Potraviny: Zpracování ovoce v domácích podmínkách

26. 09. 2011 0:00:00
Přichází období, kdy přemýšlíte, jak zpracujete svou úrodu ovoce a zeleniny, kterou jste na svých zahradách sklidili. Kromě zavařování a nakládání jsou vhodné dva druhy zpracování a to jsou sirupy a šťávy anebo sušení. Následující recepty a postupy jsou spíše tradiční, bez použití moderních přístrojů, ale jistě jsou zajímavé i pro dnešní praxi konzervování a uchovávání ovoce. Dále je zde také zmíněn postup zmrazování ovoce v domácím prostředí.

Zpracovávání ovoce podle tradičních způsobů

Sirupy

Nejoblíbenějším domácím produktem je výroba domácích sirupů. Jsou zdravé, obsahují vlákninu, ale také velké množství cukru, a proto je třeba zvážit, zda by je měli pravidelně popíjet lidé, kteří mají náběh k otylosti nebo otylostí trpí. Samozřejmě, že záleží na množství, které vypijí v kratším časovém úseku.

Jablečný sirup

Jablečný sirup, podle tradičních receptur připravíte tak, že na 1 litr šťávy použijete 1,5 až 1,7 kg cukru a 8 g kyseliny citrónové. Jablka operte, rozdrťte a vylisujte. Šťávu nechte několik hodin sedimentovat. Odkalenou šťávu přivedete do prudkého varu a přidáte cukr a kyselinu citronovou. Sirup pak naplňte do čistých lahví.

Malinový sirup

Malinový sirup je velmi oblíbený a zvláště ho mají rády děti. Obsahuje však velké množství cukru, takže pokud děti mají náběh k otylosti nebo otylostí trpí, lze jen doporučit jim dávat do jedné sklenice malé množství sirupu.

Malinový sirup si připravíte tak, že na 1 kg plodů přidáte 3⁄4 litru vody a necháte 12 hodin stát. Uvolněnou šťávu, potom přes pláténko přecedíte a na 1 litr šťávy přidáte 1,5 kg cukru a 6 g kyseliny citronové. Cukr ve šťávě rozpustíte za teploty asi 60 – 70 stupňů Celsia. Ale nesmí přijít do varu. Po rozpuštění cukru nalijte sirup do lahví a zazátkujte korkovými zátkami, které dobře vysterilujte ve vařící vodě.

Tak se obdobně postupuje při všech přípravách ovocných sirupů.

Zmrazování ovoce

Pokud se na zahrádkách urodilo, je to dobře, ale pak nastane starost, jak nejlépe uchovat ovoce na zimu, aby neztrácelo hodnoty. Jedním z nejšetrnějších způsobů je zmrazování.

Zmrazený angrešt

Plody nejprve omyjte ve studené vodě, pak odstopkujte a odstraňte okvětí. Pro zmrazování použijte ovoce plně zralé, menší velikosti a nejlépe z červené odrůdy. Vytříděné a upravené plody naplňte do obalů bez prosypání cukrem, ale můžeme použít i obaly, do kterých nalijete 50% cukerného roztoku, který si připravíte rozpuštěním 0,5 kg cukru v 50 cl vody. Pokud zmrazujete angrešt prosypaný cukrem, použijte krystalový cukr v poměru 1 díl cukru a 3 díky angreštu. Po zabalení angrešt ihned zmrazte. Mražený angrešt pak můžete použít do moučníků, kompotů a ovocných pohárů.

Takto můžete postupovat u všech druhů ovoce, stačí se rozhodnout, zda ho budete mrazit „na sucho“, což se u každého ovoce nehodí, nebo v cukerném roztoku. Lze je doporučit si vždy před přípravou přečíst recept na zpracování toho kterého druhu ovoce, jak nejlépe s ním při zmrazování naložit, protože v zimě, až ho budete používat, krásně ozdobí vaše moučníky anebo poháry. Pokud se s ním nevhodně naloží, pak budete zklamáni.

Konzervace sušením

Konzervovat sušením se dá zelenina, ovoce a houby. Začněme houbami, protože je to v tomto období aktuální.

Příprava na sušení

Houby se suší buď na slunci, nebo v sušárenském zařízení. Může to být buď domácí sušárna s vlastním tepelným zdrojem, nebo stojan s lískami, který můžete postavit na kamna, na sporák nebo do trouby. Řezy hub můžete navlékat i na režnou niť a zavěšovat na zvláštní stojany nebo na vhodná místa nad tepelným zdrojem nebo na slunci. Při sušení odejmete houbám téměř 90 % obsahu vody. Z 10 kg čerstvých hub získáte tak přibližně 1 kg až 1,2 kg usušených hub. Pro sušení jsou nejlepší pravé hřiby, jako hřib smrkový, dubový, ale i klouzky, čirůvky, žampióny a jiné jedlé houby. Houby pro sušení musí být zdravé, vyvinuté a nečervivé. Před rozkrájením je musíte dočistit nožem a zbavit všech příměsí. Je důležité upozornit, že houby před sušením musíte krájet nerezovým nožem. Plodnice řezejte podélně na plátky. Je praktické, aby tloušťka těchto plátků dosahovala 1 až 4 mm. Plodnice krájejte tak, aby, pokud je to možné, zůstal klobouk s třeněm spojen. Jinak můžete kloboučky u malých hříbků sušit i celé. Plátky hub se kladou na dřevěné lísky nebo na síta tak volně, aby se vzájemně nedotýkaly. Síta mohou být s nerezivějícího pletiva, z různých tkanin, na silonu apod. Houby se však dají úspěšně sušit i na dřevěné desce, ale nikdy ne na papíru nebo na plechu, kde se přilepují a pak černají. Počáteční teplota sušení má být vždy nižší, a to 40 -50 st. C. Hlavní sušící teplota, to je asi za 1 hodinu od začátku sušení, má být 60 a 65st. C. Dosoušet budete však při teplotě nižší, a to asi 55 st. C. Doba sušení je závislá na druhu hub. Plátky hub můžete během sušení převracet. Konec sušení poznáte podle toho, že plátky hub nejsou již vláčné nebo kožovité a ohebné, ale jsou křehké, lámou se a chrastí. V této době mají asi 12% vody. Pokud houby sušíte na slunci, chraňte je před prachem a vlhkostí. Spíš vybírejte vzdušná a slunná místa.

Sušené ovoce

Sušit ovoce v domácím prostředí není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Jistě, že mnoho domácností má své moderní sušičky, ale nyní se seznámíte s tradičním sušením, které má své zásady a výsledek je vynikající.

Pro sušení je vhodné ovoce zcela zralé, které má nejvyšší obsah cukrů. Aby odpařování vody probíhalo v průběhu sušení plynule a bez poškození jakosti nebo vzhledu ovoce, jeho konzistenci změkčujeme a barvu plodů chráníme některými zásahy před vlastním sušením.

Předváření ve vodě

Pro sušení se předváření téměř veškeré druhy ovoce. Vlastní předváření plodů se dělá stejným způsobem jako při zpracování ovoce na kompoty. Buď přímo, nebo v předvářecím košíčku ponořujeme ovoce do vařící vody (o teplotě 90 - 100 st. C). Ale jen na několik málo minut, a to podle ovocných druhů.

Předváření v cukerném roztoku

Předvářením v cukerném roztoku usnadňujete a hlavně zkvalitňujete sušení u takového ovoce, které má větší obsah kyselin, nebo u takových druhů, kde je vyšší sladkost usušených plodů příjemná a žádoucí, jde v podstatě o předslazování, například višní, třesní nebo i hrušek. Teploty, při kterých ovoce sušíte, se řídí jednak podle tepelného zdroje, jednak podle povahy ovoce. Na počátku sušení má být teplota vždy nižší, hlavně u čtvrcených plodů. Uprostřed sušení mát být teplota nejvyšší a na konci o málo vyšší nebo stejná jako na počátku.

Sušení na slunci

Na noc je nutné plody uschovat so suché místnosti, aby nezvlhly. Ke zvýšení sušícího účinku slunečného tepla můžeme si zhotovit sušící skříň v podobě pařeništního okna, které má dole a nahoře otvory pro přirozenou cirkulaci vzduchu.

Sušení v troubě

Sušení v troubě je pro domácí sušení ovoce, zeleniny i hub nejvhodnější. Ovoce usušíte, stejně jako houby, na lískách a jen zcela výjimečně na plechu podloženém pergamenovým papírem. Nejvhodnější jsou elektrické trouby nebo plynové, ve kterých lze teplotu regulovat.

Autor: Irena Aghová | pondělí 26.9.2011 0:00 | karma článku: 16.72 | přečteno: 2459x

Další články blogera

Irena Aghová

Povaha českého národa z pohledu dějin.

I když jsem procestovala v životě dost zemí a všímala jsem si národní povahy té či oné společnosti, nejvíce mne nyní zaujala česká společnost, jejíž členkou mám tu čest být.

22.3.2019 v 16:26 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 436 | Diskuse

Irena Aghová

O pojmu „babička a dědeček“

Současné mladé rodiny si vytvořily pojem babička a dědeček tak, jak to vyplývá z románů devatenáctého a století a možná také z dvacátého století z různých filmů, kterých nebylo málo. Jenže, milé děti, čas kvapí.

20.3.2019 v 13:14 | Karma článku: 24.68 | Přečteno: 1454 | Diskuse

Irena Aghová

Čtete příbalové letáky?

Článek se zabývá problémem užívání léků, vedlejších účinků a jejich hlášení lékaři či lékárníkovi a další léčba vedlejších účinků.

31.1.2019 v 10:45 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 659 | Diskuse

Irena Aghová

Co je morální a co nemorální?

Hledání odpovědi na tuto otázku je svízel. Každý člověk, každá sociální skupina, každá společnost má svá měřítka, která nejsou jednotná.

9.1.2019 v 17:25 | Karma článku: 9.86 | Přečteno: 399 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Ábelovský

O nejmenované "revoluci", co nám prý požírá děti

... jaká to je revoluce, to se ovšem nedozvíte. Stejně jako jsem se to nedozvěděl já. Ovšem nepochopení, neznalost, vlastně vůbec nic a vůbec nikomu nebrání, vylít zde slovy "klasika" kýbl hnoje, svých vlastních slovních polucí.

23.3.2019 v 13:11 | Karma článku: 6.09 | Přečteno: 136 | Diskuse

Olga Pavlíková

Brexit je taková současná babylonská věž

Malý příklad babylonu: Václav Hořejší, páteční Lidovky, „Šaríja v zemích bílého muže?“, citace: „...hlas lidu, který zněl ústy jednoho myslivce (jinak slušného člověka a praktikujícího katolíka) doslova takto: všechny je postřílet“

23.3.2019 v 12:49 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 107 | Diskuse

Martina Pazourová

Když chodíte s botanikem

Tak na sex rovnou zapomeňte. Není na něj čas. Raději najděte staré tepláky a boty. A pláštěnku. A gumáky. S Tomášem jsem se seznámila přes kamarádku z bývalé práce.

23.3.2019 v 12:31 | Karma článku: 11.95 | Přečteno: 483 | Diskuse

David Vlk

Stručný návod, jak zacházet s řemeslníkem.

Skvělý řemeslník je pak něco jako bůh. Nebo dokonce ještě víc!!! Skvělý řemeslník je jako bůh, když ho ve filmu hraje Jirka Bartoška.

23.3.2019 v 10:20 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 524 | Diskuse

Michal Pohanka

Chcete se stát okrasným nábytkem, bankomatem a robertkem v jednom? Ženu s dítětem na vás!

Žena s dítětem od nového muže očekává plnohodnotnou lásku, ale přitom své city dělí mezi potomka a partnera v odpovídajícím nepoměru. Což je přirozené a nelze to matkám zazlívat, já jen touto cestou chci upozornit na možná úskalí.

23.3.2019 v 9:48 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 473 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz