Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tragédie v Uherském Brodu: Co s tím naděláme, že?

V klasické české literatuře je mnoho děl, které se soustředí na život v maloměstech a když pozorně čteme, shledáme, že rozhodně nejsou idylická. Líčí život obyčejných lidí, kteří se vyrovnávají s životním osudem, spjatí s prostředím, v kterém se narodili a které považují za svůj domov. Všichni ty příběhy známe. Připomeňme si Boženu Němcovou, Karla Poláčka, Jana Nerudu a další, jejichž díla tvořila soupis povinné literatury. Jejich postavy jako hlavní hrdinové působili v prostředí, které jim nebylo nakloněno, ale dařilo se jim vymanit se s předsudků, prostřednosti, nepřátelství, neuznání okolím a byly takto autorem vytvořeny, aby lidé, prožívající stejná traumata, se s nimi srovnávali a nalézali východiska ve svém vlastním životě v podobném prostředí. Je to  pořád stejné - lidská duše se nemění, ani lidská vůle a touha i vědomí být ve společnosti, která člověka obklopuje, platným členem, protože člověk je bytost vztahová, nikoliv individualitou, která si musí umět poradit sama ze sebou. Jenomže - zdá se, že na vztahy zapomínáme, na jejich důležitost, na jejich principy a také na etiku, o které si mnozí myslí, že je to takové zbytečné plácání, protože svět je venkoncem  zlý a je třeba mu čelit. Ne svět, ale lidé, kteří jsou živoucími nositeli úrovně vztahového života, do kterého vnášejí své pozitivní či negativní emoce a po něčem stále touží. Opomíjejí skutečnost, že i lidský život má vlastní řád a že je třeba se podřídit času a okolnostem, které se stále mění ze dne na den a co bylo včera není dnes a co bude zítra nikdo neví. A tak se zdá, že v tom každodenním mumraji jsme se nedokázali dosud vypořádat se vztahy člověka k člověku společnosti k jednotlivcům a jednotlivců ke společnosti. Z toho plyne pocit osamělosti, bezvýchodnosti, zneuznání, pocity z lhostejnosti okolí či dokonce skupinové šikany.     http://reportermagazin.cz/duse-slovackeho-atentatnika

Článek psychologa a psychoterapeuta, který jsem k článku přiložila nebyl hlavní motivací k mému zamyšlení. Spíš jsou zajímavé jeho závěry, z kterých mám pocit že zní :"Co s tím naděláme, že? Prostě to tak je." Jenže já ještě také vidím lidské oběti násilného činu, který tu nemá obdoby a rozhodně jsem daleka toho, abych ve svých úvahách brousila v poměrech v USA, protože jsou nesrovnatelné s tímto útočníkem a s tím, co tomu jistě předcházelo. Zdá se, že jde o narušené mezilidské vztahy, které v útočníkovi vyvolaly rozhodnutí k řešení, třeba zkratkovitému. Jednou provždy si to s nimi vyřídit! A všichni žasnou, považují to za největší tragédii.

Kvalita mezilidských vztahů

Odhlédněme nyní od  tragického příběhu v Uherském Brodu a zamysleme se nad vztahovou úrovní v širším pohledu. Lidé jsou frustrovaní, protože se ani s vynaložením snah a sil nemohou prosadit a realizovat se. Jsou jim svěřovány úkoly, které nemají však na hlavní tah činností žádný vliv. Často se zdá, že ani ti, kteří stojí v čele kolektivů ať pracovních nebo politických či zájmových nemají promyšleno, kam to chtějí vést, jaký mají vlastně cíl a co je to všeobecná prospěšnost, ke kterým má veřejná činnost - jak ve velkých městech, tak o v těch malých městech a samozřejmě i na venkově, směřovat. Důkazů o tom je velmi mnoho - každý den čteme na internetu zprávy o rozpadajících se nadějných hnutí, které mohly vyprodukovat novou politickou elitu. Tu tolik potřebujeme! Ale jak je vidno, nakonec se všichni rozhádají a pomalu se rozpadají a ze zbytku členů vzniká nový subjekt s nejasnými cíli, jehož však nikdo nevolil. A co se děje nahoře, děje se i dole.

Lidé v malých městech

Vrátíme se do maloměst, kde působí komunální politika. A ta je velmi důležitá, protože v jejích útrobách působí lidé různého politického i názorového zaměření i morálních kvalit, i s odbornostmi, které je kvalifikují k tomu, aby konali. Jenže, všude chybí peníze, pracovní trh nefunguje, mnohé svírá existenční strach, někteří, a není jich málo, se bojí rozhodovat, eventuálně píchnout do vosího hnízda, což se nemusí líbit někomu, kdo se chce v klidu dožít důchodu, protože ví, že když se někde znelíbí, že si těžko najde v místě svého bydliště práci, přijde o svůj, byť často nevelký životní standard a hledat si práci mimo své bydliště je těžké, protože neví, jak dlouho si ji udrží, i kdyby obětoval všechno, co dosud vybudoval a na čem svůj život postavil. A čím dále je takové místo do Prahy, tím menší pozornost je na něho upírána, než se něco stane. Protože nejde jen o to, že se stala tragédie, ale že to vyvolává diskuse o činnosti místních orgánů, které zřejmě nekonaly podle zákonů i podle očekávání, že budou zajišťovat to, co je jejich povinností a za co jsou odměňováni. 

Objektivně vzato ...

Hovoříme o tom, že žijeme v demokratické společnosti, v právním demokratickém státě, v kterém platí zákony, že součástí naší demokratické ústavy je Listina základních práv a svobod, která je naplňována zákony, a občané mají právo svá práva a oprávněné zájmy hájit před nezávislými orgány veřejné moci. A to platí pro každého občana, i pro babičku, která bydlí v zastrčené vísce někde v Aši. Jestliže se někdo cítí být poškozován na svých přirozených právech, je mu k dispozici celý aparát specializovaných úředníků, aby případně závažnost újmy posoudil, řešil a vydal rozhodnutí o odškodnění, pokud skutečně újma nastala. A to vše proto, aby občané se svých práv dovolávali cestou psaného práva, nikoliv násilím. Jenže - a to je můj názor - všechna tato privilegia, která náleží občanům a povinnosti, kterými jsou vázány příslušné orgány nefungují tak, jak by měly. Demokracie není jen o tom, že je stát nastavený na jejích principech, ale také na vztazích mezi lidmi, postavených na principech vyplývajících z Listiny,  ve všech úrovních, v kterých lidech působí.

Věřím a doufám ...

Myslím, že naše společnost má na to, aby se dopracovala k funkčnímu stavu a k tomu je potřeba vůle, ohleduplnost, sociální cítění a vhled do útrob skutečného problému, který může vyvolat eskalaci násilí, za kterým zůstávají zmařené životy.Tím problémem je přehlcenost fungování státu nejrůznějšími předpisy, které se valí ze všech stran na hlavy různých osob, které stojí v čele obcí a jiných organizací, garantující fungování veřejné moci a zavazují ostatní občany k nejrůznějším plněním a konáním. 

Nad lidskými obětmi uherskobrodské tragédie se rozvíjí mnoho otázek, které směřují ke kvalitě výkonu veřejné moci a kvalitě zpětné vazby směrem k občanům bez ohledu na to, zda žijí ve velkém městě či na malém městě nebo někde v horské osadě. Jak budou znít odpovědi?

Autor: Irena Aghová | čtvrtek 26.2.2015 0:00 | karma článku: 20,32 | přečteno: 263x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50 | Přečteno: 116x | Diskuse

Irena Aghová

Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.

11.11.2022 v 18:28 | Karma: 14,44 | Přečteno: 313x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.

6.10.2022 v 15:29 | Karma: 14,56 | Přečteno: 271x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07 | Přečteno: 233x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.

19.5.2022 v 6:09 | Karma: 15,02 | Přečteno: 337x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...