Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Wesloun

Pohled z mladé strany

Já mezi straými lidmy trávil pár let zpět, docela dost. Kvůli babičce. Ona sama ovšem měla na staré lidi (ač sama velmi nemocná) velmi radikální názor. Naprostá většina z nich se k sobě navzájem i k ostatním chovají jako největší lidské svině. Tam kde by ti schopnější starší mohli těm méně schopným pomoci (a na vlastním přikladu demonstrovat, že to jde) se naopak chovají ještě hůře než je už tak špatný český průměr.

Základní axiom je: To, že jsem starý, mi nedává žádné právo navíc. A stejně jako se dnes všichni musí snažit najít si své místo na slunci, tak i důchodci holt musejí přemýšlet, jak se zbytekem svého života naloží.

Při všech těchto ušlechtilých úvahách je potřeba si uvědomit jednu věc: Řešit ohledy na sociální systém v době kdy jsem konfrontování s několik

miliardami lidí, kteří nám konkurují cenou práce je  poněkud hloupé. A pokud důchodcům záleží na společnosti alespoň tolik, jako vyžadují od nás, jistě to pochopí.

0/0
6.12.2011 11:00

Maura Irena

Re: Pohled z mladé strany

No, tak to jste byl vychován ke svému postoji. Já jsem takové zkušenosti nikdy neměla, zřejmě patříte k jiné společenské vrstvě.

0/0
6.12.2011 11:21

Wesloun

Re: Pohled z mladé strany

Můj postoj právě vychází z těch několika let, kdy jsem se babičce intenzivně věnoval. Poznal jsem menšinu důchodců, kteří byli ve všech ohledech obdivuhodní. A poznal jsem většinu, ke kterým necítím žádný soucit.

Společenská vrstva? Těžko říct, většinou střední střída, vojáci, učitelky apod.

Svůj příspěvěk jsem také napsal proto, že se v této oblasti dost romantizuje, což způsobuje další problémy. Mezi důchodci, stejně jako mezi mladými a středněvěkými je úplně stejné procento šmejdů. Dle mých zkušeností je jich mírná většina, Vaše bude možná jiná, nicméně toto předpokládám nepopíráte.

0/0
6.12.2011 11:30

Maura Irena

Re: Pohled z mladé strany

Víte, já jsem daleka romantizujícího poledu na lidi. Spíš se s nimi zhusta dostávám do styku při nepříjemných záležitostech, když se řeší nějaké problémy a já si o lidech žádné specifické úsudky nedělám. Ale moje úvahy jsou spíš o tom, že je třeba se slušně chovat mezi sebou, prokazovat si úctu a ponechávat lidem důstojnost. To je důležité. A například, čím lépe se lidé chovají k mladému člověku a prokazují mu úctu a zacházejí s ním důstojně, tím lépe ho připravují do jeho života a současně se s ním setkávají později jako ze slušným člověkem. Já vím, že se s mladými lidmi nezachází dobře a že oni pociťují nenávist ke světu. který je obklopuje, že nemají dost soucítění, porozumění a někdy ani dost lásky vůči sobě. Ale není třeba to oplácet stejnou mincí. Nakonec, každý je samostatnou osobností a musí jít za tím, co je v něm určeno.

0/0
6.12.2011 11:41

Maura Irena

Re: Pohled z mladé strany

Čím dříve člověk najde dost morální síly se srovnat s tím, co ho štve, co ho brzdí a co mu ubližuje a najde svůj vlastní rozměr, tím lépe pro něho. Já jsem ho našla v tom, že jsem si nějak zformulovala  během určitých let a našla jsem pro lidi pochopení. Ta jejich zloba má hluboké příčiny, které je tak zformovaly. Ale stejně si zaslouží laskavost. Proč? Protože do toho věku dojdeme všichni a není třeba, aby kdokoliv odcházel v trapných podmínkách. Asi tak. Přeji krásný den a hodně úspěchů.

0/0
6.12.2011 11:43

Wesloun

Re: Pohled z mladé strany

Tak to je samozřejmně pravda. 100x vyřčená a přesto se na to kašle plošně, bez ohledu na věk, vzdělání nebo zázemí.

Já osobně se snažím si vytvářet takové ostrůvky, kde se společně s těmi co o to mají zájem podporujeme. K ostatním, kteří toho nejsou schopni nebo ochotni ovšem přistupujeme podle toho jak oni přistupují k nám. Tedy většinou ne moc dobře. Bohužel se ten luxus nastavit druhou tvář vždy už nemůžeme dovolit.

Ještě bych rád zmínil pomstu. Vy jste proti, ovšem pomsta uleví duši. Často jsem (hlavně u starších) vídal skrytý problém, který by pomsta vyřešila a jejich psychický stav by se zlepšil. Samozřejmě okamžitá, nikoliv až po letech. Užírat se desítky let starými křivdami, jen pro zachování nějáké společenské konvence je čiirý masochismus.

Mějte se :-)

0/0
6.12.2011 11:52

Maura Irena

Re: Pohled z mladé strany

Lidé, co zažili válku, křivdy, násilí, nebo nesou nějakou vinu sami, jsou poznamenáni. Myslím, že je lepší je nechat sobě samotným, aby se vypořádali ze svým nitrem a nežít jejich životem a ani jejich problémy, je to k ničemu.V

0/0
6.12.2011 11:55

Danny boy

,,,

Ve společnosti, která je zaměřena na výkon a úspěch se měří výhradně penězi, není místo pro ty, kteří už nemohou naplnit trend a překáží. To se netýká jen starých, ale i dětí. U těch je naděje, že vyrostou a budou pak sloužit naplnění společností nastavených kritérií. Přesto je dítě obrovská zátěž na cestě k nejen úspěchu, ale i k obstarání živobytí a proto je dost lidí, kteří dítě proramově nechtějí. Ti kteří nemají nastaven život na honbě za penězi a děti chtějí, již brzy po narození prvního zjistí, že o další dítě už nejsou schopni pečovat tak, jak by si představovali. Jsou to dvě strany téže mince.

Právo a paragrafy nastaví meze, za které se nesmí, ale ohlídat překročení mezí už zřejmě není v možnostech společnosti. Příjde se jen na věci, které jdou už hodně za hranici a jen náhodou.

0/0
6.12.2011 8:03

Maura Irena

Re: ,,,

N o, na výkon a úspěch se sice zaměřila, ale myslím, že bez valného výsledku, jak to vidím já. Zbyla jen bezskrupoloznost, krátkozrakost a někdy i taková krutost k druhým lidem, že se nestačím divit, kde se to v našich českých lidech vůbec vzalo. Mne by ani nenapadlo se tak chovat ani k těm, které nemusím, to mi věřte. Ale všechno to, co se tu nahromadilo, se těm strůjcům zase vrátí v tom, že  po čase nebude mít nikdo zájem se zaobírat problémy druhých lidí, protože soucit, milosrdenství a úcta pomalu mezi lidmi vymizí. Bude se udržovat jen mezi určitými skupinami a ty se budou starat jen a jen o sebe. Tak to tady dopadne a nebude to dlouho trvat, tomu věřte.

0/0
6.12.2011 8:55

Danny boy

Re: ,,,

Věřím. V tom se vracíme o 100 a více let zpět. Smutné.

0/0
6.12.2011 10:37

Žadatel

Fuj

Hádám, že jste Drábkův poradce.

0/0
6.12.2011 13:26

3lipy

Díky za otvírání očí

všem "jedoucmí po špatné koleji"V

0/0
6.12.2011 7:50

Camino.

Diky Vam za salek kavy!

Kdyz ctu na idnes, jak se lide meni, jsem rada, ze se toho nemusim ucastnit. Lide zde jsou stale jeste k sobe ohleduplnejsi. R^

0/0
6.12.2011 2:32

Maura Irena

Re: Diky Vam za salek kavy!

Já si myslím, že je to přechodná záležitost,že dočasně z něčeho zblbli. To nikdy tak v Česku nebylo. Za některé věci se opravdu hodně stydím, že musím být přítomná. Taky každý týden na víkend jezdím do Vídně, abych se trochu vzdálila. Mějte se. VR^

0/0
6.12.2011 2:36

Danny boy

Re: Diky Vam za salek kavy!

Nezdá se mi, že by se lidé tak moc měnili. To jen ta tenká civilizační slupka se v tvrdých podmínkách poněkud odlupuje. Naštěstí ne u všech.

0/0
6.12.2011 8:05

Maura Irena

Re: Diky Vam za salek kavy!

Jsem hluboce zklamaná sociálním stavem v této společnosti. Nevím, zda je to odloupnutá slupka anebo pomalý a nenápadný směr výchovy lidí, který podlamuje ve společnosti chování, které je možné v normálním vyspělém státě očkeávat. Ale to, co vylézá na povrch z některých názorů nebo diskusích příspěvků, je otřesná skutečnost, která nemá absolutně obdoby.

0/0
6.12.2011 8:59

Modrý a zelený blesk

Re: Diky Vam za salek kavy!

Hmm, a byla jste někdy v takovém zařízení pro seniory? Víte jaké to je, přebalovat a umývat lidi, kteří vám díky svému duševnímu stavu vytrvale nadávají a fyzicky na vás útočí. Je to velmi náročné a je to naprosto bídně ohodnoceno. Pohled na seniory se v ČR západizuje a je naprosto liché se domnívat, že tam mají senioři na růžích ustláno, jak by se nám Camino. snažila tvrdit.

V ČR je krom toho v kontrastu vykládání starých, jak měli byty, práci, příspěvky na kdeco s realitou mladých, kteří si musí zaplatit všechno a s vidinou, že penzi, pokud se důchodového věku vůbec dožijí, žádnou nedostanou. A krom toho, nositele radikálních názorů, které zmiňujete, zřejmě taky někdo vychovával, že.

0/0
6.12.2011 11:25

Maura Irena

Re: Diky Vam za salek kavy!

A já vám to řeknu tak, kdo na to nemá, tak to nemá dělat vůbec. A pokud se cítí v této práci podhodnocen a dělá to nerad, pak si musí najít jinou práci. Já vím, co je to starat o staré lidi. Tvrzení, jak se měli dřáv staří doře, je demagogie a blbost.Byty se přidelovaly podle pořdaníku a ten byl sestaven podle angažovanosti. Někteří lidé bydleli v nuzných podnájmech. někteříse samozřejmě měli dobře, ale to byla opravdu menšina. Jenomže měli jiný životní styl, jiné potřeby, jiné představy. AA samozřejmě, že důchody nebyly takové, aby si mohli výskat, to rozhodně ne. To jsou všechno řeči, věřte tomu a pokud někdo vychovával další generaci v radikálních názorech, pak si myslím, že každý, kdo jen trochu přemýšlí, si svůj úsudek sám udělá. Podívejte se dobře na filmy z 50. 60. a 70. let, jsou hodně věrné.Chtěl byste tak žít? Časy se změnily, ale já si myslím, že ani nyní nemůže nikdo chtít žít nad poměry. To jsou pohádky.

0/0
6.12.2011 11:53

Camino.

Re: Diky Vam za salek kavy!

Danny, mozna, ze mate pravdu, jako dite jsem si toho nemela moznost vsimat, vyrustala jsem u prarodicu, protoze meli cas a nechodili do prace, lide v mem okoli byli k sobe ohleduplni a slusni, meli jsme sousedy i ze Slovenska, velice verici, bylo to temer v cipu zapadnich Cech a nevzpominam si na zadne zle stare lidi. Pak jsem zacala zit ve Svycarsku a Kanade a musim rici, ze jsem nemela jediny negativni zazitek. Tak nevim, cim to asi bude?

0/0
7.12.2011 0:47

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz