Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společnost: Náš mikrosvět

11. 08. 2017 19:19:38
Blaženost není závislá na uspokojení z hmotných věcí, ale na vnitřní spokojenosti se sebou samým, smířlivým postojem ke světu, ke svému okolí a souvisí s lidským charakterem.

Ke kořenům

Kdykoliv narazíme na nějaké hodnocení o světové situaci, je vnímána většinou z pohledu autora určitého článku. Ale každý člověk vnímá svět jinak a mnoho lidí se denně nezamýšlí, jak se svět vyvíjí a k čemu se vyvíjí. V oblibě jsou "apokalyptické vize", které však se samotnou a pravou apokalyptikou mají pramálo společného. S těmito vizemi se zcela neprávem spojuje biblické Janovo zjevení, které má ovšem nedostatečný výklad. Mnoho lidí ani netuší, o čem vlastně pojednává a jaký je jeho cíl. Nuže - je to tak, že Jan, který pobýval na ostrově Pathmos rozesílal listy křesťanským obcím za doby císaře Domitiána, který křesťany tvrdě pronásledoval. Janovy listy vyzývají souvěrce k trpělivosti a neutuchající naději, že Beránek nad vším utrpení a krveproléváním zvítězí. Není třeba tedy vnímat podobné náhledy na život a svět touto cestou. Je dobré se poučit z historie, že všechno v životě má svou cestu a člověk je hlavně vyzbrojen rozumem, aby si mohl své pochybnosti vyhodnotit podle svého rozumu a vnitřního založení.

Jak žít v neklidném světě

Samozřejmě, že svět byl od nepaměti zmítán v problémech a lidé, kteří v těch dobách žili, je zažívali a vyjadřovali se o nich podle svých aktuálních možností. Jejich duchovní pozice byla však jiná, než je naše současná. I přes to, že ve starém Řecku byla země zmítána válkami a sociálními problémy, útiskem a otroctvím, bezprávím a sociální nerovností vzešel poklad myšlení a umění, který i dnes obdivujeme, pokud se jím zabýváme. Jenže, tyto kořeny moudrosti a návodu k postojům k životu, který bychom měli chápat jako určitou tradici, jsme nějak opomněli brát v úvahu. Studiem starých knih a poměrů v tehdejším světě dojdeme k názoru, že se zcela nic v podstatě nezměnilo v našich možnostech, jak prožívat život a jak se bránit proti nepříjemným vlivům, působících na naše zdraví, ale vymýšlíme prostředky, které nemají v konci pozitivní charakter. Spíš naopak. I kdyby byly vynalezeny geniální léky proti úzkostem, nespavosti, duševním otřesům, skleslosti a nechuti k činnosti, nic to nepomůže, pokud nebudeme schopni přemýšlet, rozvažovat a nalézt pro sebe optimální osobní život a překonávat časové problémy s pozitivní myslí. Jenže taková povzbuzení se z žádné strany nedostává. Jak tedy žít v neklidném světě?

Psychologický boj sám se sebou

Mezi lidmi nejsou dobré vztahy. Ani v domě, kde bydlíme, ani v zaměstnání a všechno je podřízeno boji, v němž se utkávají nerovné schopnosti i zbraně, takže mnozí raději mávnou rukou a zamknou za sebou dveře. Jenže pak je zase trápí pocit samoty, protože člověk je bytost vztahová. I sebelepší úmysl se na všechno vykašlat a žít si po svém v konci se promění v nemoc z osamění. Myslím, že během svého života rozumný člověk počítá s různými alternativami prožívání budoucích let a možnosti sebeprožívání v různém věku. A přitom má tolik možností, jak se seberealizovat, a v těchto volbách může prožívat šťastný život i se všemi potížemi, které nasbírá během života a dokonce si najít přátele. Není žádné umění se uprostřed života rozvádět. Pokud to není rozhodnutí z velmi vážných důvodů, z nichž vybereme třeba tyranii mezi manžely, nedůvěru, gamblerství a jiné pohromy, které uvádí jednoho z manželů do zoufalství a chudoby, proč nedožít spolu život v klidu a ve vzájemné komunikaci? Někteří si najdou již i během pozdního věku v manželství partnera a myslí si, že je lepší, než ten předcházející, podlehnou slibům a výhledu na lepší život, než byl ten předcházející a v konci zjistí, že byli oklamáni. A tak dožívají s takovou těžkou ranou, kterou je obtížné vyhojit, a věřte, že takových lidí není málo.

Přátelství s dospělými dětmi

Už v době dospívání našich dětí, které tak rády vyletují z hnízda, aby si vyzkoušely život, je třeba udržovat vzájemné přátelství, ovzduší důvěry a rozumného dialogu. Ne nadarmo se říká, že děti jsou naše budoucnost. Je dobře, když si založí pěknou rodinu. Není třeba je zasypávat radami, protože oni žijí už v jiném čase, než my a mají své názory, ať jsou ovlivněny čímkoliv, ale největší oporou pro náš další život je myšlenka, že jsou šťastní a že mají dobré základy pro svá rozhodování, které mohou měnit či zdokonalovat, protože pokud byli vychováni v milující rodině a měli příklad lásky, půjde to s nimi i při výchově vlastních dětí. A přijmout přátelsky do svého života zetě nebo snachu je velmi důležité, protože je to nám blízká osoba v momentě sňatku. Když se vztahy vydaří, je to cesta k pocitu štěstí a můžete ji znásobit tím, že přihlížíte, jak se další generace činí a občas ji udělat nějakou radost nečekaným balíčkem s dárkem.

V tom mikrosvětě soukromého života lze najít spoustu krásných chvil, když překonáme všechny již prožité křivdy a nesrovnalosti, též, když dokážeme světu, lidem i sobě odpustit a začít s každým dnem znovu žít. Když odvrhneme těžké vzpomínky, zbytečné starosti (nikdo není povinen mít starosti, pokud není k nim pádný důvod) a myšlenky, že je všechno jinak. Důvěřujme životu, který jsme nezaslouženě dostali, důvěřujme sobě, že dokážeme překonat všechny ty obvyklé strasti a radujme se, že máme tu čest ráno spatřit svítání s čistou myslí.

Přeji Vám krásné dny, milí čtenáři.

Autor: Irena Aghová | pátek 11.8.2017 19:19 | karma článku: 10.42 | přečteno: 183x

Další články blogera

Irena Aghová

Společnost: Tmavé podzimní večery? Pojďme si číst ...

Napadlo Vás někdy, milí přátelé, že čtení je umění? A ne každý umí číst, aby vytěžil z textu knihy poslání. Než vznikne kniha, která se dostane čtenáři do ruky, podílí se na ní celá řada lidí. Umíte opravdu číst?

5.10.2017 v 17:59 | Karma článku: 6.36 | Přečteno: 112 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost : Půjdu k volbám

Předvolební čas je napjatý. Nejen pro občany, ale i pro politiky, kteří už dlouhodobě pracují v Parlamentu, na radnicích a Úřadech městských částí. Co od voleb očekáváme?

3.10.2017 v 15:25 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 343 | Diskuse

Irena Aghová

Povídka: Ztracená karta

Motto: Augustin: „Bůh by nám rád něco dal, ale nemůže, protože máme plné ruce – nemá prostě kam to dát.“

30.9.2017 v 11:26 | Karma článku: 6.13 | Přečteno: 175 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: Právo a řád po volbách

<p>Musím zkonstatovat s velkým potěšením, že politici v předvolebním čase ukazují svou vlídnou tvář. Český volič je zkušený a mazaný, stejně jako oni a přemýšlí, protože chce o něco ještě navíc, než jsou samozřejmé věci.</p>

26.9.2017 v 13:38 | Karma článku: 5.38 | Přečteno: 184 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Proč nepůjdu k volbám ani za pořádnou hroudu hašiše?

Chcete slyšet, proč nepůjdu k volbám ani za pořádnou hroudu hašiše? Pokud ano, tak vám to řeknu, jenom musíte pořádně našpicovat svoje ušiska

18.10.2017 v 9:07 | Karma článku: 6.16 | Přečteno: 202 | Diskuse

Radek Fiala

Ještě máme šanci...

Asi jsem si tu svobodu představoval jinak. Asi jsem si ten kapitalismus představoval jinak. Asi jsem si tu Evropskou unii představoval jinak. Asi jsem byl hloupej...

18.10.2017 v 8:06 | Karma článku: 19.08 | Přečteno: 346 | Diskuse

Ivo Panuš

… co ňáký lithium, až dojde k lámání chleba, tak pošlou do světa i ten náš Karlštejn ...

Ostuda, ale jinak to byl docela fajnový předvolební mítink, a ještě k tomu za přítomnosti televizních kamer. Je to zrovna pár minut co jsem shlédnul záznam z jednání naší milostivé vrchnosti ... Nebude lepší zůstat v pátek doma?

18.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 200 | Diskuse

Jan Hurka

... k národu

Milý národe, opět jsou tu volby, ty jsi údajně jiskrou, z které ...požár zaplane. ....a po volbách se nic nestane. Je pozoruhodné, jak najednou všichni ví, co občana trápí a jaký nešvar cloumá společností. Určitě nejen já, zírám,

18.10.2017 v 7:12 | Karma článku: 10.14 | Přečteno: 154 |

Alena Kulhavá

Konkrétní řešení migrace, aby uprchlíci nechodili do Evropy, dělá Marian Jurečka už teď

na ministerstvu zemědělství. Vytvořil např. rozvojový program v Zambii, odkud odchází lidé nikoliv z války, ale kvůli chudobě a hladu. Jak program funguje a jaké má zatím výsledky?

18.10.2017 v 6:55 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 403 |

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.