Nicollo Machiavelli. Osudové momenty v jeho životě. 2. díl.

12. 11. 2019 8:38:02
V minulém díle jsme Niccola Machiavelliho poznali jako politika, poradce i obratného kritika mocných a to v období dějin Florentské republiky , které mu přálo v jeho kariéře. Nyní se ocitá Florentská republika v krizi.

V době pádu poznáme přátele, nepřátele i pravdu.

Položme si otázku: Proč se vlastně zabývat jeho životem? Příkladné může být i v dnešní době jeho osobní úsilí ke kariéře a jeho obratnost na politickém poli. Odstrašující může být jeho další osud při změně politických poměrů ve Florentské republice, když do mocenské role znovu po mnoha letech vstoupili Medicejští po Borgiovi a papeži Juliu II.. Takové vzestupy a pády politiků je možné vysledovat v dějinách v podobné režii a jsou poučením pro každou dobu. Příčina vězí ve změně mocenského vlivu ve státě a též i v minulé činnosti za jiných podmínek, které mu přály a nedocenění možných následků.

Intermezzo:

V případě Itálie a její historické minulosti je celá řada případů, na nichž lze demonstrovat stejný model vzestupu a pádu za podobných okolností. Příkladem může být osud obratného politika a filosofa Marca Tullia Cicerona, přesvědčeného republikána, který neprohlédl vztahy mezi Oktaviánem a Antoniem, dokonce ani nevyhodnotil postavení Julia Caesara, jehož byl stoupencem, a za to tvrdě zaplatil životem. Julius Caesar také tvrdě zaplatil za své mocenské plány po návratu do Říma, které byly považovány za zradu republiky. Není od věci též vzpomenout na diktátora Sullu. Ještě, že nám byly zachovány životopisy od antických autorů v celé jejich syrovosti. A právě ty knihy antických historiků Machiavelli studoval. Posunul tím i naše vědomosti a poznání v celé plnosti, nikoliv, jak jsme zvyklí, jako pouhou informaci.

Pád Florencie.

Vraťme se do válečných časů, v nichž papež Julius II. v roce 1511 uzavřel spojenectví , které změnilo celou dosavadní tvář Itálie. 4. října 1511 podepsal svatou Ligu se Španělskem, (Ferdinandem španělským), čímž si získal vojensku podporu Španělska pro výboj proti Francii Jakmile roku 1512 začalo další tažení, do Itálie vpochodovala španělská pěchota. Nejdřív zatlačila Francouze, donutila je vyklidit Ravennu, Parmu a Bolognu, a nakonec ustoupil Milán. Pak se obrátila proti Florencii. Protože se město neodvážilo se postavit proti Francouzům, nevyhlásilo podporu papeži. Za tuto chybu Florencie tvrdě zaplatila. Medicejští se po osmnácti letech vrátili do města, za několik týdnů byla republika rozpuštěna.

Machiavelliho postavení se zhroutilo spolu s republikánským režimem. 7. listopadu byl formálně ze svého místa v kancléřství propuštěn a za tři dny na to byl odsouzen k ročnímu pobytu na území Florencie. Omylem se stal podezřelým z účasti na nezdařeném spiknutí proti nové medicejské vládě, byl mučen a pak odsouzen k vězení a těžké pokutě. Jak si později stěžoval Medicimu v dedikaci k Vladaři, "náhle a zle ho srazila "velká a krutá nepřízeň osudu".

Medicejští se chopili moci.

Dne 22. února zemřel papež Julius II. a do Říma přijel kardinál Giovanni de Medici. 11. března vyšel z konkláve kardinálů jako papež Lev X. To byla pro Machiavelliho další rána osudu, jelikož byly zmařeny jeho naděje, protože to vyneslo novému režimu ve Florencii velkou popularitu, Ale přesto mu to přineslo i jistou přízeň osudu, protože po vyhlášení amnestie byl Machiavelli propuštěn z vězení.

Francesco Vettori a Machiavelli.

Francesco Vettori byl jeho bývalý kolega a po té změně se stal dokonce velvyslancem v Římě. Machiavelli mu psal a naléhal na něho, aby použil svůj vliv "abych mohl dostávat nějaké zaměstnání od našeho pána a papeže". Zřejmě jeho bývalý kolega neměl zájem na tom, aby ho podpořil, A tak se Machiavelli stáhl na svůj stateček" "aby byl vzdálen od každé lidské tváře". V témže dopise si stěžuje na své životní podmínky, ale každý večer se uchyluje do své pracovny , čte si v antických dějinách, vstupuje na pradávné dvory dávných mužů, aby s nimi hovořil a ptal se jich, proč jednali jak jednali. To byl, pro nás také, velmi dobrý nápad. Sice máme moderní knihy, které vyhodnocují historii a z kterých se učíme a skládáme z nich zkoušky, ale Machiavelliho dílo je o to cennější, že historicky stál k minulosti blíž, byl profesionál a věděl to o sobě a také věděl, co by ho stálo selhání.

Machiavelliho nové naděje.

Machiavelli vsadil své naděje do dokončeného díla "Vladař", a doufal, že toto dílo na něho upozorní "naše medicejské pány", jak psal Vettorimu. Jedním z důvodů proč si přál na sebe upoutat pozornost - jak jasně vysvítá z jeho dedikace ve Vladaři - bylo přání předložit Medicejským "důkaz věrné oddanosti". Ve 20. kapitole Vladaře velmi vehementně tvrdí, že noví vládci mohou očekávat, že shledají "spolehlivějšími a užitečnějšími občany, které na začátku své vlády považovali za podezřelé, nežli ty, jimž na počátku důvěřovali" (To je postřeh k nezaplacení a mnohokrát se v dějinách osvědčil, ať pozitivně či negativně). S pýchou poukazuje na teoretickou znalost státnického umění, kterou zároveň získal "skrze četbu dějin starověkých" - nezbytný pramen moudrosti - jejž s velkou pečlivostí "dlouho promýšlel a studoval".

Zdroj: Quentin Skinner. Machiavelli. Odeon Argo. 1995. ISBN 80-85794-61-6. Konec 2. části.

Autor: Irena Aghová | úterý 12.11.2019 8:38 | karma článku: 18.79 | přečteno: 213x

Další články blogera

Irena Aghová

Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti

29.3.2023 v 14:48 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 116 | Diskuse

Irena Aghová

Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.

11.11.2022 v 18:28 | Karma článku: 13.90 | Přečteno: 312 | Diskuse

Irena Aghová

To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.

6.10.2022 v 15:29 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 271 | Diskuse

Irena Aghová

O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.

19.8.2022 v 10:23 | Karma článku: 12.49 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 103 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 12.93 | Přečteno: 169 | Diskuse

Filip Vracovský

Jak to vypadá Mordor ( Rusko ) už nám klepe na dveře ?

Krátká předsváteční úvaha ... Taky vás některé uklidňující zprávy spíš rozruší ? Račte vstoupit .....

28.3.2024 v 9:00 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 318 |

Michael Laitman

Odhalení tajemství Knihy života

Jeden mudrc kdysi řekl: „Člověk musí získat jak vědomosti, tak moudrost.“ Na otázku, jaký je mezi nimi rozdíl, odpověděl: „Vědomosti se získávají čtením knih, moudrost se získává čtením knihy, kterou jsi ty sám.“

28.3.2024 v 4:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 | Diskuse

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...