu v Brně, nyní studuji na CMTF v Olomouci a středobodem mého zájmu je antika a doba reformace v Evropě. Zajímám se o dějiny umění a ráda čtu.  

 

 


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.