Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politika: Problém s důchodci a důchody nyní i v budoucnu

1. 06. 2017 15:05:35
Nechci přidávat polínko do ohně, protože tento problém je skutečně ožehavý, ale protože ve středobodu jeho ohniska je člověk, je potřebné ohniště také prohrábnout třeba i holou rukou. A o tom tento článek.

Předčasné odchody do důchodu a trh práce pro čerstvé důchodce

Stárnutí nemusí znamenat snížení kvality lidského výkonu, ale může být předpokládáno, že se nástupem nových technologií nemusí starší zaměstnanci, manažeři a jiní lidé pracující v oborech, kde se přednostně tyto technologie využívají, nemusí stačit na jejich provoz a obsluhu. Je to pravda? To byl jeden z důvodů, který se předkládal při idei, že člověk už od 45 let není pro firmu (obecně řečeno, ale platí to o každém pracovišti) perspektivní. Ano, od 45 let svého věku v nedávné minulosti měli lidé kvalifikovaní, zkušení a zběhlí v agendě velké problémy si najít zaměstnání, pokud byli propuštěni z důvodů, které připouštěl zákoník práce, a to nemusím dokazovat. Od 45 let lidského věku podle statistiky dožití zbývá ještě mnoho let, kdy je člověk činný, nepostrádá zkušeností a může se učit a zvládat technologie, protože má právo na zaškolení. Ze sociálního pohledu - tito lidé mají dospívající děti, vnoučata a stárnoucí rodiče, o které se starají, takže na jejich bedra se snáší více problémů, z nichž jeden je nejvážnější, který jim může působit i zdravotní problémy, a tím je strach z nepotřebnosti a snadné nahraditelnosti.

A tak se vyráběly delší dobu lidi, závislé na státní rentě a často bez naděje na možnost si najít v místě bydliště zaměstnání, protože předčasný důchod jim skutečně žádné bohatství nepřidal, zvláště, když neměli možnost se stěhovat za prací, protože by museli vzít celou svou rodinu, o kterou se starají a jít do nejistých podmínek. A to nemluvím o studujících dědech či starých rodičích, kteří by s přestěhováním měli spoustu problémů. Pracovní trh tomto trendu nepotřebnosti v poměrně nízkém věku nic nebyl schopen nabídnout, nehledě na dnes již diskutovanou práci pracovních agentur a jejich výsledky se zařazováním do pracovního procesu.

Sliby, že i lidé nad šedesát roků najdou práci

Nešťastný postoj k lidem, kteří dospěli na vrchol žádoucího věku pro pracovní trh, vytvořil jistou hranici věku, která umožňovala je vyměnit za mladší a já proti tomu absolutně nebrojím, protože patřím k těm, kteří chápou potřeby mladé generace, zvláště z pohledu zakládání rodin. S tou hranicí bych souhlasila, kdyby byl pro tyto starší lidi trh práce připraven a nabídl jim práci, protože jen málokdo si mohl našetřit na důchod, aby si v něm mohl lebedit a málokdo v této zemi z lidí této generace netouží pracovat. To se tedy všichni hodně mýlí, jestli si myslí, že lidé rádi opouštějí práci, které věnovali takové roky života, byli zdrojem příjmů pro rodinu a žili své obyčejné životy.

----- Zátěž pro zdravotnický systém a snaha se uživit vlastními silami

Odchod do důchodu ať předčasného, dobrovolného z navršení času či nuceného vždycky je zátěží i pro zdravotnictví, nejen systém sociálního zabezpečení, protože náhlá změna životního režimu může lidem přinést zdravotní komplikace, na které se vydávají vysoké finanční částky. Leč, přátelé, všechny ty sliby, že lidé nad šedesát let by mohli být přínosem pro pracovní procesy svým vzděláním, zkušenostmi i přístupem k práci se nějak nenaplnily. Jistě, protože to není snadné, protože ta přetahovaná o pracovní místa na trhu práce vykopala příkop mezi generacemi, které by se na pracovištích setkávaly a spolupracovaly. Takže nějaký příliv zaměstnanců nad šedesát, kteří přerušili důchod a šli do práce ,jsem nezaznamenala, ale zaznamenala jsem lidi, kteří šli na "volnou nohu" a těm již nikdo nebrání do určité výše částky si přivydělat k důchodu - ne proto, aby jezdili na Mallorku na dovolenou, ale aby podpořili své děti,nebo jim odňaly břemeno, aby se musely při svých vlastních problémech se ještě o ně starat a dělit se s nimi o své platy - málokdo z rodičů takovou pomoc přijme rád, málokdo by po těch penězích sáhl bez vnitřních výčitek. Ale to je věc jiná, ať každý dělá, co považuje za mravné a důstojné.

Ne všichni mají střechu nad hlavou a dost do talíře

Ne každý v této zemi měl to štěstí, že si mohl pořídit trvalé bydlení, ale někteří, a není jich málo, žijí v podnájmu. Když se podíváte na průměrný důchod a ceny za bydlení v nájmu, ne každý si může dovolit jej platit. Když se podíváte na ceny léků, které se zvyšují a ceny potravin, které se též zvyšují, nemáte pocit, že někteří musí zákonitě živořit? A to nemluvím o vdovách a vdovcích, kteří ztrátou partnera ztratí i významnou částku příjmů. Nemluvím o lidech nemocných, jejich život závisí na dietní (drahé) stravě, lidech invalidních, kteří se neobejdou bez cizí pomoci a lidech, trpících duševními nemocemi, na které se tak často zapomíná, že jsou též odkázáni na druhé lidi. Na děti, které ztratily dobré zázemí smrtí rodiče, nebo rodičů a nemají tolik šancí jako děti, kteří mají to štěstí vyrůstat v běžném prostředí, které jim otevírá lepší šance do budoucnosti a pro své rodiče znamenají též budoucnost.

Co z toho všeho plyne?

Podle mého názoru nejméně z doby Nečasovy vlády uvázly aktivity trhu práce na mělčině. Alespoň z nabídek nevidím pro starší lidi z různorodou kvalifikací možnosti si práci najít. Jedná se většinou o profese, které se týkají IT činností, tedy lidí takto vzdělaných, málokdy pro zdravotníky, jen tu a tam, učitele, jen tu a tam (většinou angličtiny), dělnické profese, na které každý není disponován a vyučen je vykonávat atd. atd. Jistě, že firmy si vybírají zdatné mladé lidi, a to z důvodu výše mzdy, protože zkušeného a kvalifikovaného člověka by museli jinak zaplatit. Tam je možná to čertovo kopýtko. Ale myslím, že je nutné myslet více celostně, nikoliv jen z pohledu jedné profese (ekonoma).

Myslím, že právě trh práce je tím vrcholným bodem, na který by se měly soustředit lidé, řešící problém s důchodci, ať předčasnými, časnými či lidmi nad šedesát let a to se neděje. Důchodová reforma je v nedohlednu, pan Pilný vidí budoucnost v nejasných barvách z hlediska peněz a lidé se dožívají vysokého věku, což je chvályhodné, protože se mohou věnovat díky našemu zdravotnictví, které považuji za skvělé, práci, výchově dětí svých dětí a sami sobě, bez závislosti na druhých, v mnohých případech. Je to skvělý výsledek, oproti předchozím letům.

Analyzujme trh práce, nemysleme jen na vyhlídky s penězi

Takže místo bědování a malování čertů na zeď by bylo nejlepší udělat analýzu práceschopnosti starších lidí, kteří z uvedených důvodů museli svá pracoviště opustit, nebo byli už nepotřební kolem padesátky a pobídnout trh práce, aby jim nabídl místa podle jejich zkušeností, kvalifikací a profese, aby mohli pokračovat dál a měli na výběr. Jediný důvod živoření spočívá v tom, že na všechno se hledí jen z ekonomického hlediska, ale další hlediska, která mohou tyto vize naplnit se neřeší - o tom jsem od nikoho z těch, kteří o důchodech mluví, neslyšela. Propast mezi žijícími generacemi je problém, který by nemusel být a jeho eliminace by hodně pomohla ke zkvalitnění životní úrovně v naší zemi. Koho těší ošetřovat trávníky, nechť je ošetřuje, ale lidé potřebují seberealizaci i ve vyšším věku. Jsou to pořád plnohodnotné lidské osobnosti, občané, naši bližní, nemyslíte? .

Autor: Irena Aghová | čtvrtek 1.6.2017 15:05 | karma článku: 20.82 | přečteno: 908x

Další články blogera

Irena Aghová

Společnost: Kam se mají ubírat naše úvahy?

Když si projedete Internet, konkrétně Seznam.cz, setkáte se s informacemi, které se odehrály, také věštbami a neštěstími, i protikladnými tvrzeními. Tak ztrácíme přehled, co se vlastně důležitého děje. Vyberte si, jak se naladit.

20.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 152 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: V tom listopadovém dni ...

Vzpomínáme na 17. listopad 1989 po tak dlouhé době a myslíme na výrazné osobnosti, které stály v popředí hnutí a vyjadřovali se k tomto svátečnímu dni. Slavíme otevřenou cestu k budování moderní společnosti.

18.11.2017 v 12:28 | Karma článku: 6.34 | Přečteno: 212 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: Vnitřní život člověka

V tomto článku nabízím podzimní rozjímání nad knihou Martina Bubera Já a Ty. Třeba si ji někdy přečtete a přeji, aby vám přinesla pěkný pocit i řešení některých problémů, které vás možná trápí.

11.11.2017 v 11:31 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 113 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: Lidé hledají soucit a sounáležitost

V minulém článku jsem psala o etice ve společnosti, státě a u jedinců, Ráda bych u tohoto tématu ještě zůstala. Nyní o mezilidských vztazích a lidském utrpení i hledání soucitu a sounáležitosti.

8.11.2017 v 14:00 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 151 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dalibor Bartoš

Robotizace ještě jednou

Již několikrát jsme psal o robotizaci a jak nás zasáhne a že to bude poměrně brzo. A asi to bude rychleji než jsem odhadoval. Domníval jsem se, že to potrvá minimálně 20 let spíše 30 let. Dnes to vidím poněkud jinak. Robotizace

23.11.2017 v 22:27 | Karma článku: 3.43 | Přečteno: 111 | Diskuse

Jiří Dohnal

Pravda o 17. listopadu podle hradu

Podle dobrých zdrojů z hradu je mediálně propagovaný výklad událostí 17. listopadu značně pomýlený. Pojďme uvést na pravou míru několik základních omylů, které se znovu a znovu každý rok tradují:

23.11.2017 v 21:13 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 339 | Diskuse

Josef Nožička

Když se Schwarzenberg jednou za čas probudí…

Při pročítání dnešních zpráv na internetu jsem narazil na několik článků, které citovaly výroky čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, pronesené při jeho rozhovoru pro ČTK.

23.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 40.13 | Přečteno: 1704 | Diskuse

Dalibor Bartoš

O lidské hlouposti

Většinou se snažím psát o ekonomii, filozofii a politice a o otázkách a problémech, které nějak souvisí. Dnes jsme narazil opět po několikáté na naprosto neuvěřitelnou reklamu, že se naučíte cizí jazyk za 7 dní, pak ovšem zvýšili

23.11.2017 v 17:25 | Karma článku: 16.27 | Přečteno: 681 | Diskuse

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 2. - V čem je to jiné?

Dnes si řekneme základní rozdíly mezi GDPR a stávajícím zákonem o ochraně osobních údajů. Je jich více, ale ty nejvýznamnější se týkají práv občanů ke správcům osobních údajů. A v neposlední řadě ve výši sankcí...

23.11.2017 v 15:05 | Karma článku: 9.19 | Přečteno: 409 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.