Potraviny: Zpracování ovoce v domácích podmínkách

26. 09. 2011 0:00:00
Přichází období, kdy přemýšlíte, jak zpracujete svou úrodu ovoce a zeleniny, kterou jste na svých zahradách sklidili. Kromě zavařování a nakládání jsou vhodné dva druhy zpracování a to jsou sirupy a šťávy anebo sušení. Následující recepty a postupy jsou spíše tradiční, bez použití moderních přístrojů, ale jistě jsou zajímavé i pro dnešní praxi konzervování a uchovávání ovoce. Dále je zde také zmíněn postup zmrazování ovoce v domácím prostředí.

Zpracovávání ovoce podle tradičních způsobů

Sirupy

Nejoblíbenějším domácím produktem je výroba domácích sirupů. Jsou zdravé, obsahují vlákninu, ale také velké množství cukru, a proto je třeba zvážit, zda by je měli pravidelně popíjet lidé, kteří mají náběh k otylosti nebo otylostí trpí. Samozřejmě, že záleží na množství, které vypijí v kratším časovém úseku.

Jablečný sirup

Jablečný sirup, podle tradičních receptur připravíte tak, že na 1 litr šťávy použijete 1,5 až 1,7 kg cukru a 8 g kyseliny citrónové. Jablka operte, rozdrťte a vylisujte. Šťávu nechte několik hodin sedimentovat. Odkalenou šťávu přivedete do prudkého varu a přidáte cukr a kyselinu citronovou. Sirup pak naplňte do čistých lahví.

Malinový sirup

Malinový sirup je velmi oblíbený a zvláště ho mají rády děti. Obsahuje však velké množství cukru, takže pokud děti mají náběh k otylosti nebo otylostí trpí, lze jen doporučit jim dávat do jedné sklenice malé množství sirupu.

Malinový sirup si připravíte tak, že na 1 kg plodů přidáte 3⁄4 litru vody a necháte 12 hodin stát. Uvolněnou šťávu, potom přes pláténko přecedíte a na 1 litr šťávy přidáte 1,5 kg cukru a 6 g kyseliny citronové. Cukr ve šťávě rozpustíte za teploty asi 60 – 70 stupňů Celsia. Ale nesmí přijít do varu. Po rozpuštění cukru nalijte sirup do lahví a zazátkujte korkovými zátkami, které dobře vysterilujte ve vařící vodě.

Tak se obdobně postupuje při všech přípravách ovocných sirupů.

Zmrazování ovoce

Pokud se na zahrádkách urodilo, je to dobře, ale pak nastane starost, jak nejlépe uchovat ovoce na zimu, aby neztrácelo hodnoty. Jedním z nejšetrnějších způsobů je zmrazování.

Zmrazený angrešt

Plody nejprve omyjte ve studené vodě, pak odstopkujte a odstraňte okvětí. Pro zmrazování použijte ovoce plně zralé, menší velikosti a nejlépe z červené odrůdy. Vytříděné a upravené plody naplňte do obalů bez prosypání cukrem, ale můžeme použít i obaly, do kterých nalijete 50% cukerného roztoku, který si připravíte rozpuštěním 0,5 kg cukru v 50 cl vody. Pokud zmrazujete angrešt prosypaný cukrem, použijte krystalový cukr v poměru 1 díl cukru a 3 díky angreštu. Po zabalení angrešt ihned zmrazte. Mražený angrešt pak můžete použít do moučníků, kompotů a ovocných pohárů.

Takto můžete postupovat u všech druhů ovoce, stačí se rozhodnout, zda ho budete mrazit „na sucho“, což se u každého ovoce nehodí, nebo v cukerném roztoku. Lze je doporučit si vždy před přípravou přečíst recept na zpracování toho kterého druhu ovoce, jak nejlépe s ním při zmrazování naložit, protože v zimě, až ho budete používat, krásně ozdobí vaše moučníky anebo poháry. Pokud se s ním nevhodně naloží, pak budete zklamáni.

Konzervace sušením

Konzervovat sušením se dá zelenina, ovoce a houby. Začněme houbami, protože je to v tomto období aktuální.

Příprava na sušení

Houby se suší buď na slunci, nebo v sušárenském zařízení. Může to být buď domácí sušárna s vlastním tepelným zdrojem, nebo stojan s lískami, který můžete postavit na kamna, na sporák nebo do trouby. Řezy hub můžete navlékat i na režnou niť a zavěšovat na zvláštní stojany nebo na vhodná místa nad tepelným zdrojem nebo na slunci. Při sušení odejmete houbám téměř 90 % obsahu vody. Z 10 kg čerstvých hub získáte tak přibližně 1 kg až 1,2 kg usušených hub. Pro sušení jsou nejlepší pravé hřiby, jako hřib smrkový, dubový, ale i klouzky, čirůvky, žampióny a jiné jedlé houby. Houby pro sušení musí být zdravé, vyvinuté a nečervivé. Před rozkrájením je musíte dočistit nožem a zbavit všech příměsí. Je důležité upozornit, že houby před sušením musíte krájet nerezovým nožem. Plodnice řezejte podélně na plátky. Je praktické, aby tloušťka těchto plátků dosahovala 1 až 4 mm. Plodnice krájejte tak, aby, pokud je to možné, zůstal klobouk s třeněm spojen. Jinak můžete kloboučky u malých hříbků sušit i celé. Plátky hub se kladou na dřevěné lísky nebo na síta tak volně, aby se vzájemně nedotýkaly. Síta mohou být s nerezivějícího pletiva, z různých tkanin, na silonu apod. Houby se však dají úspěšně sušit i na dřevěné desce, ale nikdy ne na papíru nebo na plechu, kde se přilepují a pak černají. Počáteční teplota sušení má být vždy nižší, a to 40 -50 st. C. Hlavní sušící teplota, to je asi za 1 hodinu od začátku sušení, má být 60 a 65st. C. Dosoušet budete však při teplotě nižší, a to asi 55 st. C. Doba sušení je závislá na druhu hub. Plátky hub můžete během sušení převracet. Konec sušení poznáte podle toho, že plátky hub nejsou již vláčné nebo kožovité a ohebné, ale jsou křehké, lámou se a chrastí. V této době mají asi 12% vody. Pokud houby sušíte na slunci, chraňte je před prachem a vlhkostí. Spíš vybírejte vzdušná a slunná místa.

Sušené ovoce

Sušit ovoce v domácím prostředí není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Jistě, že mnoho domácností má své moderní sušičky, ale nyní se seznámíte s tradičním sušením, které má své zásady a výsledek je vynikající.

Pro sušení je vhodné ovoce zcela zralé, které má nejvyšší obsah cukrů. Aby odpařování vody probíhalo v průběhu sušení plynule a bez poškození jakosti nebo vzhledu ovoce, jeho konzistenci změkčujeme a barvu plodů chráníme některými zásahy před vlastním sušením.

Předváření ve vodě

Pro sušení se předváření téměř veškeré druhy ovoce. Vlastní předváření plodů se dělá stejným způsobem jako při zpracování ovoce na kompoty. Buď přímo, nebo v předvářecím košíčku ponořujeme ovoce do vařící vody (o teplotě 90 - 100 st. C). Ale jen na několik málo minut, a to podle ovocných druhů.

Předváření v cukerném roztoku

Předvářením v cukerném roztoku usnadňujete a hlavně zkvalitňujete sušení u takového ovoce, které má větší obsah kyselin, nebo u takových druhů, kde je vyšší sladkost usušených plodů příjemná a žádoucí, jde v podstatě o předslazování, například višní, třesní nebo i hrušek. Teploty, při kterých ovoce sušíte, se řídí jednak podle tepelného zdroje, jednak podle povahy ovoce. Na počátku sušení má být teplota vždy nižší, hlavně u čtvrcených plodů. Uprostřed sušení mát být teplota nejvyšší a na konci o málo vyšší nebo stejná jako na počátku.

Sušení na slunci

Na noc je nutné plody uschovat so suché místnosti, aby nezvlhly. Ke zvýšení sušícího účinku slunečného tepla můžeme si zhotovit sušící skříň v podobě pařeništního okna, které má dole a nahoře otvory pro přirozenou cirkulaci vzduchu.

Sušení v troubě

Sušení v troubě je pro domácí sušení ovoce, zeleniny i hub nejvhodnější. Ovoce usušíte, stejně jako houby, na lískách a jen zcela výjimečně na plechu podloženém pergamenovým papírem. Nejvhodnější jsou elektrické trouby nebo plynové, ve kterých lze teplotu regulovat.

Autor: Irena Aghová | pondělí 26.9.2011 0:00 | karma článku: 16.22 | přečteno: 2437x

Další články blogera

Irena Aghová

Antika: Lukiános, šlehy a úsměvy.

Římané a Řekové měli smysl pro humor a myslím, že se rádi smáli a špičkovali mezi sebou či se hádali v senátu, což je ta horší stránka těch římských věcí, jak je můžeme zjistit z římských dějin. Jsme však lepší, než oni?

1.11.2018 v 17:40 | Karma článku: 7.94 | Přečteno: 123 | Diskuse

Irena Aghová

Antika: Jeden z nejtemnějších procesů.

Následující článek je zaměřen na problematiku palestinsko – římských správních, náboženských (rituálních) i politických vztahů, které se zprvu odvíjejí za panování Heroda Velikého, pokračují za jeho nástupců a jmenovaných správců

14.10.2018 v 23:17 | Karma článku: 12.62 | Přečteno: 527 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: Svět za mlžnou oponou

Představte si městskou čtvrť, třeba v Brně nebo v Praze, kterou lidé vnímají jen po stránce různých tragedií, nemocí lidí, nehod a neštěstí. Stěhovali byste se tam? Jaký máte pocit, když doléhají takové zprávy?

8.10.2018 v 9:52 | Karma článku: 9.30 | Přečteno: 218 | Diskuse

Irena Aghová

Může houpací kůň skočit přes Taxisův příkop?

Provokativní otázka, že? A přitom jde o život. Učíme se proto, abychom dospěli k pravdě, nebo je pravda obsažena v knihách, z kterých se učíme? Úvahy nad vzdělaností.

21.9.2018 v 18:53 | Karma článku: 12.44 | Přečteno: 295 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Tragický příběh ševce a jeho ženy

Celé to začalo po únoru 1948 v čase násilného znárodňování. Do té doby žili vedle sebe na náměstí malého městečka dva mladí živnostníci, švec a řezník.

13.11.2018 v 20:49 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 451 | Diskuse

Jana Majová

Tohle mi neříkej, tak blbá nebyla ani Tamara

Mám kadeřnický rituál. V přesném čase, na přesném místě, v pravidelném intervalu. Barva na vlasy, na alobalové růžky bych mohla přijímat signály z oběžné dráhy (kdybych ovšem chtěla), šálek kávy a hromádka pitomoučkých časopisů.

13.11.2018 v 18:05 | Karma článku: 15.78 | Přečteno: 690 | Diskuse

Michal Pohanka

Zoufalci píšou bestseller aneb Pozor na literární šmejdy!

Z ubožáků, kteří se upli na chiméru spisovatelství, tyje "firma" ABC, která teď se svými inzeráty brousí i po blogu idnes. Kunderu z vás neudělá, ale vola možná ano.

13.11.2018 v 16:42 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 677 | Diskuse

Viktor Švub

Kam s ním?

Pár otázek na téma „škola, vzdělávání, učitelé, žáci a rodiče“. Úvodní článek k sérii, která by měla rozproudit diskuzi o našem školství i mimo specializované servery.

13.11.2018 v 16:20 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 304 | Diskuse

Libuše Palková

Tam já nejdu, tam jsou nějaký nahatý paní

Ráda si občas zajdu do sauny, a zejména podzimní a zimní plískanice přímo vyzývají k tomu, aby se člověk pořádně prohřál a zrelaxoval. Zvýší se tím imunita a celkově ozdraví organismus tím, že ze sebe vypotíte různé škodliviny.

13.11.2018 v 16:05 | Karma článku: 21.01 | Přečteno: 1424 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz