Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O českém, moravském a slezském lidu.

T.G.M., první prezident naší země po strašlivé první světové válce kromě jiného usiloval o to, aby byly sepsány dějiny našich zemí. Ano, František Palacký je sepsal a z nich se lidé měli informovat o své minulosti. Co dál?

Tradice národů Evropy, legendy a pověsti.

Všeobecná vzdělanost a národní povědomí posiluje i občanskou identitu a úctu k národu, v němž jsme se narodili. Není to jen o tom, že známe průběh událostí národů v kontextu okolního světa, ale co je důležité, přebíráme od svých předků tradice, v nichž jsou zakotveny i etické myšlenky, které lze i dnes zvažovat a promýšlet je, zda ještě fungují v našem moderním světě a zda vyhovují ve vztazích k okolním národům, s kterými jsme prošli dějinami od počátku po dnešek. Nejlépe to vystihují dějiny Koruny české, které se odehrály ve střední Evropě a v nichž vystupují vladaři, umělci, vědci a samozřejmě národy, o nichž máme jakési povědomí, ale bylo by správné, kdybychom se též jimi více zabývali i v naší době a pochopili, na jakých hodnotách a v jakých historických peripetiích se brali cestou do budoucnosti k přítomnosti a to proto, ať si to uvědomujeme nebo neuvědomujeme, máme s nimi z historického i kulturního hlediska mnoho společného. Tím chci vyslovit myšlenku, že nežijeme v izolaci v srdci Evropy, ale v určitém společenství, v němž mohou existovat různé smlouvy, ale též pouta minulosti.

Tradování dějin a pověstí. Děsivý vývoj v Evropě.

Alois Jirásek ve svém díle nám vykreslil obraz našich dějin ve formě románů stejně jako autor Třebízský a jiní umělci, a do toho obrazu vstoupily naše předchozí generace - dědové a babičky, které vyprávěly našim rodičům ty pozoruhodné historie a rodiče zase nám, poválečné generaci. Tato myšlenka mne napadla jednou, když jsem se procházela po Vyšehradě se synem na místech, kam jsem chodila s dědečkem a ten mi ukázal místo, odkud skočil Horymír na Šemíku. Samozřejmě, že jsem mu to místo také ukázala, ale neuvěřil. Mám pochybnosti, že ho ukáže i svým dětem, nové generaci s mobilem v kapse a s tabletem v ruce. Kdykoliv jsem jela do Prahy, moje oči bloudily po místech, které jsou vykládány v dějinách jako místa památná na husitské války a samozřejmě i na roky stavovského povstání, do něhož byla zainteresovaná celá Evropa a z něhož po letech vznikla nová Evropa po hrůzné třicetileté válce. To všechno se týkalo i zemí Slezanů a Moravanů, nejen Čech. Ale nějak jsem se k té celistvosti nedobrala. Asi je to moje chyba, že jsem nesehnala knihy, které by osvětlily všechny události včetně první světové války a poválečné situace, kdy se Evropa opět územně měnila a zmínka, jaké hodnoty přijala a čím se národy lišily a jaké myšlenky vysílaly do nového světa, který však stál na hliněných nohou v předzvěsti druhé světové války, která neodvratně ranila všechny národy Evropy do hloubi duše, její ničivé následky vstoupily do všech rodin a nechaly za sebou truchlení, které nemá konce, pro některé lidi ani na smrtelné posteli. 

Kdo nás, Evropany vlastně osvobodil?

Historie je vědecký obor, který se vyučuje na filosofických fakultách  v celé Evropě. O událostech II SV jsou naplněny regály knihoven, které napsali politici, sociologové, vojáci a jiní. Vyšla dokonce encyklopedie II. světové války a jiné příručky. Jenže to nestačí k tomu, abychom jako Evropané dospěli k pravdě, protože čím materiálů ke studiu, tím menší přehled. Snad poprvé sami Němci projevili vděčnost za osvobození z nacistického jha zcela veřejně, ale my víme, že mezi nimi byli hrdinové, kteří se mu postavili na odbor a byli popraveni nebo zavřeni v koncentračních táborech. A jejich jména by měla být zapsána na paměť německým hrdinům, kteří se vzepřeli a zařazena mezi hrdiny II. světové války. Příběhy II. světové války jsou zfilmovány, byly sepsány romány a povídky, ale z toho všeho nemohou zůstat jen beletristicky zpracované příběhy, aby je lidé přijímaly jako legendy, jak jsou zvyklí z tradic. Nejen Česko, ale celá Evropa od jihu po sever si musí své dějiny jednotně vyjasnit a postavit se čelem k problémům, které ji zužují. Ani nejde o to, aby zase vznikly celé řady knih, jako o závěry, které učiní upevní její mezinárodní vzájemné vztahy vně i vnitřně. Je tu šance vejít do nových poměrů ovšem ne prostřednictvím pandemie, ale rozumu, lidského citu a ducha. Osvoboďme se silou vůle. Ať si to připouštíme nebo ne, patříme k sobě jako civilizace. Už máme zkušenost s hliněnými nohami, na nichž nemůže stát budoucnost. Ta stojí na demokracii, systému právního státu a mezinárodních vztazích, které udržují život společností i světa.     

    

     

Autor: Irena Aghová | neděle 10.5.2020 12:11 | karma článku: 18,61 | přečteno: 320x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50 | Přečteno: 116x | Diskuse

Irena Aghová

Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.

11.11.2022 v 18:28 | Karma: 14,44 | Přečteno: 313x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.

6.10.2022 v 15:29 | Karma: 14,56 | Přečteno: 271x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07 | Přečteno: 233x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.

19.5.2022 v 6:09 | Karma: 15,02 | Přečteno: 337x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...