Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Když pacienti kašlou na doktory a doktoři na pacienty.

8. 11. 2019 13:53:53
Není to ožehavé téma? Není. Spíš tak trochu černohumorné, protože nejde o nic jiného, než o život a to není málo. Na dvou březích proti sobě stojí lidé, kteří umí pomoci a kteří pomoc vyhledávají.

Nemám medicínské vzdělání, ale životní zkušenosti, které jsou podobné, jak jsou popsány v těch dvou ilustrativních případech. Možná, že máte i jiné zkušenosti. V každém případě, život je vzácný dar a lidské zdraví dar ze všech darů nejvzácnější, a proto je důležitý projev úcty ke zdraví, k nemoci i k lidem, kteří mají strach, když je popadne nemoc a neměli by s tím zůstat sami.

I.

„Hele, co ti doktor posledně předepsal na bolest hlavy“?

Myslela jsem si původně, že mi zavolá úplně někdo jiný, ale osud tomu nechtěl, byla to kolegyně z práce. Nebylo ji moc rozumět, zřejmě zrovna jedla svačinu.

„No, předepsal mi Tegretol.“

„Co to je?“

„Víš co, koukni se do počítače a vyhledej si slovo Tegretol a přečti si o něm, co tě zajímá.“

Chvíli pauza a pak výkřik: „Ježíš Marja, to je lék proti padoucnici! Ty máš padoucnici?“

„Ne, nemám,“ odpověděla jsem a dopila jsem chladnoucí kávu.

„Na to se vykašli. Já na doktory kašlu. Minule mi napsal antibiotika, ani se mne nezeptal, jestli nejsem alergická na penicilin a já jsem se třetí den osypala. A ten Tegretol má taky spoustu nežádoucích účinků. Taky se osypeš. Radši si dej kafe a mokrý obklad na hlavu, fakt.“

„Já trpím neuralgií trojklaného nervu. Proto mi to napsal.“

„Aha, tak to nic, dám si růžovou tabletku a zalehnu.“

„Já tomu nerozumím, takže ti nemůžu poradit. Zeptej se v lékárně, třeba ti něco doporučí lékárník.“

„Radši se zeptám sousedky. Byla včera u doktora, třeba má něco, co by mi pomohlo. Alespoň na večer pár tabletek. Chystám se na večírek.“

No, není to ojedinělý případ, kdy se lidem nechce chodit k doktorům a obcházejí známé, kteří k nim chodí a půjčují si předepsané tabletky, protože si myslí, že mají stejné potíže jako sousedka, co oni a snaží se zahnat na nějakou dobu bolest. Škoda, že se místo zmírnění bolesti dočkají ještě něčeho horšího.

Kdyby si dala ten mokrý obklad na hlavu, a i to kafe, jak mi radila, udělala by lépe a nemusela si volat v noci záchranku.

„Řekli mi, ti ignoranti, že mám co nejdřív zajít ke svému lékaři a ten mne pošle na vyšetření na neurologii, kde dostanu lék na bolesti krční páteře doporučení na rehabilitaci. To určitě. Zkusím radši Ibalgin.“

Radši jsem se do toho nepletla. Uvařila jsem si kávičku a zaposlouchala jsem se do uklidňující hudby.

II.

Za pár dní po té příhodě, o jejímž výsledku jsem raději ani neinformovala, mi volala babička.

„Ti doktoři kašlou na staré lidi,“ zvolala.

„Ale nekašlou, babi. Opravdu, nekašlou.“

„Ty je pořád obhajuješ, protože jsou k tobě vstřícní, jsi mladá, jak se říká perspektivní, ale co já stará ženská, já mám jedinou perspektivu, krematorium.“

Babička mi tohle vždycky vykládá, když se vrátí z pravidelné kontroly, kde jí zase nic nenašli, proč taky, když nemají zájem, podle ní.

„Buď ráda, babi, že ti nic nenašli, všichni ti závidí, že ve svých letech toho tolik zvládneš. Děkuj komukoli na nebesích, že nemáš žádnou vážnou nemoc.“

„To by mi ještě scházelo. Říkala mi Lhotová, že ji po operaci za tři dny pustili domů. Nemají zájem.“

„Babi, prosím tě, nech toho. Nevíš, jak to bylo a s takovou myšlenkou si jen přivedeš stres.“

„Ale vždyť je to pravda,“ trvala na svém. „Kdo by se staral o starého člověka.“

„Babi nekřivdi jim. Předepisují ti drahé léky, pravidelně tě zvou na kontrolu, a tak to dělají se všemi. Buď klidná a třeba si pusť televizi se zvířátky. Byla bych ráda, kdybych se dožila takového věku jako ty.“

„Jo, a pak to poznáš. Ten nezájem,“ jela si svou. “Říkají to všichni moji známí, že tam radši ani nejdou, aby neskončili na eldéence.“

„Babi, jestliže ti nic nového nenašli, napsali ti léky, poslali tě domů, tak to nějak pochop a přestaň poslouchat řeči na lavičkách. Nezatěžuj se, nebo ti dám práci, aby tě to přešlo.“

„A co potřebuješ?“

„Upleť mi svetr, přivezu ti vlnu a střih se vzorem a do měsíce, ať je hotový.“

„Dobře, tak přijeď.“

Takže závěr: 1) Dostupnost informací může vést k tomu, že člověk při potížích obchází lékaře, protože se domnívá, že své potíže zažene sám. Takový laický přístup může ohrozit jeho zdraví. A já si myslím, už dlouhou dobu, že by mělo být vždy uvedeno, že článek (týkající se léku nebo příznaku nějaké choroby), má pouze informativní charakter a o podávání léku a stanovení diagnosy rozhoduje ošetřující lékař, který je odpovědný za způsob léčby. Lidé si mezi sebou sdělují, jak u lékaře pochodili a buď vyjadřují nespokojenost, protože jeho závěry neodpovídají jejich představám, které si vytvořili četbou nějakého článku, který pojednává o podobných příznacích, protože kamarádka, sousedka má to samé, tak může taky mít ty samé léky, ale to je fatální omyl.

2) Starší lidé sledují nejen internet, ale taky televizi, takže mají též snadný přístup k informacím. Kromě toho konzultují své poznatky mezi sebou, a hlavně ty negativní vztahují na sebe. Ale u každého to může být úplně jinak. Kromě toho je provázejí i zkušenosti z rodiny, z vyprávění lidí, kteří se setkali s nevhodným přístupem od ošetřujícího personálu, nebo od samotného lékaře, který je mimochodem také jen člověk a byl poněkud podrážděný a nelaskavě odpověděl na nějakou otázku, kterou mu starší pacient položil.

Samozřejmě, že může dojít k omylům, chybám z obou stran. Ze strany lékaře, že předepíše nějaký lék, který vyvolá alergickou reakci, kterou není pacient schopen zvládnout, ze strany pacienta, který není pozorný při užívání léků a jeho stav se zhorší.

Je třeba se soustředit na léčbu a též také na myšlenku uzdravení, což je cílem léčby. Ten čas, který léčbě věnujeme není ztracený, ale naopak se donutíme ke klidu a zamyslíme se nad sebou, co ještě můžeme udělat proto, aby bylo v budoucnosti ještě lépe.

Autor: Irena Aghová | pátek 8.11.2019 13:53 | karma článku: 16.33 | přečteno: 763x

Další články blogera

Irena Aghová

Máte nebo nemáte slovo?

Nejsem první a možná ani poslední, kterou se zmocnil údiv nad pořadem máte slovo, který moderuje paní Jílková, a v následujícím článku se budu zamýšlet nad kultivací mezilidské komunikace a jejím přínosu k porozumění.

7.12.2019 v 17:38 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 846 | Diskuse

Irena Aghová

Marcus Tullius Cicero stále inspiruje.

Pomalu začíná advent, a to je doba pokoje, rozjímání, filosofování, uměřenosti, a tak trochu odvrácení mysli od každodenního života. A přesto, tento článek bude o politice jako o věci veřejné.

30.11.2019 v 12:52 | Karma článku: 9.71 | Přečteno: 173 | Diskuse

Irena Aghová

Stav domovů důchodců zvedl vlnu obav.

Když Televize Seznam zveřejnil stav domova důchodců s názvem Slunečnice, pohnulo to samozřejmě veřejností, a to nejen mladšími ročníky, ale i těmi, kteří odchod do domova důchodců plánovali.

25.11.2019 v 0:21 | Karma článku: 18.91 | Přečteno: 627 | Diskuse

Irena Aghová

Nikdo nechce vydat knihu Karla Gotta.

Často se shledáváme s názory, zda existuje nebo neexistuje život po smrti. Odpovědi jsou různé. Nikdo nic neví a přitom, důkazy jsou denně k dispozici.

20.11.2019 v 7:51 | Karma článku: 16.92 | Přečteno: 610 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč nemám ráda Vánoce

Vánoce by měly být časem lásky a pokoje. Proč ale každý rok lidi posedne „vánoční šílenství“? Proč jsou na sebe lidé zlí a hádají se? Než se hádat s rodinou, jsem radši na Vánoce sama. Čekají mě třetí Vánoce o samotě. Zvládnu to?

9.12.2019 v 22:03 | Karma článku: 13.93 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jenda Šilhavý

Chateau Estebe aneb jak STB verbovala i pomocí alkoholu

Kvalitní alkohol nebyl za socialismu k dostání. I proto do verbovacího arzenálu STB patřila výběrová vína a kořalky, jimiž se důstojníci STB snažili zapůsobit na adepty spolupráce. Po dobrém nebo po zlém.

9.12.2019 v 17:17 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 232 | Diskuse

Metoděj Skřeček

A co takto Mikuláš, Mikuláše už jsi někdy zvučil?

I když má člověk mnohé zkušenosti, vždycky přijde něco, co ještě nikdy v životě nedělal. Letošní podzim byl pro mě skutečnou školou.

9.12.2019 v 17:00 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 129 | Diskuse

Václav Dlouhý

Nesportovní sport

Tak se budeme muset čtyři roky obejít bez „ Sojúz něrušímij...“ resp. jeho novou verzí na většině mezinárodních sportovních akcích. Jestli to bude dobře nebo ne, ukáže budoucnost. Ale Rubikon byl překročen.

9.12.2019 v 16:29 | Karma článku: 12.31 | Přečteno: 261 | Diskuse

Ladislav Větvička

Je třeba zabranit utrpeni migrantu a přijmout kvoty 1:1

Možna si myslite, že sem se zblaznil, ale neda se nic robit. Stara Merklica před paru rokama vydala signal, že nelegalni překročeni hranic neni zločinem a od te doby mafia převaža přes moře a

9.12.2019 v 16:16 | Karma článku: 43.82 | Přečteno: 2598 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz