Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společnost a zdraví: Rozevřené nůžky

27. 04. 2017 9:35:37
Nepochybuji, že většina lékařů v naší zemi jsou na vysoké úrovni a jejich morální kredit považuji za vysoký. O úrovni medicíny též nepochybuji, ale je třeba se pozastavit nad léky a způsobem jak jsou prezentovány.

Mezi nebem a zemí

V medicíně jsem laik a tento článek je o spíše o mém pozorování a úvahách. Není třeba s ním doslova souhlasit, protože každý člověk má jiné zkušenosti. Ale v pozadí článku je skryto něco jiného, což citlivý čtenář vytuší; o postavení lékaře jako odborníka ve světě medicíny, nyní ovšem odborně ovlivňovaného nejen rozhodnutími zdravotní pojišťovnou, ale i farmakologickým systémem, kterému málo laiků rozumí.

Ovšem nemyslím tím, že by lékař nemohl být i v tomto případě důvěryhodnou osobou pro pacienta a jeho blízké, kterým na něm nejvíce záleží, a neměl by mít postavení na žebříčku uznávaných odborníků.

Medicína je prazvláštní obor, jistě se každý pro ni nehodí a může se vyvíjet jako věda, to ano, ale zázraky může činit i spolupracující příroda, nebo také na může lidském zdraví nějak jinak zapracovat. Každý život je vzácný a má mnoho tváří. Vždyť i ve zcela všedním životě se dějí divy, které si člověk neumí vyložit, takže ani v medicíně, té vysoké vědě, v níž právě o ten život jde, se mohou také stát zázraky, které jsou nad možností chápání i lékařů.Takže úvod k článku je o tom, že lékař není úředník, ani dělník, ale prostředník mezi krajními dimenzemi našeho života. A proto mu musíme, pokud si to uvědomíme, pomáhat podle vlastních sil a možností, aby výsledek léčení byl co nejlepší. .

Medicína na webových stránkách

Samozřejmě, že žádný lékař by se neodvážil odkazovat pacienta na populární webové stránky, jejich obsahem je debata maminek, nebo pacientů se zkušenostmi (dobrými a špatnými), jaké nabraly při užívání léků. Příbalové letáky obsahují mnoho údajů. mezi nimiž jsou kontraindikace, které jsou rozděleny podle různých hledisek i věku. Je jisté, že člověk, který léky užívá, se hlavně zajímá o negativní stránky a pozoruje, zda se nějaký následek z léku nedostavuje.

Samozřejmě, že výrobce prezentuje lék jako zboží, ale lékař má hlavní slovo a odpovědnost za jeho předepsání. Výběr je bohatý a mám velké pochybnosti, že by lékař měl tendenci škodit pacientovi, neboť jeho odpovědnost je vysoká a jde mu též o osobní kredit. Jestliže se člověk, užívající léky, na nejrůznějších webových stránkách dočte o negativních zkušenostech druhých lidí, pak to v něm vyvolá nedůvěru, což může poznamenat nejen vztah mezi pacientem a ošetřujícím lékařem, ale i nemusí se jeho léčení dále úspěšně vyvíjet.

Ohánět se informacemi z webových stránek před lékařem není zrovna taktní a ani praktické. Hledání pravdy ze strany pacienta o lécích ztroskotá nejen na obrovském množství nejrůznějších informací, které z velké většiny jsou anonymní nebo pod nickem, ale bez medicínského vzdělání, nebo farmakologického vzdělání si sice něco čte, ale nezná potřebné souvislosti.

Příkladmo o statinech

Vysoká hladina cholesterolu je strašákem, vyvolaným delší informační smrští. v niž se ale objevují i takové informace, že vysoký cholesterol neškodí. Takže, babo raď. Mnohý člověk zváží, že je lepší na to něco brát než podlehnout námitce, že se vlastně nic neděje. Jenže, když na diety na cholesterol se nevěří, že by byly účinné a strach z devastujících následků vysokého cholesterolu, jak se často píše, přiměje každého uvažujícího člověka, aby se odebral k lékaři, nechal si udělat krevní testy a předepsat léky, jak lékař zváží podle jeho aktuálního zdravotního stavu a potřebnosti. Po té, co se informuje o léku na Internetu, zjistí, že když se mu nebudou ucpávat žíly a cévy, což je fajn, mohou ho bolet nohy a svaly po delším užívání a začne se pozorovat. S výsledky svého pozorování zajde za lékařem, a ten mu vynadá, že takové věci nemá číst, neboť nerozumí souvislostem, ale má si hledět hlavně své léčby a podrobit se čas od času testům. Lékař se nemusí cítit nejlépe, když jeho profesionalitě konkuruje internet a pacientovo pochybování nepůsobí dobře ve vzájemných vztazích a poznamená v určitých případech i úspěšnost léčby. Asi se nikdy nedozvíme, jak je to s tím cholesterolem, co je dobře a co špatně. V každém případě se ale dozvíme, když po tom budeme pátrat, jaká má být normální hladina a pokud ní dospějeme, pak sláva Bohu.

Závěr

Mezi lékařem, vědou a pacientem ještě pracuje příroda, lidská intuice, spolupráce mezi rozumem a lidským duchem a tělem. A to nám říká, že se nemá nic přehánět z žádné strany. Jestliže se pořád volá po dietách a odříkání, což není nic jednoduchého, v žádném případě není, pak je třeba odborného vedení a ne pouze navádění a veřejného nabízení všelijakých služeb a prostředků jako na jarmarku, za něž nese odpovědnost jejich nositel, ale lékař i po této volbě ještě pořád odpovídá za svého pacienta. A stejně jako duchovní průvodce vede svého svěřence peripetiemi duchovního života, má lékař vést své pacienty peripetiemi tělesného života se vší odborností, vzájemnou důvěrou a odpovědností. A v tom by měl mít svobodu a vstup do života svých pacientů, kteří se na něho obracejí v těchto věcech, které mohou vzájemným úsilím ovlivnit a úspěšně se dobrat k naplnění cíle i ve vysokém věku.

Autor: Irena Aghová | čtvrtek 27.4.2017 9:35 | karma článku: 10.68 | přečteno: 495x

Další články blogera

Irena Aghová

Společnost: Kam se mají ubírat naše úvahy?

Když si projedete Internet, konkrétně Seznam.cz, setkáte se s informacemi, které se odehrály, také věštbami a neštěstími, i protikladnými tvrzeními. Tak ztrácíme přehled, co se vlastně důležitého děje. Vyberte si, jak se naladit.

20.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 152 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: V tom listopadovém dni ...

Vzpomínáme na 17. listopad 1989 po tak dlouhé době a myslíme na výrazné osobnosti, které stály v popředí hnutí a vyjadřovali se k tomto svátečnímu dni. Slavíme otevřenou cestu k budování moderní společnosti.

18.11.2017 v 12:28 | Karma článku: 6.34 | Přečteno: 212 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: Vnitřní život člověka

V tomto článku nabízím podzimní rozjímání nad knihou Martina Bubera Já a Ty. Třeba si ji někdy přečtete a přeji, aby vám přinesla pěkný pocit i řešení některých problémů, které vás možná trápí.

11.11.2017 v 11:31 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 113 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: Lidé hledají soucit a sounáležitost

V minulém článku jsem psala o etice ve společnosti, státě a u jedinců, Ráda bych u tohoto tématu ještě zůstala. Nyní o mezilidských vztazích a lidském utrpení i hledání soucitu a sounáležitosti.

8.11.2017 v 14:00 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 151 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Radioaktivní mrak nad Evropou

Obsah: Nečekaný objev – Co může být zdrojem? – Ruthenium v RTG bateriích – S čím máme tu čest, Ruthenium 106 – Škodlivost nedávného zamoření rutheniem (délka blogu 6 min.)

23.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.53 | Přečteno: 568 | Diskuse

Jan Fikáček

Umělá inteligence hledá pravdu

Tohle je první dojem z evropské konference Média ve věku umělé inteligence, která proběhla včera (21.11.2017) a které se, mimo jiné, zúčastnili představitelé Googlu a Facebooku. Nejvíce mě zaujal ale někdo úplně jiný. :-)

22.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 14.81 | Přečteno: 268 | Diskuse

Jakub Tenčl

Jak myšlenky ovlivňují tělo?

Otázka, která se může zdát jasná, avšak jaké jsou konkrétní chemické procesy vyvolané myšlenkou? Pokud je pravda, že myšlenka má moc ovlivnit systém chemické přeměny, pak další otázkou je...

21.11.2017 v 18:13 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 358 |

Michal Češek

Onemocnění, které mladé kulturistce obrátilo život naruby

Příběh Zoey Wright z britského Cornwallu může být velkou inspirací pro mnohé z těch, které postihla vážná nemoc, ale také pro ty, kteří se zajímají o oblast fitness a kulturistiky.

20.11.2017 v 20:32 | Karma článku: 14.12 | Přečteno: 1015 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak vznikl vesmír? A co bylo předtím?

Co způsobilo vznik vesmíru? Mohl vzniknout náhodně nebo je dílem božím? Na obě otázky umí dnes fyzika dát komplikovanou a zatím samozřejmě neověřenou odpověď.

20.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 916 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.