Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společnost: Učitelům s láskou

31. 08. 2017 12:26:31
Mým vzdělávacím životem prošlo mnoho učitelů a na každého si pamatuji zvlášť. Kdyby naše společnost konečně přistoupila k tomu, že potřebuje vzdělání a ne jen kvalifikaci, pak by možná se mnoho změnilo.

Poptávka, nabídka a cena?

Mívali jsme školství, které nám v zahraničí záviděli. Mohli jsme chlubit vzdělanými lidmi, kteří třeba neměli vysokoškolské vzdělání, ale byli úspěšní ve výrobě i obchodě. Protože ta doba, v které žili, byla vstřícná klasickému vzdělání a též praktickému vzdělávání, zřejmě ještě pokračovala ve školském systému první republiky

Jenže, lidského ducha, inteligenci a přirozený talent lze co do hodnoty těžko přizpůsobovat potřebě společnosti, ale je třeba vysoká poptávka po vzdělání v určité kvalitě, aby se tací lidé dokázali po absolvování školy uplatnit na trhu práce a byly očekávaným přírůstkem do daných oborů, nikoliv čekatelem, zda si konečně, třeba i po pár letech, najdou konečně místo ve svém oboru.

Mezitím absolventi běhají s fakturami nebo jsou zaměstnáni sice jako úředníci, ale nemohou své vzdělání plně uplatnit a podle toho také vypadá plat. A za takových podmínek člověk uvažuje, zda má obětovat roky svého života v tom nejlepším období vzdělání nebo stačí střední škola a pak během praxe se bude kvalifikovat, aby mohl vykonávat práci v nějaké pozici, jak to konečně i deklaruje živnostenský zákoník.

Také to tak hodně lidí praktikuje, protože výše jejich platu může být po nějaké době srovnatelná s platem člověka, který si prošel universitou. Není pravda, že společnost nepotřebuje učené lidi, ale ty, co umí máknout, potřebuje ty i ty, protože to se sčítá ve vzdělanostní a mravní úrovni celé společnosti. Byla jsem svědkem toho, že zaměstnavatel sice požadoval VŠ vzdělání a jazykovou vybavenost,ale hlavní bylo, že budoucí zaměstnanec umí jezdit autem a ovládá práci na počítači. Tak to umí i malé dítě (i když by nemělo), že? Proč tedy nepožaduje středoškoláka, který je třeba v praxi šikovnější? Lidé z VŠ by měli mít odpovídající práci i plat.

A konečně už Sokrates řešil vědění a nevědění a považoval vědění za ctnost. Proč bychom také neměli vědění považovat za ctnost a od lidí, kteří studují střední školu bychom neměli očekávat velmi slušnou úroveň vzdělání, s nímž půjdou do dalšího stupně vzdělávání nebo do praxe, v které uspějí? Každý předmět, s kterým se setkávají, člověka po určité stránce rozvíjí. Proto se učí poznávat, vědět a znát. Je pak důležité, co nabídnout, jak odpoví na poptávku a jakou cenu má jejich snažení a pak i jejich práce.

Učitel je nutná autorita

Moje zkušenost ze vzdělávacího procesu mne nyní přivedla k myšlence, že učitele je nutné brát jako autoritu, jak ze strany státu, ale také ze strany společnosti a to proto, že je prostě učitelem, ale že je povolán k tomu aby učil. Ovšem ne jako stroj na učení, ale je třeba, aby vkládal do svého vzdělávacího procesu také svou osobnost a nabízel kvalitní výuku. Bez jeho vlastního lidského přispění a pomoci nemusí dojít k tomu, že si student nebo žák zapamatuje jeho výklad a učivo. I v pozdějším věku je dobré, když má člověk svého učitele stále před očima? Nevěříte?

Příběh

Před pár dny jsem skládala zkoušku z klasické filosofie na Olomoucké universitě, která se mi jeví, že má skutečně vysokou úroveň. Učila jsem se dva měsíce a nebylo to snadné, protože pan docent v edukačním materiálu zvedl opravdu drsně laťku vysoko. Když jsem nahlédla i do povinné literatury, zdálo se mi, že bych k přípravě potřebovala tak rok a občas mne polil studený pot, když jsem pomyslela, jak mi běží čas k hodině H. Ale nenechala jsem strhnout k pomyslnému útěku a četla jsem, dělala si poznámky a najednou se mi v nitru ozvali všichni mí učitelé filosofie, kteří mne provázeli vzdělávacím životem. Obrázek: Zářijové slunce, jak se mi to v paměti vynořovalo, pronikalo do třídy, v níž seděli mí spolužáci, vzduch voněl zahradou a jablky, které jsme měli ke svačince. Možná, že jsme nechápali co s námi v té hodině děje, mysleli jsme jen na zkoušku a maturitu, ale ono se to uložilo do mozku. A ejhle, v té správné chvíli se člověk rozpomene, že se nyní neučí žádné novinky, ale že je třeba jen vyhovět požadavkům současného učitele. A já mám úžasného učitele, který je sice hodně přísný, ale otevřel mi svět svou výukou a přístupem, který byl nějak před tím zastřený.

Proč by učitelé měli mít slušné platy?

Kromě toho, že jsou průvodci v důležitých okamžicích našeho života a jsou ve své podstatě vzdělanci, kteří pomáhají ke vzdělávání nám i našim dětem a tím uspět v životě, jsou také lidé, kteří žijí svůj osobní život, mají rodiny a starají se i o starší členy rodiny. Oni totiž nezmizí někam do prostoru, když zazvoní konec vyučování.Mají na starosti víc lidí než běžná rodina a svůj čas by měli věnovat přípravě a svému dalšímu vzdělávání, nikoliv přivýdělkem. V jednom článku, který jsem dnes četla je napsáno, že lékaři jsou daleko radikálnější při prosazování zvýšení platu než učitelé. Ale proč by se měli učitelé hnát do krajních mezích, když jsou tím podstatným činitelem ve výchově a vzdělávání dalších generací, na které jsou kladeny stále vyšší nároky a jsou tou solí země, od kterých se mnoho očekává. Mezi školstvím a společností by měl být úzký vztah, protože jde také o to, aby do života společnosti nevcházeli nedopečení absolventi, kteří ač studovali a studovali, učili se jak diví, nějak nedozráli. Škola sice nutí k výkonu, ale přednostní je kvalita osobnosti. která jednou stane za katedrou a bude rozhodovat o tom, jací lidé jednou vejdou do života, mezi lidi, do správy státu a do jiných oborů, v kterých se zase rozhoduje o jiných lidech. A v tomto případě je nutná vybudovaná mravnost, která je nutným průvodcem vzdělávání se.

Všem učitelům přeji do nového školního roku mnoho sil a trpělivosti.

Autor: Irena Aghová | čtvrtek 31.8.2017 12:26 | karma článku: 11.34 | přečteno: 334x

Další články blogera

Irena Aghová

Společnost: Kam se mají ubírat naše úvahy?

Když si projedete Internet, konkrétně Seznam.cz, setkáte se s informacemi, které se odehrály, také věštbami a neštěstími, i protikladnými tvrzeními. Tak ztrácíme přehled, co se vlastně důležitého děje. Vyberte si, jak se naladit.

20.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 131 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: V tom listopadovém dni ...

Vzpomínáme na 17. listopad 1989 po tak dlouhé době a myslíme na výrazné osobnosti, které stály v popředí hnutí a vyjadřovali se k tomto svátečnímu dni. Slavíme otevřenou cestu k budování moderní společnosti.

18.11.2017 v 12:28 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 209 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: Vnitřní život člověka

V tomto článku nabízím podzimní rozjímání nad knihou Martina Bubera Já a Ty. Třeba si ji někdy přečtete a přeji, aby vám přinesla pěkný pocit i řešení některých problémů, které vás možná trápí.

11.11.2017 v 11:31 | Karma článku: 5.59 | Přečteno: 112 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: Lidé hledají soucit a sounáležitost

V minulém článku jsem psala o etice ve společnosti, státě a u jedinců, Ráda bych u tohoto tématu ještě zůstala. Nyní o mezilidských vztazích a lidském utrpení i hledání soucitu a sounáležitosti.

8.11.2017 v 14:00 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 151 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Václav Dlouhý

Mrzout starý zavináč gmail tečka com

Tak mi poprvé smazali blog. Uznávám,že opakovaný vtip není vtipem,ale nakonec jsem se rozhodl ho uveřejnit znova. Hlavně proto,že podle reakcí před smáznutím, téma blogu - stalking internetových a mobilních aplikací, vadí nejen mě

20.11.2017 v 20:47 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 447 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Cesta života

I v nejhorších situacích vždycky existuje naděje, že dojde ke změně a všechno se v dobré obrátí. V obleženém Leningradu k naději vedla cesta přes zamrzlé Ladožské jezero.

20.11.2017 v 19:00 | Karma článku: 12.85 | Přečteno: 349 | Diskuse

Jan Ziegler

Válka taxikářů aneb obcházení zákona

V Praze se rozhořel boj mezi zástupci taxislužeb a společnosti Uber, která jim fušuje do řemesla. Rozumím tomu, že někteří pražští taxikáři mají pověst, jakou mají, ale zákony musí platit pro každého.

20.11.2017 v 18:45 | Karma článku: 11.19 | Přečteno: 409 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K neudělení prezidentské milosti

Pátého ledna 2017 jsem na svém blogu psal o případu izraelského vojáka Elora Azarii, který zastřelil již zpacifikovaného teroristu. Ten se krátce předtím pokusil zavraždit jiného příslušníka Obranného vojska Izraele (IDF).

20.11.2017 v 17:30 | Karma článku: 17.23 | Přečteno: 491 | Diskuse

Jan Dvořák

Veřejnoprávní šupáci, aneb 200 x V. Filip

Těmi šupáky útrpně míním chudou Českou televizi, která je zřejmě finančně úplně na dně a rozprodává už i přenosovou techniku.

20.11.2017 v 17:13 | Karma článku: 27.18 | Přečteno: 833 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.