Tajemství zdraví a krásy

Irena Aghová

Zdraví: Artritida je utrpení

První článek roku 2012 je o zdraví a pokud si dáme předsevzetí, že budeme usilovat o rovnováhu těla, ducha a mysli, pak to bude hodně velká práce, která je u vytrvalých lidí, kteří umí dělat své věci s nasazením plného vědomí, radostí, koníčkem a zaujetím pro dobrou věc.

1.1.2012 v 11:17 | Karma článku: 12.40 | Přečteno: 1108 | Diskuse

Irena Aghová

Domácí léčení: Není to snadné ... - Díl první - Příprava galenik

Počasí je nyní chladné a hrozí nám záněty horních i dolních cest dýchacích, trávicího traktu a probouzí se i zanedbané záněty kloubů. bolesti hlavy a svalů a organismus je oslabený z nedostatku sluneční energie a i vitamínů, jejich význam jsme nějak opomněli. Není divu, přátelé, když se více zabýváme svými problémy hmotného charakteru a méně již to, co je nejbližší - a to je zdraví. Budeme se nyní bavit o léčivých přípravcích a naučíme se, jak si je správně připravovat, aby byly účinné. Jejich velkou předností je, že nejsou drahé a vždy dostupné. Dají se využít jak v kosmetice, tak i při léčení neduhů, které nás zužují a způsobují, že náš vzhled odpovídá zdravotnímu stavu, v kterém se aktuálně nacházíme. Jejich velkou předností je, že pochází z přírody, nedostatkem je, že potřebujeme čas, abychom je připravili k použití. Článek je určený těm, kteří nemají s domácí léčbou neduhů příliš mnoho zkušeností, ale jistě, že ti zkušení mohou k němu napsat komentáře, které si jistě mnoho lidí rádo přečte. Chtěla bych podotknout, že léčení bylinami může provádět jen zkušený odborník, ale zde se spíš jedná o jednoduchou přípravu bylinných prostředků, které se používají při akutních a ne příliš vážných potížích. Chtěla bych upozornit alergiky a lidi chronicky nemocné, že musí používání bylinných prostředků opravdu zvážit a raději se obrátit na lékaře než na bylinkáře.

3.12.2011 v 11:47 | Karma článku: 23.91 | Přečteno: 6430 | Diskuse

Irena Aghová

Domácí kosmetika: Domácí hydratační krémy

Vybrala jsem pro vás ze své sbírky o domácí kosmetice hydratační krémy, které si můžete vyrobit doma. Nastává doba vytápění místností a kůže může trpět suchostí. Výroba je nenáročná, ale pokud se na domácí kosmetiku zaměříte, pak je dobré, pro nutnost zvýšení bezpečnosti výrobků, používat veškeré nástroje a nádoby jen za tímto účelem. Aplikujeme na vyčistěnou pleť. Ráda bych k vám přenesla svou zkušenost, že veškeré nádobí použité na výrobu domácích krémů je nutné pečlivě odmastit hned po použití. Včelí vosk ve směsi s oleji dělá na stěnách nádob urputnou mastnou vrstvu. Ale mohu vám prozradit, že krémy jsou velmi kvalitní, jemné a účinné. Jistě že lidé s kožními nemocemi, alergici na některou ze složek krému a jinak citliví by neměli domácí kosmetiku používat.

4.11.2011 v 17:49 | Karma článku: 13.93 | Přečteno: 7101 | Diskuse

Irena Aghová

Chřipka a nachlazení: Tipy na boj s chřipkou a bolesti kloubů

Našla jsem několik dobrých receptů proti chřipce a také recepty na obklady při bolesti kloubů, pásovém oparu a jiné neduhy. Většina z receptů pochází z německé odborné literatury. Jsou vám plně k dispozici!

3.11.2011 v 18:37 | Karma článku: 15.26 | Přečteno: 3967 | Diskuse

Irena Aghová

Životospráva: Půst a jiné radovánky - díl 2. Vlastní průzkum

Proč o tom píši a proč jsem se pustila před lety do výzkumu, abych si odpověděla na otázku: Co mám jíst, abych se zbavila chronických problémů a přitom se nezapletla se šarlatány? Podle mého názoru v současné době je způsob správné životosprávy, která vede ke zdraví a očistě organismu v rukou spíše trhu, než odborné medicíny. A tak všechny nabídky, které jsou mimochodem pro mnoho lidí nedostupné, protože jsou drahé a někdy neúčinné, v lidech vytváření mírný zmatek, co vlastně mají dělat, aby se zbavili obtížných nemocí, které pocházejí, jak se domnívám já, z podřadného jídla a také nesprávného způsobu života. Po té, co jsem několikrát narazila na obchodníky z herbalifem, když jsem se snažila přijmout správný způsob a nenašla jsem, kromě knih o vegeteriánství, veganství, makrobiotoce a všelijakých návodů na hubnutí, nic, co bych mohla považovat za nosnou radu pro mne samotnou, hledala jsem tajemství v tradicích a hlavně v tradičních kuchyních.

12.8.2011 v 5:14 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 1272 | Diskuse

Irena Aghová

Životospráva: Půst a jiné radovánky - díl 1. Teorie

S velkým potěšením jsem četla článek pana kolegy Olšera o ramadánu. Několikrát jsem ho, za svého pobytu, v muslimských zemích držela spíš jako svůj bobřík výdrže a pak taky v tom vedru ... a říkám lidem, na základě svých zkušeností ... neučte se hladovět. Ale hladovění - půst je samozřejmou součástí přírodní léčby. Nemyslete si, že léčení přírodním způsobem je jednoduché. Ale víme, že přírodní léčba je konstruktivní způsob léčby,která má za cíl odstranit základní příčiny chorob využitím prvků, které jsou v přírodě dostupné. Není to pouhý systém uzdravení! Je to sám způsob života, kdy se ladí vnitřní životní síly nebo přirozené prvky v lidském těle.

11.8.2011 v 23:28 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 1763 | Diskuse

Irena Aghová

Z lidové medicíny: Jalovcové zelí a jiné recepty z jalovce

Úvodem: Jalovec jako léčivý prostředek se užíval již v dávné historii a kupodivu jeho význam v lidové medicíně zůstává nezměněný. Používá se jako koření v přípravách zvěřiny a možná, že si dnes málokdo připouští jeho význam pro zdraví. Je však třeba upozornit, že je víceméně jedovatý a jeho nadužívání může způsobit zdravotní problémy. Proto je třeba se držet rozpisů na jeho použivání podle receptu z praxe. Receptáře, které používám pro domácí potřebu, pocházejí většinou z Německa, kde se tradiční medicína držela dlouhou dobu a dodnes má skvělé jméno. Některé praktiky zdomácněly i u nás, ale vývoj domácí tradiční medicíny se pozastavil v padesátých letech a domácí léčení nahradila alopatická medicína , které nesmíme upírat význam v jejím boji proti vážným nakažlivým chorobám a rozvoj moderních odvětví, ke kterým patří prevence, hygiena, i oborů, které měly vynikající jméno v tehdejší době. Nebyl zájem pěstovat domácí medicínu, a to také z čistě jednoduchého důvodu, že i ona si žádá velkou odbornost, praxi i a hlavně trpělivost a čas. A ten nikdo nemá, jak pozoruji a lidé si raději vezmou prášek a zapijí ho vodou, než by "čarovali" v kuchyni a vařili si všelijaké zápary, nálevy a čaje na zklidnění svých problémů. A je pravda, že kdo nezná účinnost bylinek, i jejich záludnost, neměl by se pouštět do výroby čajů podle receptů a raději si zakoupit hotové směsi, které jsou k dostání v lékárně a určeny k užívání na nejrůznější potíže. Tyto čaje se nazývají průmyslovými čaji a mají svou tradici. I v některý směsích se jalovec objevuje stejně jako jiné plody mezi bylinkami. http://bylinky.webnode.cz/products/prumyslove-caje/

8.8.2011 v 23:57 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 1877 |

Irena Aghová

Zahrada: Vaříme, povídáme a relaxujeme

Zvu Vás na zahradní pohoštění. V horkém počasí je vhodná ovocná limonáda lehká strava. Také, přátelé, čekají nás rozhodující chvíle. Do Sněmovny přicházejí reformní zákony. Kdo z Vás má zájem, může si přečíst průběh jednání u těch, které jdou do třetího čtení a návrhy, které jdou do prvního čtení. Rozpravu mpžete také sledovat audiovizuálně - přiložila jsem odkaz na webové stránky. Krásný den ...

10.7.2011 v 2:00 | Karma článku: 10.50 | Přečteno: 1246 | Diskuse

Irena Aghová

Ajurvéda: O rostlince, která miluje lidi

Znáte Tulsí? Asi ne - tak to zkusím třeba jinak - bazalka posvátná. Známe bazalku pravou a víme, jaké má báječné vlastnosti, hlavně v přípravě italských jídel. Ale také je výborná k přípravě osvěžujících nápojů a stojí jako platný lék mezi ostatními, když trpíme nachlazením a chřipkou. Ale Tulsí, nebo-li bazalka posvátná má velkou tradici a myslím, že si rádi o ni něco přečtete a možná, že se pokusíte i o její pěstování. Protože bazalka posvátná má ráda lidi ... TENTO ČLÁNEK NENÍ REKLAMA, ALE INFORMACE O AJURVÉDICKÝCH ROSTLINÁCH A JEJICH VYUŽITÍ. PROSÍM, ABY NEBYL JAKO REKLAMA CHÁPÁN.

24.5.2011 v 23:17 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 2002 | Diskuse

Irena Aghová

Bylinky: Co víme o léčivé síle růže šípkové

V lékařství se užívá odvaru ze semen šípkové růže při močových kaméncích a při močovém písku. Ale známe ze starých tradic více receptů, které se připravují z růží.

23.5.2011 v 22:30 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 1702 | Diskuse

Irena Aghová

Babí medicína: Arganový strom krásy a mládí

Není to jednoduché cestovat do Maroka a hledat zdroje zdraví a krásy. Arganový strom nikde jinde však, než v Maroku neroste. A pro berberské kmeny Amazigh je arganový strom zdrojem života i kultury. Povídejme si nyní, když je jaro už blízko, o kráse, zdraví a štíhlé linii...

9.2.2011 v 8:23 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 1331 | Diskuse

Irena Aghová

Zdraví: Epidemie, které změnily svět

Víte, že epidemie měly hluboký vliv na běh dějin? Svou náhlostí, silou, pocitem bezmocnosti, který zanechávaly v lidstvu, epidemie demoralizující pozůstalé a rozrušující zákony a pořádek ... Odkaz na článek http://www.bedekr.cz/texty/66.html odkaz na článek http://ona.idnes.cz/zdravi.aspx?r=zdravi&c=A071220_125047_zdravi_bad

28.1.2011 v 0:00 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 3280 | Diskuse

Irena Aghová

Životní styl: Starořecké odívání, stolování a medicína

Starořecká móda inspirovala ještě inspiruje. Ale v souvislosti s naším tématem si především všimněme, jaké materiály řecké dámy nosily a jak se oblékaly. To odpovídalo podnebním podmínkám. Ve starém Řecku se střídala roční období.

19.1.2011 v 0:00 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 3003 | Diskuse

Irena Aghová

Životní styl: Co je to zdraví

„Zdraví je stav, kdy se člověk cítí naprosto dobře, a to jak fyzicky, tak psychicky i sociálně. Není to jen nepřítomnost nemoci a neduživosti." Tato definice pochází z činnosti Světové zdravotnické organizace. A současně, pokud chápeme dobře, že podmínkou naplnění pojmu zdraví musíme splnit vůči sobě hodně úkolů, je dobré se jím zabývat ne jen z hlediska stravy, ale z hlediska fyzické, psychické i sociální rovnováhy. Tedy, "právo na zdraví" je jen zčásti pokryto fyzickým a psychickým zdravím, které zajišťuje zdravotnictví, ale současně je to i udržování životního standardu a je podmíněno i sociálními vztahy v tom nejširším měřítku.

18.1.2011 v 2:00 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 2602 | Diskuse

Irena Aghová

Zdraví: Omlazovací prostředky roky nevrátí

Už před několika roky se roztrhl pytel s omlazovacími prostředky. Samozřejmě, že ne za levný peníz, ale za to se slibnými účinky. A lidé, kteří až do té doby, než museli být in jak se to prezentovalo v západních časopisech, o to příliš nedbali, najednou se hlava nehlava pustili do omlazovacích kůr a tisícovky jen létaly. Na tom jak vypadají, na tom záleží, napovídaly obrázky z časopisů s úžasnými postavami a tvářemi manažerů a manažérek. I seniorů, kteří to přeci nevzdají! Ale v životě je to jinak. Vnitřní krása a zářivé pohledy, které vypovídají celé příběhy o vašem nitru, tu rozumní a nezdeformovaní lidé zachytí dřív, než se vám podívají do nalíčené tváře. Nenechte se diskriminovat pro to, že nevypadáte v padesáti na dvacet! Nestyďte se podívat do zrcadla, jste to přeci vy, ne někdo neznámý a cizí! Neodsuzujte se, nestahujte se, neskrývejte se, ale dělejte pro sebe maximum toho, co je rozumné a dobré, jen pro vás. Milujte svůj život, ten nejdražší a nejzázračnější dar!

13.1.2011 v 1:30 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 1155 | Diskuse

Irena Aghová

Relax: Od babího řemesla k lékařské vědě

V první polovině a o drtínek více v minulém století se ještě drželo na "babí" řemeslo. Už v tuto dobu se dělala "inventura", "co se bude letos sbírat a sušit, a pálit a vařit" do domácí lékárny . Já jsem byla pověřena nošením košíku za prababičkou, která už byla hodně stará a sehnutá jako větev k zemi, ale čiperná a měla vědomosti. Pánečku,ta toho věděla! Vždyť většinu svého života měla na starosti grunt. Ne vždycky, bohužel pro mne, jsem měla chuť ji poslouchat a to byla velká škoda.

11.1.2011 v 20:14 | Karma článku: 7.89 | Přečteno: 1022 | Diskuse

Irena Aghová

Zachovejte medicíně důstojnost, prosím

V záplavě informací, které se na mne hrnou ze všech stran začínám pociťovat nutnost přemýšlet, co je medicína za obor a jakých dalších oborů se dotýká, jaká je její váha ve vědních oborech a jakou měrou se podílí na rozvoji jiných, pro společnost důležitých činností. Jakou ji má stát a společnost vlastně věnovat váhu a pozornost. K čemu slouží nebo neslouží a jaký má význam obecně v řadě důležitých oborů. Protože jedině poznáním můžeme dospět i k otázkám, jak má fungovat a co od ní vlastně očekáváme.

5.1.2011 v 21:33 | Karma článku: 7.35 | Přečteno: 740 | Diskuse

Irena Aghová

Tajemství zdraví a krásy - Část 5.1. - Léčivé sirupy

Asi bych vám poradila, abyste se s účinky bylinek, které se na sirupy používají, seznámili a pak si to vyzkoušeli, zda se vám podaří takový sirup vyrobit. Největší riziko je, je možné, že může chytit plíseň, protože v sirupech, které se prodávají v lékárnách, jsou látky, které při vhodném skladování po určenou dobu udrží sirup v tom stavu, abychom ho mohli bez rizika užívat. Ale uznávám, že v určité situaci bychom si mohli jednoduchý léčivý sirup připravit a rychle ho spotřebovat. Varování jste dostali, takže čtěte dál ...

4.12.2010 v 22:38 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 991 | Diskuse

Irena Aghová

Tajemství zdraví a krásy - Část 5. - Umíte se kurýrovat?

Galenické přípravky jsou léčiva připravená jednoduchými postupy z drogy nebo ze směsí drog léčiva nepřipravovaná synteticky. Tak jsou chápána do dnešních časů. V současné době nejsou galenika žádnou luxusní záležitostí, ale sami poznáme, z následujících kapitol, že nám to zabere dost času, než je připravíme. Pamatuji si, že za mého dětství se tímto způsobem připravovaly léčebné prostředky běžně a některé, které uvádím, jsem osobně vyzkoušela mnohokrát. Je to otázka času i vůle podstoupit léčbu jednoduchých zdravotních problémů, ale říká se, že i rýma může být vážným ochořením. Vybrala jsem z literatury i zápisů mé babičky i z rad známých léčitelů soubor receptů a přípravu galenik s vírou, že ti, kteří je ještě nikdy nepřipravovali, zjistí jejich užitečnost i blahodárný účinek.

4.12.2010 v 22:15 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 803 | Diskuse

Irena Aghová

Tajemství zdraví a krásy - část 3 - Vůně heřmánku

Moje kytička bylinek musí také vonět heřmánkem. Heřmánek je po dlouhé věky bylinkou oblíbenou a mocnou nejen pro léčivé účinky, ale také pro vůni, která je uklidňující a jemná. Občas vařím heřmánkový čaj i pro hosty, slazený medem, pokud si ho vyžádají, protože jeho uklidňující účinky násobené medem působí dobře na pocit psychické pohody.

21.10.2010 v 19:44 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 1775 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz