Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společnost: O chytrém budíku, který vše zastane

20. 05. 2017 7:52:16
Článek, který vyšel v tisku, mne přiměl k zamyšlení. Chytrý budík, který dokáže nejen hlídat spánek, naučí člověka zdravě spát, ale také vytáhne žaluzie, zapne kávovar a umí spoustu jiných věcí. Takový Saturnin. Čemu to prospěje?

Ranní probouzení

Lidé se probouzejí v různém rozpoložení a v různých náladách a stavech do nového dne, za který ani nepoděkují, protože jsou rádi, že nezaspali, že jim není špatně a že se rozpomenou, co mají udělat jako první a následující, aby se dostali včas do práce a neměli problém. Tomu se nedá říkat zdravý život, ale nevedou ho tak všichni. Takže všechna ta doporučení o zdravé životosprávě a životním rytmu neplatí na každého. Ale určitě každý uzná, že to není zrovna nic úžasného, když člověk ráno vyletí z postele jako střela, za pět minut je hotov se svou ranní toaletou, mezitím se vaří ranní káva, proběhne kontrola obsahu kabelky či jiného příručního zavazadla a hodí na sebe oblečení a maže do práce buď vlastním vozem, nebo MHD. Nehledě na maminky, které odvádějí vzpouzející se děti do školky, mají to o něco těžší, nebo kteří jezdí do práce vlaky a autobusy do vzdálených míst. Lidé jsou závislí na mnoha věcech, které musí dohánět, leccos strpět a leccos vytrpět. A tak týdny, měsíce a roky běží a lidský organismus dostává pořádně zabrat nejen fyzická, ale také psychická stránka. Tím se nám vysvětluje problém, proč dochází k vyčerpanosti a civilizačním nemocem. Když takový životaběh skončí v čekárně u té které ordinace, pak si leckterý člověk pomyslí, jestli mu to stálo za to.Najednou se cítí s tím vším hrozně sám, opuštěný a bezradný. Klade si otázku, co dál. Má o jednu starost navíc, a to je zdraví.

Chytrá domácnost, ale já nestíhám

Chytrý budík dokáže ušetřit několik úkonů, které člověk musí udělat, aby vykonal ty obvyklé věci. Ale k tomu potřebuje zařízení, aby měl takový chytrý budík co zapnout - třeba kávovar, vytáhnout žaluzie, apod. Technické vymoženosti jsou úžasné, pokud fungují a dá se na ně spolehnout. Napovídají svou existencí, že je třeba člověku ulehčit v jeho životním shonu, i když každý ví, jak má vést svůj životní režim, ale často mu nemůže dostát. Jsou takové příhody - vis maior - které nelze odvrátit, jako například, že se nedostal včas domů, protože na poslední chvíli mu šéf dal úkol, který musel být hotový, jinak průšvih - promiň Franto, já jsem na to úplně zapomněl, ale neboj, nebudeš škodnej, já musím letět domů, však víš. Cestou domů vznikla ve městě zácpa kvůli nehodě, takže unavený a naštvaný člověk odemkne dveře svého bytu, zabručí, že to dříve nestihl, navečeří se o dvě tři hodiny později, než je zvykem a ještě se musí postarat o děti, které nerozumí zadání domácího úkolu a musí ho přinést do zítřka, jinak bude průšvih, žena řekne - prosím tě, zajeď zítra za dědou, má nějaké doktory a špatně se mu chodí, já přijdu kolem osmé, mám cvičení.

Technologie nám život neusnadňují - jen omezují pohyb, myšlení a vztahy mezi lidmi

Chytrý budík a chytrá domácnost, chytré počítače, tak úžasné technologie však nezastanou lidskou činnost, kterou musí člověk udělat osobně a dokonce mu neušetří ani čas, který musí věnovat všem těm činnostem, jež někdo zapomněl udělat, u kterých nedomyslel koncovky a někdo na ně čeká s netrpělivostí, protože je musí někomu odevzdat, a tak neřeší rozhozený rytmus času obvyklého dne, který člověk běžně prožívá a zažívá a bere to jako - to je život. Nyní se čím dál více dochází k tomu, že sezení u počítače, který sice nesmírně urychlí pracovní procesy, škodí zdraví, ale mnozí budou oponovat, protože e-mailem a přes internet se dá vyřídit mnoho věcí, takže člověk nemusí chodit po úřadech, někam jezdit, aby vyřešil problém, mít schůzky, které by jinak byly neodkladné a nemusí chodit ani na poštu, když má někdo blízký narozeniny, svátek či jiné slavnostní příležitosti, protože to vyřídí touto cestou - napíše, zavolá, popřeje a drží palce. Neškodí to jen zdraví, když se sedí u PC, ale také to škodí mezilidským vztahům. Podání ruky, objetí, předání kytice, osobní účast na hostině, pohlazení, oslava, to jsou starodávné důkazy lidské sounáležitosti, projevu přátelství a lásky, kterou nelze omezit na SMS - miluji tě.

Čas je běh a život člověka je mu podřízen

Časný život je podřízen běhu času. Je možné se zbavit vrásek, nastavit si vlasy, nalíčit se, ošálit obraz v zrcadle, ale nelze zastavit čas, který se odráží jinde a jinak. Zbytečný stres, který nám způsobují nedochvilní, nepořádní a nevyrovnaní lidé, havarující technologie a jiné denní příhody, včetně neustálé vršení požadavků na dokonalost, urychlují v organismu škodlivé procesy, které vedou k malým i velkým havárkám v nás.Najednou zjistíme, že jsme vyčerpáni fyzicky a psychicky, aniž jsme dosáhli požadovanému výkonu, natož dokonalosti. Ale přijal jsme do života tolik závazků, odpovědností a vztahů, že se nemůžeme z nich snadno vyvázat.

O človíčkovství

Když se podíváte na obrázek lidských orgánů, kostry, lymfy a srdce, udělá se vám nevolno. Ať jste v životě dosáhli jakýchkoliv met a uznání, ať jste dosáhli slušného platu, dokázali jste postavit dům, zasadit strom a zplodit děti, v organismu se nic nezměnilo, nic neobnovilo, regenerace se nekoná a síly ubývají - a přitom zjistíte v tisku, že důchodový věk se stále prodlužuje. Trh sice nabízí všelijaké preparáty na omlazení, medicína dosahuje nebývalých úspěchů, ale to človíčkovství v nás je o něčem jiném - o duchu, o duši a o těle, tam jsou totiž ty zdroje, o které jde a o nich se mluví už od dávné historie, co byly objeveny a vyřčeny, neboť o zdravém životním stylu lidé přemýšlejí od pradávna. A tak myslím na svou prababičku, babičku i matku - dlouhověkost - když promyslím, v jaké době žily a co prožila moje stále žijící máma, které táhne na devadesátku nedokáži si představit, že bych tak žila já. Možná, že u nich to bylo o té duši, duchu a těle, i bez těch vymožeností, které máme my a při nichž strádáme víc, než oni, v pohodlí, v péči vědy, v usnadnění života technologiemi, takže v pohodlí domova dokážeme udělat spoustu věcí, které ony musely oběhat, vystát a odtrpět.

Asi je nutné objevit v našem způsobu života řešení, jak dosáhnout pravé štěstí, jak si uvědomit jsoucno a čeho musíme osobně a v sobě dosahovat, abychom se vyrovnali se svým prostředím, z kterého neunikneme, ve zdraví a pohodě, ale to se budeme muset všichni učit úplně jinak a něco jiného, než dosud. Téma, co je člověk ve svém jsoucnu, si vyžaduje hodně času - vice času, než si našetřit peníze na chytrý budík a domácnost a výkonné PC, které i přes mou veškerou úctu k chytrým věcem a technologii nemůže nahradit - človíčkovství.

Autor: Irena Aghová | sobota 20.5.2017 7:52 | karma článku: 13.61 | přečteno: 237x

Další články blogera

Irena Aghová

Společnost: Kam se mají ubírat naše úvahy?

Když si projedete Internet, konkrétně Seznam.cz, setkáte se s informacemi, které se odehrály, také věštbami a neštěstími, i protikladnými tvrzeními. Tak ztrácíme přehled, co se vlastně důležitého děje. Vyberte si, jak se naladit.

20.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 152 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: V tom listopadovém dni ...

Vzpomínáme na 17. listopad 1989 po tak dlouhé době a myslíme na výrazné osobnosti, které stály v popředí hnutí a vyjadřovali se k tomto svátečnímu dni. Slavíme otevřenou cestu k budování moderní společnosti.

18.11.2017 v 12:28 | Karma článku: 6.34 | Přečteno: 212 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: Vnitřní život člověka

V tomto článku nabízím podzimní rozjímání nad knihou Martina Bubera Já a Ty. Třeba si ji někdy přečtete a přeji, aby vám přinesla pěkný pocit i řešení některých problémů, které vás možná trápí.

11.11.2017 v 11:31 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 113 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: Lidé hledají soucit a sounáležitost

V minulém článku jsem psala o etice ve společnosti, státě a u jedinců, Ráda bych u tohoto tématu ještě zůstala. Nyní o mezilidských vztazích a lidském utrpení i hledání soucitu a sounáležitosti.

8.11.2017 v 14:00 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 151 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Rychly

Svoboda v postdemokratické společnosti

Co je dnes opravdovým měřítkem svobody? Svobodné volby? Irelevantní. Hýřivé reklamní kampaně útočící na nejnižší lidské pudy vítězí. Možnost nákupu výrobků všech značek? Již od druhé poloviny devadesátých let zcela nepotřebná věc.

23.11.2017 v 22:53 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 106 | Diskuse

Jan Dvořák

Za socialismu napodoboval západní vzory, teď na to dojel!

Léta se vedou spory o to, jestli zbourat či nezbourat na pražské Vinohradské třídě objekty bývalého TRANSGASu. Zaprvé provokují brutalistní podobou, a zadruhé Praha nemá dost kanceláří, obchodů, a natož bytů nad 10 miliónů korun.

23.11.2017 v 22:22 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 276 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Generál Lee v posmrtné bitvě s politickou korektností

Americká občanská válka pro mnohé neskončila. Pod vlivem politické korektnosti a levicových aktivistů padají sochy a památníky hrdinů a spolu s nimi padají i hodnoty, pro které jsme vždy obdivovali Spojené státy americké.

23.11.2017 v 21:16 | Karma článku: 26.29 | Přečteno: 416 | Diskuse

Alexandra Potůčková

Mladý a dynamický kolektiv. Klišé nebo záminka?

Nadpis sice vypadá jako jedna z otázek IQ testu, ale je to jen smutné konstatování skutečnosti. Skutečnosti, že věk je důležitý nejen u láhve vína, ale i u uchazeče o zaměstnání.

23.11.2017 v 17:00 | Karma článku: 20.44 | Přečteno: 460 | Diskuse

Petr Binder

Soumrak mediálních poradců

Po mnoha letech jsem se rozhodl pro mediální kampaň. Konečně mám komerční produkt. Vložil jsem se do rukou mediálního poradce a očekával jeho profesionální rady. Jak jsem byl naivní.

23.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 552 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.