Rok 2012

Irena Aghová

Unde malum: Projekt s jasným posláním: víme, co je zlo!

Pozorně jsem si prostudovala poslání Výzkumného centra Archeologie zla a zamyslela jsem nad jeho koncepcí. Je to nový vědní obor! V Evropě se bude zkoumat příčina zla! Projekt (1) bude stát 90 miliónů a zřejmě se bude vydávat spousta publikací a učebních pomůcek, zřejmě na školy a mezi lid přijdou i dobře vyškolení lidé, kteří je budou učit, co je zlo, kde jsou jeho příčiny. Blahopřeji všem, kteří dokázali, snad poprvé v lidské civilizaci ohraničit zlo, jasně ho definovat a dát mu vědecký směr.

6.5.2012 v 10:38 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 851 |

Irena Aghová

Strana "Lidem": To nikomu nic neřekne, paní Peake

Hlasy, které se ozývají proti názvu nové strany Karoliny Peake, mají pravdu, že je vágní, směšný a nic neříkající. Lidé čekají něco víc, než otevřenou náruč, a po pravdě, vypadá to jako věnování - já to založím a jinak si s tím dělejte lidi, co chcete. Název by se měl odvodit od motta programu, který by měl být tou myšlenkou prodchnut. Češi chtějí činy a ne podbízení, myslím si, konečně, je co ještě nosného nabízet? A tak název musí být dobře promyšlen.

3.5.2012 v 19:41 | Karma článku: 11.45 | Přečteno: 1119 |

Irena Aghová

Společnost: Je čas se nad sebou zamyslet

Když se člověk začte do internetového zpravodajství, musí se zhrozit, jaký obraz vysílá Česká republika sama o sobě. Týrání zvířat, vraždy mezi partnery, opilost a gamblerství, rozpad rodin, týrání seniorů, zlodějina (naposledy někdo ukradl v Čechách most), korupce, násilí, opilství a narkomanie dětí a mladistvých, zanedbávání péče o malé děti (rodiče si šli vyřizovat do banky úvěr a nechali půlroční dítě zavřené v autě - stává se dost často), výtržnictví, útoky proti seniorům, a co je důležité, nic pozitivního. Je to neuvěřitelné, když si uvědomíme, co si mohou myslet o nás lidé v jiných státech, když, stejně jako třeba já německé, otevřou české noviny. A není tak dlouho, co si nás svět považoval. Kdy jsme se vrhali na zdravou výživu, chtěli poznat taje duchovna, chodili na přednášky pana Eduarda Tomáše, snažili jsme se vypadat dobře, oblékat se a pracovat. Žít jako západní společnosti, setřít tu šeď, která nás obkopovala, natáhnout dálnice, spravit silnice, obnovit život na venkově. A nyní - píše se o nás - rudé Čechy, mluví se o nás jako o zlodějích, korupčnících, opilcích a násilnících.

2.5.2012 v 20:08 | Karma článku: 18.47 | Přečteno: 899 |

Irena Aghová

Politika: Věci veřejné a politický systém

Přečetla jsem si některé diskusní příspěvky pod články, které nejen líčily průběh soudu, ale také zajímavý článek, kde formou dotazů soudce vyhodnocuje celý proces s panem Bártou a panem Škárkou. Dívejme se na to objektivně.

14.4.2012 v 9:00 | Karma článku: 12.90 | Přečteno: 864 |

Irena Aghová

Politika: To chce klid, pane senátore!

Ráda čtu články. kteří píší naši páni senátoři z ČSSD. Včera jsem se od pana senátora Štěcha (ČSSD) dozvěděla, že Češi mají strach už po čtyřicítce ze stárnutí a nyní čtu od jiného pana senátora, MUDr. Koskuby (ČSSD), že se "v tom marasmu budeme plácat dál." Mám sice ráda muže ve věku, intelektuály s rozhledem, ale proč většinou malují čerty na zeď? Nemluvte o svých pocitech, ale o tom, zda je lid ochoten se v nějakém marasmu politické sféry patlat, a je to zcela na něm, kam až budou moci ve svých sporech politici dojít. Úpřimně řečeno, nikdo na to není ani zvědavý.

9.4.2012 v 9:14 | Karma článku: 15.66 | Přečteno: 898 |

Irena Aghová

Min. Kalousek: O odporném slizu a jiných věcech

Pan ministr Kalousek platí v politice za tzv. těžkou váhu. Myslím, že má nyní o čem přemýšlet. Je strana VV odporný sliz anebo skupina lidí, která to všechno dělá jinak, než jak se očekává? Osobně pana ministra chápu. Je to člověk zkušený a ostřílený. Rozhodně, ač má veřejnost na něho všelijaké názory, měl by být po nových volbách, pokud se uskuteční, premiérem a šéfovat z pozice svých znalostí, lidem, kteří budou dokončovat reformy. Ať se to komu líbí nebo ne, jen on dokáže vnést do našeho podivně pokrouceného stylu rozum a profesionalitu.

6.4.2012 v 19:56 | Karma článku: 19.46 | Přečteno: 1383 |

Irena Aghová

Politika: Frustrovaná Evropa

Nejsem přítelem jakékoliv ideologie, která brání lidem se svobodně rozhodovat o svých věcech, aniž by byli popotahováni moralizujícícmi institucemi a spolky, tiskem propíráni a jejich soukromí bylo veřejně vláčeno všemi možnými mediálními kanály, až se ocitnou v historii jako zavrženíhodné osobnosti. Věřím, že v lidech je něco dobrého a něco zlého, jen záleží na momentální situaci, co v nich převáží. V článku, který jsem přiložila, je jednáno o nechuti ke křesťanům ze strany přistěhovalců a o anglickém zákazu nosit na veřejnosti křížky. Ne, neblíží se konec světa. Ani se neděje něco, co by Evropa ještě nezažila a neřešila. Evropa je divutvorný světadíl, který je zajímavý, z mého pohledu, tím, že jí, bohužel, dějiny vrací nedodělky z minulosti, a také je různými událostmi vedena k tomu, aby něco přehodnotila, napravila, odstranila vady při budování moci. Pozorovat novodobé události je velmi zajímavé a lze se jen dohadovat, jak příběh tohoto světadílu bude pokračovat dál.

1.4.2012 v 2:31 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 947 |

Irena Aghová

Zamyšlení: V první linii

O panu ministru Dobešovi se hodně psalo a všechno dělalo dojem, že ho něco náhodou napadlo a hrrrrr s tím do tisku. Pan ministr Dobeš nebyl na ministerstvu sám, ale odpovídal za něho. Tak to taky bylo na něm. A měl podporu z Hradu. Nebudu o ničem spekulovat. Ctím prezumpci neviny, i když u politika je to dost těžké, je pod zvláštním slibem, do úřadu je jmenován jako člen vlády panem prezidentem a má politickou odpovědnost jako šéf jednoho z vrcholných orgánů státní správy. Jak je vidět, selhal v úředníkování a jako politik se neuměl s nikým domluvit. No jo, i když je psycholog, ono je to s Čechy těžké, na ně se musí po jejich! Jejich mozkem. Jen žádný tlak, poroučení, žádný hapták, nebo krajcvajc ...

23.3.2012 v 17:08 | Karma článku: 12.61 | Přečteno: 891 | Diskuse

Irena Aghová

Demonstrace: Boží bojovníci

Sledovala jsem demonstraci, která probíhala dnes, 15. 3. 2012. Lidé vyjadřovali své myšlenky ale jinak, než na svých plakátech, které drželi v rukou, a dívala jsem se do jejich tváří. Je těžko pochopit, co je dobře nebo špatně pro každého jednotlivce, skupinu, rodinu. Pravda o věcech, které lidi vyhnaly do ulic, je v nich samotných. Ministři škrtají a lidé se bouří. Lidé se bouří proto, že česká politika se odehrává daleko od prahů jejich domovů a že mezi nimi a vládou, tedy "těmi nahoře" je tragická propast. Nedůvěra, obavy a zase nedůvěra. Všechno se jim semílá dohromady v jeden velký, stresující balík starostí o budoucnost. A jako šípy pronikají do jejich vědomí - Kalousek bude krátit tam, škrtat tam, Drábek zase tam a oni se cítí být škrtnuti sami z pozice slušných a důstojných občanů. Bůh ví, proč ve chvíli tísně si vzpomenou na starý husitský hymnus, který se stává jakousi vzdorovitou modlitbou českého národa. Je krásný a dojemný tak, že člověku vyhrknou z očí slzy...

15.3.2012 v 23:38 | Karma článku: 22.88 | Přečteno: 1405 |

Irena Aghová

Politika: Proč se zabývat pravicí

Pravice-levice jsou dva póly, které se od sebe liší mnoha náhledy na politiku a společnost. Dosud, podle mého názoru, se za více než dvacet let nikomu nepodařilo předložit řešení modelu společnosti a přílišný důraz na ekonomiku zbrzdil všeobecný rozvoj společnosti tak, že zůstala stát mezi minulostí a přítomností, aniž byla schopná přijmout nové podmínky a každý jednotlivec byl schopen pochopit, jak svůj život přizpůsobit nové době. Myslím, že chyba byla v tom, že lidé pochopili jen část toho celého modelu a samozřejmě a právem se ptali - jak se uživíme? Jak si budeme budovat standardy? Co připravíme svým dětem do budoucnosti? Zatímco sociální politika se nepřizpůsobila potřebě společnosti a s ní i další obory s lidskými zdroji, byla tu snaha vybudovat konkurenceschopnou společnost v prostředí Evropské unie.

15.3.2012 v 1:51 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 845 | Diskuse

Irena Aghová

Církevní restituce: Dopis papeži

Tři lidé zaslali ohledně církevních restitucí dopis papeži a v něm samozřejmě o okolnosti, které souvisejí s historickými skutečnostmi vztahů mezi církví a českou společností. Ale jsou tu ještě další problémy: majetkové vztahy mezi státem a církvemi byl po dlouhou dobu odkládán a vlastně, nevyšel ještě zákon, zda a za jakých podmínek by měla být restituce realizována. Nebyl dopis papeži poslán v předstihu? Jednali jeho pisatelé ve jménu celého národa?

14.3.2012 v 14:27 | Karma článku: 16.29 | Přečteno: 1236 | Diskuse

Irena Aghová

Lidé: Tržní prostředí, etika a lidé

Těžko uvěřit, že představitel demokratické země s tak velkými humanistickými tradicemi, tak starou historií použije pro lidi výraz: "antilidi". Osudný výrok! Po lidské stránce dovedu pana prof. Klause pochopit, že na svých knihách pracuje, že hlavou mu běží hodně otázek, které možná zůstanou ještě dlouho nezodpovězeny. A že se nechce vzdát lidsky a odborně svému lidskému údělu. Že si chce zachovat zázemí pro svou intelektuální činnost a že se mu nechce prostě jen tak odejít z té hlučné, často harlekýnské scény, jakou je česká politika. A že si uvědomuje, co to znamená - najednou položit práci a odejít ze všeho jako obyčejný člověk. Jeho knihy čtu, možná, že většina lidí má jiné problémy, a tak je nevyhledává. Já osobně dovedu pochopit, že rok před skončením mandátu je těžké v určitém věku najít jiné působiště a psaní knih je jedno z východisek, jak se toho přestat bát. Všechno chápu - ale člověk v jeho postavení musí být prostě připraven na otázky v době, kdy země, místo, aby prosperovala, tak chudne - z jakých zdrojů se platí náklad. Jeden z problémů, proč ubylo v ČR autorů je, že vydání knih ve slušném stylu je příliš drahé a pro mnoho lidí nerealizovatelné. Já přesto věřím, že po nějakém čase se lidé k těm myšlenkám vrátí a budou je studovat. Stojí za úvahu ...

13.3.2012 v 15:36 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 1095 |

Irena Aghová

Soudní dohra: Soudce a spravedlnost

Pan Vít Bárta poznal druhou tvář politických praktik svých kolegů. A jistě, že mají všichni, kteří tvrdí, že už předem má celá nešťastná záležitost těžký dopad na politiku i společnost, pravdu. Pokud jsou lidé ještě schopni rozeznávat hranice mravného a nemravného jednání. Bude těžké určit, jaký charakter mělo předávání peněz. A samozřejmě, že výsledek procesu bude mít na takové praktiky vliv nejen pro politickou scénu, ale pro každého občana, protože stále platí - co je pro jednoho, je pro všechny. Konečně, ať bude znít judikát v jeho prospěch či v jeho neprospěch, praxe zacházení s větší částkou peněz bude jistě vyjasněna.

11.3.2012 v 12:38 | Karma článku: 15.72 | Přečteno: 1016 |

Irena Aghová

Česká společnost: Stále svá ...

Po tom, co jsem si přečetla článek Františka Matějky o jeho pohledu na sociální stát a diskuse pod ním, jsem trochu na rozpacích, zda víme, co vlastně chceme. A pokud to nevíme, tak tím hůř! Téměř rok je společnost ve varu. Je to asi dobře, protože konečně si uvědomuje, že musí aktivně bojovat za své cíle. Ale jaké? Z jedné strany si část společnosti uvědomuje, že lidé v různých životních situacích nemohou zůstat bez společenské podpory a pociťují nutnost ji budovat jak ideově tak i hmotně, z druhé strany jsou tací, kteří ji chtějí minimalizovat. Ale těžko rozhodnout, komu by pak náležela, když lidské utrpení, jak hmotné, tak i zdravotní si neumí ten, kdo to nepoznal, představit. Tak za co bojujeme a na jakých přesvědčeních?

10.3.2012 v 11:14 | Karma článku: 19.03 | Přečteno: 1309 | Diskuse

Irena Aghová

Morálka katolíků: O Lustigově ceně a dalších věcech

Pan blogger Ignác Pospíšil napsal velmi zajímavý článek k zamyšlení, a jistě to není jen na letmou diskusi. Pokusím se o polemiku, v které bych chtěla hájit Arnošta Lustiga a jemu podobné umělce a současně i pochválit pana kardinála Duku, že není pokrytec a cenu biskupovi Malému udělil.

9.3.2012 v 17:19 | Karma článku: 21.23 | Přečteno: 1634 |

Irena Aghová

Evropa a Evropané: Hovoříme o ni, jakoby k nám nepatřila

Jsem Evropanka. Evropu považuji za nejpříznivější místo pro život v celém jeho rozměru. Je třeba nahlížet na současné problémy Evropské unie jako na záležitost přirozeného vývoje, historického, filozofického, politického i ekonomického. Není jiné cesty, než Evropu obrodit a najít pro ni příznivou půdu pro rozvoj a prosperitu. Ne silou, ale idejemi, protože ona sama se zrodila z nadějí dlouhé řady generací. Zkusme to znovu, jako v historii. Třeba k nám naše evropská minulost znovu promluví a ukáže nám cestu ...

7.3.2012 v 15:53 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 925 |

Irena Aghová

Stát a my: Jak dlouho bude trvat léčba?

Kauza, která nyní probíhá u soudu, může mít různé závěry, ale nic se nemění na tom, že je fatální nejen pro protagonisty, ale pro celý stát. Ve výpovědích svědků a obžalovaných je možno vidět, kam až dospěl hluboký rozklad státu a společnosti. Politika ztratila svou životodárnou sílu a už delší dobu jen sledujeme spíše úkony jednotlivců, než vlády, která zpočátku měla zlepšit zastaralé metody vládnutí, změnit a modernizovat instituce a také důležitá odvětví společenského života, mezi která patří: školství, kultura, sociální a zdravotní systém, národní hospodářství a jiná. Státní dluh neklesl, právě naopak a lidem hrozí úbytek prostředků pro normální život, tím nemyslím nadstandardní.

7.3.2012 v 2:10 | Karma článku: 17.59 | Přečteno: 916 |

Irena Aghová

Práce: Jak se zaváděl program do procesu (sci-fi)

21 Co je pro tebe příliš nesnadné, nevyhledávej, a co je nad tvé síly, nezkoumej.Sírachovec 3 Vybrala jsem si tento citát z jednoho důvodu: ne každý člověk je schopen dělat všechno, co se obecně nabízí spolu s velkým příjmem a s vyhlídkou bezstarostného života. V konci se všechno obrátí proti němu, pokud do své práce nezapojí i svou mravnost, odhodlanost a pokoru. I připravenost na to, že shledá své úsilí za zbytečné a marné. Zítra může být všechno jinak ... Povídka je fiktivní, nepopisuje žádnou známou situaci. Snad ne! Je to jen příklad, že stará moudra stále platí. Čím dál víc ...

4.3.2012 v 12:57 | Karma článku: 11.63 | Přečteno: 795 |

Irena Aghová

Společnost: Vztahy mezi lidmi

Nedávno jsem četla zajímavý článek o emoční inteligenci. Autorka článku pohlíží na tento pohled z hlediska především americké metodiky zvládání emocí, hovoří se o tzv. EQ a tento obor se objevuje zejména v manažerských disciplínách. Nepochybuji, že je to důležitý obor, ale pro českou společnost je jeho užití dost diskutabilní. To je můj názor a možná, že bych mezi čtenáři našla příznivce. Jak to však souvisí s mezidlidskými vztahy? Českým lidem není třeba, podle mého názoru, dovážet tyto znalosti a obory vzhledem ke kultuře, v které více než tisíc let probíhá rozvoj v jejím plném slova smyslu. Lidé si rozumí, protože hovoří jedním jazykem, mají svým způsobem vyvinutý vzdělávací systém, kterým prochází jedna generace za druhou a jednotliví lidé i skupiny nemají výrazně rozlišnou mentalitu. Ví, jak se mají k sobě chovat a jak jednat, nemají s tím velké problémy. A proto jsem si rozdělila tuto tématiku na schopnost komunikovat a zvládat své emoce a zvládat své emoce během komunikace.

2.3.2012 v 10:36 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 1395 |

Irena Aghová

Internet: Je jako velká říše, plná emocí a nemocí ...

Takoví jsme lidé! Sotva se nám něco podaří vymyslet, udělat, vybudovat, už máme také demoliční plán, jak to zničit nebo fikaný plán, jak na tom vydělat. Nic proti ničemu! Pro křesťany a Židy i jiné věřící: Bůh s tím počítal,a tak nám dal zákon bez podrobných paragrafů a nezlobí se. Pro ostatní: paragrafy jsou patníky na cestě za právem, která nemusí vždy šťastně skončit. Tak, putujeme tou říší, která nám poskytuje všechno, co si umíme a známe vyhledat. Orientace v ní vyžaduje vědomí a vědění. Ale je tu něco, co ještě není zcela dořešeno ...

26.2.2012 v 14:01 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 990 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz