Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politika: O spekulací a rozumu

19. 04. 2017 13:56:16
Víte co je nového? To samé, co před týdnem, co včera a co nás zítra opět nemine. Určitě nejzajímavější zpráva bude o tom, jak si bude počínat Evropa za 55 let. O tom tento článek.

K plánování nepřistupují lidé spekulativně, ale racionálně. Racionalita, to je povaha myšlení v Evropě - nebo spíš byla, a nyní se různě maskuje, asi jako když si představoval Sabellián, ten heretik, Trojici Boží. Takže, ještě před třemi roky jsem si myslela, že žiji v Evropě, která přeci jenom racionalitu má zažitou, filosoficky vypulírovanou, že se umí podívat do problému okem zkušeného a vědami opráskaného muže v nejlepších letech, který už dávno ví, že pro jedno kvítí slunce nesvítí a že se nechválí den před večerem.

Risk není vždy zisk

Ale plánování je jedna věc, spekulace je věc další. Je postavena na riskantním uvažování s možným až tragickým výsledkem. A já jsem si myslela, že nástupem racionalismu jsme zametli jednou provždy se scholastikou, jak se píše v učebnicích, a začali jsme myslet jaksi jednotně, s použitím rozumu, že důvodně docházíme k nějakým závěrům, které nejsou proti rozumu a v souladu s časností lidského bytí, jako hybatele dějin či přírody, kterou zkoumají vědní obory a mohou rozumově předvídat její chování.

O věštění budoucnosti

Avšak co se týče lidí, těžko předvídat jejich rozhodnutí, to pro přirozenou lidskou nedostatečnost. Takže z bodu A do bodu B je třeba čekat, protože bod B představuje následnou budoucnost, která může nastat za námi jasných a rozumově zvážených situací, nikoliv spekulacemi, a to na jednu dobrou a na základě dohody, že to tak má být a tou dohodou myslím souhlas například u volební urny či zákonem stanovenou podmínkou - když uděláš to, nastane to, když to neuděláš, narušíš očekávanou situaci se všemi následky, za které jsi odpovědný.

O přirozeném řádu a lidském neřádu

Jsou věci, které běží ve svém řádu, ať se to někomu líbí nebo ne a těžko ten přirozený řád zvrátit spekulativně promyšlenými důvody, které narazí na rozum či přírodní zákony či zrovna na lidské zákony, s kterými se nedá točit do nekonečna. Jistě, že jsme často, každý z nás. slyšeli taková dvě slova - práce navíc -.. Skutečně, některé věci nelze dělat bez pochopení řádu a respektu k němu, protože zákonitě dojde k problému, že nějaký proces ztratí balanc, Někdy je potřeba udělat všechno tak dobře, aby se za ní netáhly nekonečné soudy, sociální zmatky a mediální spekulativní úvahy, které vymýšlí další možnosti, jak se do toho nejlépe a dokonale zamotat.

Jak myslí politici a jak myslí lidé kolem nich

Skutečně obdivuji ty pisatele denních zpráv, že dokáží napsat poutavý článek o situaci v Evropě za 55 let, že dokáží docela jistě odhadnout, co si zítra či za rok budou myslet ti kteří politici a kam se stočí politika a ekonomika Evropy a co udělá za deset let Rusko, když jiná velmoc udělá to či ono. Jak jsem napsala výše, člověk trpí přirozenou nedostatečností, tedy i lidé a v tomto smyslu je třeba vést úsudky do blízké budoucnosti, protože ta vzdálená není z přítomnosti odhadnutelná a nepomůže ani Venušino zrcadlo či křišťálové koule, o jejichž spolehlivosti a umění z nich vzhlížet k budoucnosti díky lidem, kteří to ovládají, pochybuji tak 10:100.

O povaze politiky

Politika není o nemožném, ale o možném, nelítá v luftě, ale je lidskou činností, pozemskou činností, nikoliv duchovní záležitostí, je to pěkně tvrdá práce a já žádnému politikovi nezávidím jeho mravní a lidskou odpovědnost za rozhodování. A politik uvažuje jinak, než běžný člověk, než umělec, novinář apod. A to je třeba reflektovat. Politik nemusí být třeskutě vzdělaný, ale rozhodně musí umět rozhodovat ve prospěch veřejného blaha, na které bychom neměli, jako na pojem zapomínat.To znamená, že by to měl být člověk uvážlivý, mravný a čestný a měl by mít talent věci vidět v rozumném horizontu. Pak může být i lehce ješitný a líbit se i dámám, které si u televize lakují nehty a zálibně mu naslouchají. Pořád je to o věcech veřejných a ta půvabná dáma, sledující politickou debatu, se vlastně sama ocitá ve veřejném prostoru.

Závěr

A nyní na závěr: dřív jsem se dívala na zprávy s naivní důvěrou a vlastně jsem o tom ani moc nepřemýšlela, dnes, při čtení tisku se nestačím divit, co všechno dokáže člověk vymyslet. Myslím, že bychom se měli opět uchýlit k racionalitě, sjednotit se na obrazu světa, tedy na kosmologii a druhá strana by si měla uvědomit, že plátci internetu jsou v postavení spotřebitelů a i v tomto případě platí kvalita, která by měla převýšit kvantitu. Jo, víte, že když jíte vejce, jde o život - obraťte list, když nebudete jíst vejce, můžete si vážně poškodit zdraví. A o tom to asi všechno je, neb vlastně není? . .

Autor: Irena Aghová | středa 19.4.2017 13:56 | karma článku: 9.36 | přečteno: 338x

Další články blogera

Irena Aghová

Společnost: Kam se mají ubírat naše úvahy?

Když si projedete Internet, konkrétně Seznam.cz, setkáte se s informacemi, které se odehrály, také věštbami a neštěstími, i protikladnými tvrzeními. Tak ztrácíme přehled, co se vlastně důležitého děje. Vyberte si, jak se naladit.

20.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 152 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: V tom listopadovém dni ...

Vzpomínáme na 17. listopad 1989 po tak dlouhé době a myslíme na výrazné osobnosti, které stály v popředí hnutí a vyjadřovali se k tomto svátečnímu dni. Slavíme otevřenou cestu k budování moderní společnosti.

18.11.2017 v 12:28 | Karma článku: 6.34 | Přečteno: 212 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: Vnitřní život člověka

V tomto článku nabízím podzimní rozjímání nad knihou Martina Bubera Já a Ty. Třeba si ji někdy přečtete a přeji, aby vám přinesla pěkný pocit i řešení některých problémů, které vás možná trápí.

11.11.2017 v 11:31 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 113 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: Lidé hledají soucit a sounáležitost

V minulém článku jsem psala o etice ve společnosti, státě a u jedinců, Ráda bych u tohoto tématu ještě zůstala. Nyní o mezilidských vztazích a lidském utrpení i hledání soucitu a sounáležitosti.

8.11.2017 v 14:00 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 151 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dalibor Bartoš

Robotizace ještě jednou

Již několikrát jsme psal o robotizaci a jak nás zasáhne a že to bude poměrně brzo. A asi to bude rychleji než jsem odhadoval. Domníval jsem se, že to potrvá minimálně 20 let spíše 30 let. Dnes to vidím poněkud jinak. Robotizace

23.11.2017 v 22:27 | Karma článku: 3.43 | Přečteno: 112 | Diskuse

Jiří Dohnal

Pravda o 17. listopadu podle hradu

Podle dobrých zdrojů z hradu je mediálně propagovaný výklad událostí 17. listopadu značně pomýlený. Pojďme uvést na pravou míru několik základních omylů, které se znovu a znovu každý rok tradují:

23.11.2017 v 21:13 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 339 | Diskuse

Josef Nožička

Když se Schwarzenberg jednou za čas probudí…

Při pročítání dnešních zpráv na internetu jsem narazil na několik článků, které citovaly výroky čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, pronesené při jeho rozhovoru pro ČTK.

23.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 40.13 | Přečteno: 1705 | Diskuse

Dalibor Bartoš

O lidské hlouposti

Většinou se snažím psát o ekonomii, filozofii a politice a o otázkách a problémech, které nějak souvisí. Dnes jsme narazil opět po několikáté na naprosto neuvěřitelnou reklamu, že se naučíte cizí jazyk za 7 dní, pak ovšem zvýšili

23.11.2017 v 17:25 | Karma článku: 16.27 | Přečteno: 681 | Diskuse

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 2. - V čem je to jiné?

Dnes si řekneme základní rozdíly mezi GDPR a stávajícím zákonem o ochraně osobních údajů. Je jich více, ale ty nejvýznamnější se týkají práv občanů ke správcům osobních údajů. A v neposlední řadě ve výši sankcí...

23.11.2017 v 15:05 | Karma článku: 9.19 | Přečteno: 409 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.