Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzdělanost: O výuce dějin

Není mnoho lidí, kteří by se rádi učili dějiny. Jsou důležité? Co nám vlastně říkají a rozumíme jim opravdu? O tom tento článek.

Každá žijící generace prošla výukou dějepisu, takže má zhruba povědomí o dění v antice, středověku a novověku. Hlavně si lidé pamatují takové ty klíčové okamžiky, kdy se lámaly časy a rozhodovalo se o dalším vývoji té které země nebo světadílu. To by ke všeobecnému vzdělání nestačilo. Dějiny samy o sobě jsou vždycky součástí dalších speciálních humanitních i exaktních odvětví, které z nich vyvozují své poznatky a rozšiřují svou půdu o souvislosti s minulým vývojem společnosti, kultury, umění, vědy, politiky a zápletkami, které často vyvrcholily do sporu, až do katastrofy. Ovšem k získání všeobecného přehledu, aby si člověk mohl udělat úsudek sám a nepapouškoval jen ohmatané učebnice je třeba přikročit k trpělivé četbě a kritickému přístupu, což neznamená kritizovat autora či původce předchozích historických prací, ale znamená srovnání několika odborných textů o jedné události, aby člověk získal nový text. o němž může prohlásit, že je pravdivý, objektivní a co nejpřesnější a že je možné za ním stát. Na to ovšem nemá student či zájemce o dějiny čas a ani dost znalostí ze školních lavic. 

Udělat zkoušku, nebo skutečně vědět?

Mám takovou zkušenost, že zatímco jeden autor historického pojednání nasazuje nějaké osobnosti psí hlavu, takže si čtenář publikace udělá negativní úsudek, který se mu v hlavě usadí a tím je s tou určitou osobností vnitřně zatížený, setká se s další publikací, jejíž autor si dal větší práci a postaví tutéž osobnost do příznivějšího světla, vysvětlí okolnosti jejího jednání a zcela zmate čtenáře či studenta, protože ten si musí nechat projít hlavou spoustu souvislostí a dospět kritickou četbou k jinému závěru - o co tu vlastně jde? Hlavou se mu táhnou dvě volby - udělat zkouškou a jít od toho, nebo se s tím zbytečně zabývat, když to stejně vlastně nikoho nezajímá. To je docela možné, že to skoro nikoho nezajímá, ale ty, milý Honzíku, Petříku nebo Pavlíku dostaneš ze svého učení něco zvláštního - poznání a vědomí o světě, který tě předcházel a možná z té minulosti v něčem pokračuje i dnes a ty tomu porozumíš.   

Negativní a atraktivní protagonisté dějin

Při trpělivé četbě je možné zjistit, kolik zajímavých a inspirativních osobností dějinami Evropy prošlo, jenže kde najít o nich více informací?  Jak pohlížet na období křížových výprav, na patálie s bogomilským a katarským hnutím, které vyvolaly inkvizici a inkviziční soudnictví, na krizi 13. a 14. století, dobu, která rozhodovala o dalším vývoji Evropy, jak pohlížet na antické dějiny psané dobovými autory a chápat, o čem vlastně pojednávají? O čem jiném, než o své době, o svém světě, o vlastních představách, nadějích a zklamání s neúspěchu, protože z nich nevyvozovali žádný další vývoj. Není třeba žádnou historickou postavu zavrhovat a ani si ji malovat v krásném světle, ale je možné se poučit a podumat o životě, v němž probíhá tolik zajímavých epizod, ale ty je třeba uvádět do souvislostí. Dějiny mohou vnímavého čtenáře naučit jisté toleranci nejen k historické době a k osobnostem, ale také k současnosti. A myslím, že pro výuku ve škole jsou z tohoto pohledu důležité, pokud se nestanou z hlediska žáků jen odporným šprtáním, které je "stejně na nic". Z druhé strany, historické události nejsou rozhodně žádnou romantickou četbou, i když se to může tak jevit, ale poznáním o spoustě příčin spojených s následky, z čehož se můžeme poučit. A dozvíme se o lidech, kteří obětovali svůj život nejen své práci, ale také pravdě, která byla nepohodlná a neutekli před ní. 

Historii by se mělo důvěřovat

Pohled na dějiny se časem začne lišit. Jednou napsaná publikace líčí svět ze svého pohledu, což je třeba tak chápat a postupem času se přirozeně začne doba, o které hovoří ta kniha, jevit jinak. Ale to neznamená přepisovat dějiny, spíš je správně vyložit v souvislostech, které zaústí do našeho současného vnímání času, prostoru i zkušeností. Dějiny se neopakují, ale stává se, že se lidé, působící na rozhodujících místech dopustí chyby, jejíž následky mohou být stejně tragické, jako kdysi před mnoha lety. Spíš lidé dělají chyby z obdobných pohnutek se stejnými následky. Zdá se, že pokrok nastane, až tuto skutečnost lidé skutečně pochopí a překročí sami sebe.. Už Sokrates učil (a nejen on), že lidé mají zvládat své chování a omezovat své vášně a uvědomovat si své špatné sklony a omezovat je. Správné chápání dějin působí výchovně na každou generaci. A abychom je mohli správně chápat, je třeba dbát o jejich správný výklad v souvislostech, v nichž se projevuje mimo jiné netolerance, běsnění, touha po moci a neschopnost naslouchat druhým a uznat, že i ti, kteří se nám nelíbí (ani nevíme proč), mohou mít pravdu - ze svého vlastního poznání a zkušenosti.

Přála bych si, aby v Evropě, která prošla takovým náročným, těžkým historickým a kulturním vývojem, byl společnými silami postaven památník těm, kteří se o její budoucnost od pádu říše římské zasloužili. Seznam by byl dost dlouhý a zajímavý. Možná, že bychom pocítili větší úctu k naší společné půdě. 

 

       

Autor: Irena Aghová | čtvrtek 17.8.2017 3:49 | karma článku: 21,21 | přečteno: 395x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50 | Přečteno: 116x | Diskuse

Irena Aghová

Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.

11.11.2022 v 18:28 | Karma: 14,44 | Přečteno: 313x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.

6.10.2022 v 15:29 | Karma: 14,56 | Přečteno: 271x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07 | Přečteno: 233x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.

19.5.2022 v 6:09 | Karma: 15,02 | Přečteno: 337x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Ministerstvo vyčlenilo vakcíny pro těhotné. Válek apeluje na přeočkování dětí

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  13:10

V Česku stále rapidně přibývá případů černého kašle. „Registrujeme 956 nových případů,“ řekla...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  13:10

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  13:05

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Za vraždu a pokus o další hrozí muži výjimečný trest, podle policie chystal i třetí

25. dubna 2024  13:05

Jednoho člověka pobodal, dalšího nechal uhořet v domě, který úmyslně zapálil, viní kriminalisté od...