Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Být Čechem ...

Irena Aghová

Společnost a politika: Středočeský kraj a jeho památky

Ochrana a rekonstrukce památek, kterých je v naší zemi opravdu mnoho, je drahá záležitost. Dlouhodobé chátrání některých budov, ať sakrálních nebo světských, je nyní výzvou i do budoucnosti, jak je chránit před zkázou, aby se nejen uchovaly, ale také se nestaly nebezpečnými pro obyvatele a turisty. A tak čeká naše komunální politiky dřív nebo později problém. Jak to ufinancovat a kterých památek, zřícenin a starých tvrzí, již polozbořených se budeme muset vzdát, pokud bude jejich rekonstrukce nerentabilní. To je asi otázka do budoucnosti.

25.7.2012 v 0:24 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 757 | Diskuse

Irena Aghová

Češi: Čech znamená Našinec

Dnes jsme se bavili nad článkem pana Okamury a zlepšila se nám nálada.http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/206795.aspx Těch chmurných zpráv je mnoho a ne všechny má brát člověk vážně.

5.9.2011 v 21:56 | Karma článku: 16.81 | Přečteno: 1366 | Diskuse

Irena Aghová

České osudy: Josef Tvrdý

Josef Tvrdý byl český filozof. Narodil se dne 19.9.1877 v Jičíně a zemřel 13.3. 1942 v Mauthausenu. Na gymnáziu v Jičíně (1887–96) v něm profesor Oldřich Kramář vzbudil zájem o psychologii a filozofii; už tehdy četl „módního“ Nietzscheho a Schopenhauera a oblíbil si Spinozu a Masaryka. Na FF UK (1896–1901) studoval filozofii, klasickou filologii (Rudolf Novák mu zadal státní práci O filosofii stoické) a franštinu. Z filozofie poslouchal J. Durdíka, T. G. Masaryka (u něho psal státní práci Proč učí Platon pedagogice ve spise o státě), F. Drtinu, F. Čádu a F. Krejčího. S profesorem Tvrdým sdílel i osud Karel Hašler, narozen 31.10.1879, zemřel 22. prosince 1941 v Mauthausenu: http://www.youtube.com/user/Brichy2?blend=11&ob=5 a http://www.youtube.com/watch?v=ebXIUtu7bnk, Toto je prý jeho poslední píseň, kterou složil ještě v koncentráku: "Hlava mi klesá uprostřed boje, dech poslední patří jen vám, vy Čechy krásné, vy Čechy krásné; ty Praho moje! Budete žít, já umírám..."

20.8.2011 v 9:00 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 1206 | Diskuse

Irena Aghová

Být Čechem ... Jana Haasová, současná česká malířka a spisovatelka

Moje literární přítelkyně, citlivá a laskavá se jmenuje Jana Haasová. Potkáváme se na literárních serverech už řadu let a já jsem vždy obdivovala její umělecká díla, povídání o sopkách, vulkánech, milovaném Českém středohoří a přírodě vůbec. Myslím, že láska k české krajině, obdiv k cizím krajům, k literatuře a umění mi více přiblížila tajemství krásy české krajiny. Paní Haasová je mi blízká i svým jemným způsobem ztvárňování světa a barvy, které vévodí tvarům krajiny, jsou magické, příjemné ... Paní Haasová publikuje svá literární díla v nakladatelství EPIKA a vydala krásnou knihu Českém středohoří. Měla také úspěšnou výstavu: http://www.epika.cz/?P=Literarni_server&p=dila&p1=dilo&id=13026#menu1. Její všestranná umělecká činnost a podivuhodná literární tvorba ji řadí mezi české osobnosti, které vtiskují svým duchem i tvorbou nezapomenutelný výraz českému modernímu umění.

2.11.2010 v 22:26 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 1868 | Diskuse

Irena Aghová

Být Čechem .... Díl 2. A to je ta krásná země ...

Ráda poslouchám v autě hudbu, zvláště, když jedu jako spolujezdec. Mám ráda hudbu a písně France Schuberta a opravdu to nedělám nikomu schválně. Nemohu za to, že jiní lidé v mém okolí ignorují takové hudební poklady, aniž o tom něco vědí. Neschází jim. A tak je to ze vším. Člověk, čas od času, když je nemilosrdně vtažen do pracovního života, nemá čas přemýšlet nad něčím krásným, co ho obklopuje, takže mu uniká spousta věcí. Třeba podzim na Bouzově, léto v parku v Lednici, krásná zákoutí Prahy. To, jakoby existovalo jen, kdesi zasunuto, ale chybí tomu ten zážitek. A proto poslouchám hudbu, která mne dokáže k tomu zážitku přibližovat. Co ve mně vyvolá citovou vlnu, představivost, fantazii. http://www.youtube.com/watch?v=H2hlsVYEXqc&feature=related

18.10.2010 v 16:57 | Karma článku: 12.09 | Přečteno: 1109 | Diskuse

Irena Aghová

Být Čechem ... Část 1. Kdo jsou Češi?

Po bitvě na Bílé hoře byl český lid téměř rozmetán. V roce 1918 získal samostatnost a stal se státem vyspělým jak průmyslově, tak i kulturně. V době druhé světové války ztratili Češi své území a vládu.Český stát přestal existovat. Po druhé světové válce spadl mezi země východního bloku a po roce 1989 nastoupil opět cestu kapitalismu v duchu první republiky. Nyní zápasí s recesí a mnoha jinými problémy, které souvisí s celkovou světovou situací. A přesto, co jsme prožili v krátkých historických časech, patříme k zemím, s kterými se počítá. Být Čechem - co to znamená? Po této otázce se lidé diví, co je to za hloupou otázku, ale já vím, že nestačí mít občanku a trvalý pobyt. Je to něco mnohem mnohem víc, o čem lidé nemluví, ale co cítí ...

1.8.2010 v 6:09 | Karma článku: 36.39 | Přečteno: 8913 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.