Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Antika: Stalo se u Eufratu

Angličan Claudius James Rich (1786 – 1821) se dostal do Mezopotámie proto, že nechtěl prožít život v chudobě a nudě, což dokážeme pochopit. Když přišel Koldewey po prvé do Babylóna (v červnu 1887), ...

 

Z příruček, na které si vydělal jako poslíček, a od námořníků v bristolském přístavu se naučil arabsky, persky, turecky, trochu i čínsky, a zajistil si tak místo u Východoindické společnosti. Osmnáctiletý odjel v jejích službách do Cařihradu, potom do Bombaje a nakonec do Bagdádu. Zdá se, že jeho schopnosti se neomezovaly na orientální jazyky: když přijel do města kalifů, bylo mu dvaadvacet let, měl slušné jmění, manželku ze vznešené rodiny a titul britského generálního konzul. Do Babylóna se vypravil jednoho prosincového rána 1811 a dorazil tam na druhý den v noci. Co spatřil z malé vyvýšeniny na břehu Eufratu, předstihlo jeho představy.

V studeném světle měsíce leželo před ním mrtvé město. Obrovské město v rozvalinách, které vystupovaly z návějí písku a zas se pod nimi ztrácely. Zbytky zdí svítily zsinalou bělobou, prolákliny se temněly barvou zaschlé krve, černé stíny dun se zdály bezedné; za jizvami vyschlých kanálů se matně leskly vody močálů. Jediný pohyb narušil klid tohoto hřbitova, pouze z dálky se ozývalo vytí šakalů a houkání pouštních sov.

Tak tohle byl Babylón

Slavné a hrozné město, tisíckrát prokleté a tisíckrát oslavené, metropole jedné z nejmocnějších říší starověku!

Prorok Jeremiáš kdysi řekl:

„A bude obrácen Babylón v hromady rumu… Protož bydliti budou tam šelmy s hroznými potvorami, bydliti budou v ní i mladé sovy; a neosadí se tam žádný více na věky!“

Hérodotos před pětadvaceti stoletími napsal:

„Babylón je však nejen největší, ale i nejkrásnější město, jež známe!“

Sestoupení do rozvalin

Rich se sestoupil do rozvalin. Hemžily se plazy a štíry, z děr vyhlížely hyeny; střílel jen v sebeobraně. Žasl nad shodou jmen, jež slyšel z úst svého arabského průvodce, se jmény, která znal z bible a historie. Je Tell Babili skutečně návějí hlíny nad troskami Babylónské věže? Jsou hradby u Eufratu skutečně zbytky „Babylónské zdi“, jednoho ze sedmi divů světa? Jsou trosky na vyvýšenině Amrán ibn AU skutečně někdejším palácem krále Nabukadnesara, v němž zemřel Alexander Veliký?

Uprostřed těchto otázek mu napadlo, co do té doby nikomu: aby se do některé z těchto zřícenin podíval. Doslovně do ní, nejen na ni. Poslal proto průvodce do nedaleké vesnice Džudžumy pro muže s krumpáči a lopatami.

Kopali a kopali …

Deset dní kopal Rich s tuctem feláhů v ruinách Babylóna. Pouhých deset dní, ale co našel, zaměstnalo učené muže v Evropě na celá desetiletí. Vykopal množství tabulek s klínovým písmem, zlomky glazurovaných cihel, otisky pečetí s reliéfy postav a opět s klínovým písmem. Mnohé z nich se mu rozpadly v rukou, jiné však přinesl v pořádku do Bagdádu. A hlavně: na jednom z dvou listů hustě popsaného poznámkového bloku přinesl náčrt první novověké mapy Babylóna!

Richova Zpráva o troskách Babylóna (1812) vzbudila v Evropě takový zájem, že ho podnítila k novým výpravám. Hlavně na sever.

Návrat do Babylónu

Do Babylóna se vrátil až roku 1817, a to v doprovodu svého tajemníka Karla Bellina, Němce z Thubingen. Zamýšlený výzkum však nedokončil. Na jaře 1821 musel odjet do perského Sírázu, protože ho tam volaly služební povinnosti; když se už chystal k návratu, propukla tam epidemie cholery. Považoval za unfair opustit město, jež potřebovalo každé pomocné ruky, a ujal se organizování zdravotní služby. Pátého října 1821 skolila cholera i jeho.

Od března do července 1852 kopala další výprava v troskách Babylóna, ale dosáhla jen toho, že Fresnel se rozhodl „přenést vykopávky na telly u dolního Eufratu, které budou jistě produktivnější“. Patnáctého července však objevila velkou sochu Babylónského lva a tak zůstala na místě. .

Znovu muselo uplynout pětatřicet let, než do něho vstoupil badatel s krumpáčem a lopatou, i když zatím jen na předběžnou prohlídku: německý profesor Robert Koldewey (1855- 1925).

Když přišel Koldewey po prvé do Babylóna (v červnu 1887), neměl nejmenší tušení, že ho tam čeká „nejgigantičtější úkol, před jaký byl kdy postaven archeolog“. Přitom to byl člověk s nemalou fantazií – a s dokonalou přípravou. Studoval na universitách v Berlíně, Mnichově a ve Vídni (architekturu, archeologii a dějiny umění), po doktorátě se vypravil se dvěma dobrodružnými Američany na člunu po Egejském moři (aby se tak co nejlevněji seznámil s památkami antického Řecka), potom kopal na ostrově Lesbu, v jižní Itálii, na Sicílii a v Sýrii (z prostředků mecenášů a bez pevného platu), nakonec se stal profesorem na stavební škole ve Zhořelci (protože musel z něčeho žít). Kromě toho psal básničky, humorné fejetony a Dějiny kanalizace. Když mu v červenci 1898 oznámil ředitel Berlínských královských muzeí, že ho chce pověřit vedením vykopávek v Babylóně, souhlasil: „Radosti jsem celý bez sebe!… Vždyť kdyby mi tak někdo před šestnácti léty řekl, že mám vykopat Babylón, byl bych ho asi považoval za blázna!“

Babylón vstává z mrtvých

Osmnáct let kopal Koldewey v Babylóně – od března 1889, kdy tam poprvé zabořil rýč, do března 1917, kdy uprchl v dřevěné bryčce před průzkumným oddílem britské armády, která vtáhla do Mezopotámie „jako dobrý přítel a protektor“. Vydržel všechny útrapy podnebí i prostředí, překonal všechny možné nemoci i překážky ze strany úřadů, nejednou se ocitl v nebezpečí života; nikdy ho přitom nepřešla nálada ani chuť k práci. „Asi dvě hodiny za Maradiehem nás uvítala střelba z vesnice na pravé straně cesty. Bodří vesničané nás považovali za montefické Araby, kteří byli právě na loupežné výpravě, a v takovém případě se především dlouho nevyjednává. Abychom je přesvědčili o omylu, jeli jsme přímo do ohně, až nám kulky dopadaly na sedla… Pak se však Arabové ze svého strachu vzpamatovali, běželi k nám a zastavili palbu.

Na dvě stě polonahých černohnědých chlapíků tančilo kolem nás v divokém reji i se svými bouchačkami a nechalo si bohapustě nadávat:

‚Vy sůvy, co jste zač? Jste šakalové?… Taková lumpárna, střílíte si tady, jako by celá poušť patřila jen vám‘.“

Pouze jedenkrát si postěžoval: „Tohle věčné střílení je metlou této země!“

Dva milióny tehdejších marek vydal Koldewey z prostředků berlínských muzeí na své vykopávky, a nevydal je zbytečně. (Z velké části se už vrátily i finančně: na vstupném do Pergamského muzea, kde jsou velkoryse rekonstruovány babylónské stavby z jeho nálezů.)

Se štábem německých odborníků a s armádou arabských dělníků vynesl z mrtvých trosek tolik dokladů o životě tohoto města, že právem nazval knihu o svých vykopávkách, vydanou už roku 1914,

Babylón vstává z mrtvých. Je těžké podat stručný přehled jeho objevů. Vykopal všechny babylónské „divy světa“: pozůstatky obrovských Nabukadnesarových hradeb, základy legendární Babylónské věže, Mardukovu poutní cestu i zbytky Visutých zahrad Semiramidiných (které kladla věda do těch dob do říše bájí). Vykopal základy tří královských paláců, čtyř velkých chrámů, desítek obranných věží a kromě jiných staveb i Ištařinu bránu, střeženou více než půltisícem draků (aby se dostal k jejím základům, musel místy prorazit až třicetimetrovou vrstvu nánosu).

Od vlády krále Nabukadnesara uplynulo více jak 2500 let.

Koldewey dokázal neuvěřitelné: podal lidem dvacátého století přesnější informace o Babylóně, než měli starověcí cestovatelé, kteří ho navštívili, když se ještě skvěl v celé své velikosti a nádheře!

 

 

Zdroj: Zamarovský: Na počátku byl Sumer

Kramer: Svět začíná v Sumeru

 

Autor: Irena Aghová | neděle 25.3.2018 20:49 | karma článku: 15,09 | přečteno: 365x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50 | Přečteno: 116x | Diskuse

Irena Aghová

Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.

11.11.2022 v 18:28 | Karma: 14,44 | Přečteno: 313x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.

6.10.2022 v 15:29 | Karma: 14,56 | Přečteno: 271x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07 | Přečteno: 233x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.

19.5.2022 v 6:09 | Karma: 15,02 | Přečteno: 337x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...